Jälgi meid
Tuulekala fest kuni 1.06

TERVIS

ÕIGED VALIKUD | Koduses apteegis peab olema natuke kõike

Aina rohkem räägitakse seda, et ei maksa iga pisema tervisehäda pärast haiglasse joosta, vaid tuleb ise hakkama saada. Seda enam, et kriisidest tänapäeval puudust ei ole ning teadmine, et uppuja päästmine on ikkagi uppuja enda asi, kulub aina rohkem pähe. Hiiu Leht uuris, mis peaks asjatundjate sõnul olema ühes korralikus koduses apteegis ja mida tasuks ravimite puhul silmas pidada, kui tegemist mõne kriisiga.

Koduapteek. | Eike Meresmaa

Apteegid on kaupa täis ja valikut peaks olema. Tarkus peitub aga selles, kuidas teha õigeid valikuid. 

Pereõde Anu Saar Hiiumaa Tervisekeskusest ütleb, et kodus võiksid olla just need vahendid, mida inimene tegelikult teab, tunneb ja oskab kasutada. Ei tasu igasuguseid asju apteegist ja mujalt kokku krahmata, millega tegelikult midagi teha ei osata. 

Pereõde Anu Saar. | Eike Meresmaa

Pereõde märgib, et tavainimesel võiks kodus olla need ravimid, mis oleksid vajalikud ootamatu haigestumise korral.  Nendeks on esiteks valuvaigistid, milleks sobib paratsetamool või ibuprofeen või dolmen. Järgmiseks tuleksid palavikualandajad, mis on täpselt samuti paratsetamool ja ibuprofeen. 

Kodus võiksid olla mõningad seedehäirete ravimid, näiteks Smecta kõhulahtisuse vastu. Kindlasti võiks olla varu söetablette, mis on väga pika säilivusajaga. Pereõde tuletab meelde, et söetablett ei ole kõhulahtisuse ravim, küll aga on ta asjakohane mürgistuse korral. Vajadusel võib võtta kuni kuus tabletti päevas.

Võib juhtuda, et kui kogemata joome vett, mis ei ole puhas või sööme toitu, mis ei ole reeglitele vastavalt säilitatud, siis on mürgistuse korral just söetablett õige valik. 

Külmetusravi. | Eike Meresmaa

Kodus võiks Anu Saare sõnul igaks juhuks olla üks põletusvastane geel ja allergiavastane ravim, näiteks Loratin või Zyrtec allergilise nohu või nõgestõve vastu. Need on apteegis käsimüügi- ravimid. 

Kindlasti peaksid kodus olemas olema esmaabivahendid nagu plaastrid, paar sidemerulli ja haavade desinfitseerimisvahend.

Pereõde räägib, et Hiiumaal on palju riskigrupi inimesi. Need on eakad, kellel on kroonilised haigused ja kes kasutavad igapäevaselt retseptiravimeid. 

Tasub meeles pidada, et kui inimesele on määratud retseptiravimid, siis peaks olema kodus kahe kuu retseptiravimite norm. Lisaks peaks retseptirohtude juures olema paberkandjal nimekiri rohtudest koos raviskeemiga, et mida inimene võtab ja millal võtab. Sama lehe teisele poolele võiks kirjutada, mis haigusega on tegemist. See on kasuks näiteks kiirabile, sest mõnikord, kui eakas vajab abi, on võib-olla elektrikatkestus ning ei ole digitaalseid võimalusi kuskilt midagi uurida. Samal ajal võib ka abivajaja olla ebaadekvaatne. Kui abivajajal on aga oma ravimite juures raviskeem, siis on kiirabitöötajatel või abi andjatel väga lihtne õigesti tegutseda. 

Haavaravi. | Eike Meresmaa

Alati peaks kontrollima ka ravimite säilivusaegu, et need oleksid kehtivad. Viis aastat tagasi ja vahepeal kasutust mitte leidnud koduapteek võib olla aegunud. 

Omamoodi esmaabi on ka see, kui inimene teab, kus on lähim perearstikeskus, kuhu vajadusel pöörduda. Pereõe sõnul hiidlased küll teavad, aga saarel on ka väga palju suvehiidlasi ja külalisi, kes ei pruugi teada. 

„EMO töötajana ma tean, et vahel otsitakse haiglat tükk aega taga,“ räägib pereõde Anu.

Naiskodukaitsja Heli Tuisk ütleb lisaks pereõe soovitustele, et valmis peaks olema külmetusteks ja sestap võiks kodus olla näiteks Coldrexi tüüpi ravimeid. Veel võiksid olla kõrvatilgad nendele, kelle kõrvad on külmetuse korral altid valutama. 

Heli Tuisk. | Eike Meresmaa

Haavahoolduseks peaks Tuisu sõnul varudes olema erinevaid plaastreid, näiteks ka sellised, mida saab otse panna lahtise haava peale, et side haava külge kinni ei jääks. Ära ei tohiks unustada ka  lahtise haava puhul vajalikku haava puhastamise vahendit, näiteks Prontosani.  Veel on kindlasti vajalik geel nimega Burnshield põletuste leevendamiseks. Samuti kulub koduses apteegis alati ära korralik kraadiklaas. 

Kärdla apteeker Krista Luuk ütleb, et valud, palavikud ja haavad on peamised probleemid, mis kodus ette tulevad. 

Kärdla apteeker Krista Luuk. | Eike Meresmaa

Apteegis on kõik see, mida pereõde on koduapteegi jaoks soovitanud, üldjuhul olemas. Kauplustes on saadaval ka hea valik looduslikest ravimtaimedest. Näiteks kummel on hea kõhuhädade puhul või välispidiselt kompressiks silma- ja kõrvamurede korral. Põieprobleemide korral kasutatakse paiselehte, nurmenukku. Islandi sambla teed on hea võtta köha puhul. 

 

PÄÄSTEAMET SOOVITAB

Kodus peaks olema: 

retseptiravimid  

valuvaigistid

palavikualandajad  

allergiaravimid 

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

[article_ads]

seedehäirete ravimid  

põletusvastane vahend  

külmetusravimid

 

Veel lugemist:

GALERIID

Laupäeval, 24. mail toimus Suuremõisas traditsiooniline Hiiumaa Ametikooli aiapäev.

KULTUUR

Aastakümnete vanusest pitsist ei jää moodsa aja pesumasinas halvemal juhul suurt midagi järele. Aga kuidas siis rahvariideid hooldada?

ULGUHIIDLANE

Lapsepõlves Emmastes Rannakülas kadakate vahel mängides nägi Raili Rüütel pidevalt, kuidas piirivalvelaevad kulgesid Saaremaa ja Hiiumaa vahel. Ta muigab, et eks seepärast Saaremaale läkski,...

LOODUS

Pääsusilmad jäävad aina haruldasemaks ja seda suurem on rõõm neid looduses kohata.