Connect with us

Uudised

Pilk tagasi ühisnädalasse

erakogu
Novembrikuu viimane nädal oli Hiiumaal erakordselt sündmusterohke. Seetõttu arvan, et nüüd võiks esile tõsta pisut varju jäänud kodanikuühiskonna ühisnädala kaks aktsiooni, mis väärtustasid kogukondlikku ettevõtmist.
25. novembril toimusid talgud MTÜ Samaaria Misjoni heaks. Kui mina pool tundi enne talgute algust Putkastesse jõudsin, oli Samaaria perenaine Ingrid Purge juba tööriideis ja tegusalt toimetamas, et vajalikud tööriistad käepärast oleks. Küttepuud olid Samaaria majandushoovi juba varem kohale veetud ja ootasid saagijaid-lõhkujaid. Osa mehi said kätte saed ja oksakäärid, et hoovil olevaid puid pügada. Jämedamad oksad küttepuudeks ja peenike praht lõkkesse.
Ilm soosis meid: oli küll pilves, talgupäeva hakul pisut tibas vihmagi, aga päris sajuseks ei läinud. Talgutel osales 22 inimest. Kella 16 paiku ehk videviku hakul oli aeg tööriistad kokku korjata ja majja minna. Talguliste põsed õhetasid, liigse väsimuse üle ei kurtnud keegi. Tuju tõstis vabatahtliku märk, mille kõik talgulised tänusõnade saatel rinda said. Talgulisi ootas soe toit ning  kohv ja kook.
Järgmisel päeval toimusid talgud Kiduspe kabeli sissesõidutee ja parkimisplatsi korrastamiseks. Kiduspe kabel oli kaua kasutuseta. Viimased kolm aastat on Suureranna küla seltsing püüdnud majale rakendust leida. Seest on kabeliruum suudetud enam-vähem korda teha. Ümbrust aga korrastati viimati 38 aastat tagasi.
Koht kabeli ümber on madalavõitu ja seda oli vaja täita. OÜ Hiiu Teed oli oma lubadust pidanud ja täitepinnase juba varem kohale vedanud. Tubli külamees oli selle kopaga ka laiali tõstnud. Tänu sellele eeltööle said eakad vabatahtlikud pinnase laialiajamise ja tasandamisega hakkama. Turritava võsaga tuli võidelda igal sammul: see tuli maha raiuda ja ära vedada. Mis sest, et valdavalt olid kohal eakad külanaised, tööd sai tehtud mehemoodi. Sai rajatud u 100ruutmeetrine parkimisala.
Pimeduse saabudes läksime majja sisse, kus ootamas oli rammus hernesupp, kohv ja kook. Kärdlast appi tõtanud vabatahtlik Enno Tuulik luges paigale kohaselt söögipalve. Mõnus oli kuulata kohalike inimeste heietusi oma noorusajast, mis seotud Kiduspe küla eluga ja kabeli saamislooga. Nimelt ehitasid külainimesed selle oma nõu ja jõuga, oma kulu ja kirjadega. Aga see on juba teine lugu.
Ühises lauas rääkisime eelkõige inimeseks olemisest, üksteisest hoolimisest ja ajalooliste paikade säilitamise vajadusest. Muidugi ei piirdu vabatahtlik tegevus ainult otseselt tööga. Vabatahtlikud saavad anda oma panuse ka Hiiumaa suurürituste, nagu näiteks Hiiu Folk, suvelavastused, kontserdid, spordivõistlused jm korraldamisel. Paljud vabatahtlikud tegutsevad tuletõrjes, vanurite või kodus elavate haigete või vanurite avahoolduses. Just viimased nõuavad siiski pisut enam kui hea tahe, nimelt vabatahtlike võrgustiku teket ja spetsiaalseid koolitusi.
Liikumise Kodukant ja külaseltside ühisaktsioonidega ja tehtud tööga jäime rahule. Saime ka õppetunni. Kuna talgud olid nädala sees ja sügisõhtuil läheb varakult pimedaks, siis järgmisel aastal korraldame need kindlasti nädalavahetusel, et saaksime appi kutsuda rohkem tööealisi ja vabatahtlikke kooliõpilasi. Jõukohast tööd leidub alati.
Talgusid toetasid siseministeerium ja Eesti külaliikumine Kodukant.

ESTER TAMMIS
ühenduse Kodukant
Hiiumaa juhatuse liige

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...