Tänapäeva kiire elutempo on mõnikord väga karm – seda tunnetavad paljud inimesed, kes aegajalt sellel karusellil enam hakkama ei saa. Põhjusi on palju ja erinevaid, aga hea uudis on see, et peagi on abi käeulatuses.
Hiiumaal Kärdlas, hakatakse pakkuma sotsiaalkindlustusameti teenust – sotsiaalne rehabilitatsioon ja Töötukassa teenuseid – tööalane rehabilitatsioon ja nõustamisteenused. Teenuste osutajad on kogenud nõustajad, kes abistanud sadu inimesi.
Teenused on loodud just selleks, et aidata neid, kel elus tekkinud raskused. “Ei ole olemas isiklikke või tervisest tulenevaid probleeme, millele ei ole võimalik lahendusi otsida. Kas jutt on tervisest või näiteks sõltuvusest – spetsialist saab suunata abivajajat, et ta saaks oma raskustega tegeleda või leevendada nende mõju,” räägib psühholoog Marika Juuse.
Pakutavaid teenuseid tutvustab lähemalt Marika Juuse, kes on MTÜ Tugi- ja koolituskeskus Usaldus ja MTÜ Argument juhatuse liige ja üks teenuse osutajatest.
Sotsiaalne ja tööalane rehabilitatsioon
“Sotsiaalse rehabilitatsiooni eesmärk on inimeste toetamine ja igapäevaelu oskuste arendamine, et saada iseseisvamaks, sealhulgas ettevalmistus kasvõi näiteks osalisele tööelule. Paljudele tuleb anda abi ja tuge elu mõtte leidmisel, üldise tervise parandamiseks,” loetleb ta.
“Sotsiaalkindlustusamet koondab oma tegevused tugiteenusteks, et inimesed saaksid oma eluga iseseisvalt hakkama isegi siis, kui neil on füüsilise või vaime tervise muresid,” selgitab psühholoog. “Töötukassa teenused aga on suunatud tööealistele elanikele, kes soovivad naasta tööturule.”
Probleemid, mille puhul inimesed saavad abi otsida, et mõnd teenust kasutada, on väga mitmesugused. Näiteks sotsiaalne rehabilitatsioon: depressioon, madal enesehinnang, ebakindlus, ärevus, heitumus, üksikvanemlusega kaasneda võivad raskused, lein, eraldatus; sõltuvused (nt ravimitest, alkoholist ja muudest ainetest); terviseprobleemid – onkoloogilised diagnoosid ja taastumine, ülekaal, diabeet, emotsionaalne söömine (ülesöömine); vaimse tervise mured – raske, sügav või püsiv psüühikahäire, vajadus õppida elama haigusega (st taastusravi-taastumine, psühholoogiline taastumine haigusest); samuti töötus (sh pikaajaline); elukoha ja keskkonna muutus (sh pagulus); stress, läbipõlemine (tööstress, töökaotusstress, suhtestress); elukriisid: karjäärimuutus, muutused pereelus jne.
“Ausalt öeldes on meist peaaegu igaüks oma elus läbi elanud või läbib keerulisi eluperioode. Kõige suurem viga on jääda üksinda ja mõelda, et küll ma saan kõigega ise hakkama. Ei ole häbiasi küsida abi ja otsida lahendusi – just see iseloomustabki tugevat inimest,” usub Marika Juuse.
Nõustamisteenused
Tööpuudus ei ole ainus takistus inimese tööturule naasmisel. “Töötukassal on kogemus, et klientidel on sageli tüüpprobleemid, mille lahendamiseks pakutakse nõustamist – iga soovija saab ennast ise registreerida,” selgitab Juuse.
Nõustamisteenustest pakutakse psühholoogilist nõustamist psühholoogiliste ja vaimse tervise probleemide puhul, samuti võlanõustamist ja kogemusnõustamist.
“Kogemusnõustamine on uus teenus – kui inimesele valmistab muret mingi haigus, siis nõustab teda spetsialist, kes on ise sarnase haiguse või probleemiga kokku puutunud ja omab sarnast kogemust. See ei ole ravi, vaid reaalsete ja kasulike kogemuste jagamine, mis annab inimesele suuna ja jõu oma raskuste ületamiseks,” räägib Juuse.
Kes, kus, kui palju?
Sotsiaalkindlustuseameti ja Töötukassa suunatud kliendid saavad teenuse tasuta. Kui inimesel on nende teenuste vastu huvi, saab helistada või kirjutada, et uurida, kas teenusele on võimalik registreeruda. “Oma elu probleemide lahendamine on meie endi kätes – võtke vastu otsus ja küsige, registreeruge, alustage, see tähendab, olge oma elu peremehed!” julgustab psühholoog.
Kirss tordil
5. septembrist kuni 5. detsembrini toimub Kärdlas kogemusnõustajate koolitus. See on mõeldud Hiiumaa inimestele, kel huvi oma kogemusele tuginedes ja uusi oskusi rakendades teisigi abivajajaid toetada. Koolituse maht on 282 tundi, plaanis on kontakttunnid, vajadusel kasutatakse veebi vahendust. Töö on paindliku graafikuga ja osaajaga, seega sobiks vähenenud või osalise töövõimega inimestele, aga ka pensionäridele, kes soovivad midagi uut proovida. Täpsema info leiate Töötukassa kodulehelt www.tootukassa.ee/et/koolitused või Usalduse kodulehelt www.usaldustk.ee samuti Marika Juuse telefonil 527 7157.
MARIKA JUUSE