Connect with us

Uudised

Paltsu eelnõu läbis esimese lugemise

Kolmapäeval läbis riigikogus esimese lugemise Tõnis Paltsu algatatud looduskaitseseaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks piirata suurte tuulegeneraatorite paigaldamist Saaremaal, Hiiumaal, Muhus ja Vormsis.
Eelnõu järgi võiks neile saar-tele paigutada ainult väikeseid, rohelist eluviisi soosivaid tuulegeneraatoreid, mis visuaalselt ei risusta loodust.
Tõnis Palts pidas riigikogus kõne, milles ütles, et tuuleenergia tootmine on kõige mõttetum energia tootmise viis Eestis. “Me ei loo praktiliselt töökohti, me maksame sellele peale, et keegi saaks Eesti looduse risustamise eest oma vara suurendada,” ütles Palts.
Palts leiab, et kui kuskile ehitada tuulegeneraatoreid, siis sinna, kus turism ei ole ainus jätkusuutlik majandusharu. “Ei saa suhtuda nii, et meie Virumaa loodus on risustatud tuhamägedega, risustame nüüd ka teie Saaremaa tuulegeneraatoritega,” ütles Palts.
Ta rääkis, et näeb äriliste huvigruppide mõju isegi riigikogu liikmetele – see olevat ilmnenud seaduseelnõu menetlemisel keskkonnakomisjonis. “Riigikogu liikmed ei saa olla nii demagoogilised ilma kõrvalise mõjuta või kellegi huvide eest seismata,” ütles Palts.
Sotsiaaldemokraat Karel Rüütli süüdistas saadetud pressiteates, et valitsuserakonnad läksid populismi teed, kui otsustasid Paltsu eenõu teisele lugemisele saata.
Rüütli lisas, et koalitsiooni üks käsi ei tea, mida teine teeb ja viitas, et valitsus pakutud muudatusi ei toetanud, kuna need on vastuolus planeerimisseadusega.
Rüütli sõnul võtab eelnõu seaduseks saades Saaremaa, Muhu, Hiiumaa ja Vormsi omavalitsustelt võimaluse tegeleda demokraatliku ruumilise planeerimisega ja ühtlasi seab ebavõrdsesse olukorda saarte tööstused, kuna need ei tohi enam toota tuulest keskkonnasõbralikku elektrit.
Kui looduskaitseseaduses sätestada elektritootmisele kitsendusi, tuleks pigem piirata põlevkivist elektri tootmist, leidis Karel Rüütli.

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...

Digileht

Esmaspäevast alates Hiiumaad katnud paksu udu tõttu jäid teisipäeval ära kõik Kärdla-Tallinn lennud. Lõplikult taandub udu neljapäevaks. Udu on nii tihe, et näiteks Heltermaa...

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...