Connect with us

Uudised

Noorsooteatri lavale jõuavad päriselu lood lähisuhtevägivallast

Laura Pählapuu
Laura Pählapuu
Eesti Noorsooteatris esietendub 5. juunil Mari-Liis Lille ja Priit Põldma dokumentaallavastus “Teises toas”, mis jutustab lugusid sellest, kuidas kõige kallimad inimesed võivad teha kõige rohkem haiget.

Lavastuse autoreid on kannustanud püüd aru saada, kuidas lapsepõlves omandatud hoiakud ja hirmud meie suhteid kujundavad – kas ja kuidas on võimalik murda välja vägivalla korduvatest mustritest. Kas see, mis toimub teises toas, puudutab vaid neid, kes on seal, või meid kõiki? Lavastus on sündinud 37 intervjuust lähisuhtevägivalla ohvrite ja vägivallatsejatega ning valdkonna ekspertide kaasabil.

“Enamikul intervjueeritutest oli lootus, et kui jagada oma lugu, siis äkki keegi teine saab selle kaudu abi: tunneb varem ära ohukohad ja hakkab väljapääsu otsima, näeb, et ta pole esimene inimene, kes selliste probleemidega kokku puutub,” ütles Mari-Liis Lill. “Teatrisaali on oodatud ka kõik need, kellele teema tundub võõras või seda isegi pelgavad. Peaaegu kõik tegelased laval on ühel või teisel moel põlvkondade kaupa pärandatud mustri murdnud – ma usun, et jagatud lood tekitavad lootust.”

Priit Põldma sõnul on iga lavastuses kõlav sõna pärit intervjuudest, autorid ei ole midagi juurde kirjutanud ja teksti on vaid tihendatud. “Lähisuhtevägivalla toimemehhanismid ja põlvkondadeülesed mustrid, mida oleme püüdnud valitud lugude kaudu esile tuua, puudutavad ka inimest, kel pole isiklikku kogemust lähisuhtevägivallaga,” ütles Põldma, “aga kui ka üks vägivalla ohver leiab pärast etendust jõudu abi otsida, on see tohutult suur arv.”

Lähisuhtevägivalla tõttu saab politsei 40 väljakutset päevas, see on ligi 15 000 juhtumit aastas – selle tulemusega püsib Eesti Euroopa riikide kurvas tipus ja probleem võib puudutada meid kõiki lähemalt kui aimata oskame. Lähisuhtevägivalla käsitlemine aitab igas vormis vägivalda märgata ja sellele reageerida, teemat hoiab fookuses lisaks Eesti Noorsooteatrile ka Ugala teater lavastusega “Kui sa tuled, too mul lilli”.

Lavastus “Teises toas” on suunatud noortele ja täiskasvanutele. Esimest vaatust mängitakse kahes eraldi saalis – proovisaalis soovitatavalt 13–18aastastele ja ovaalsaalis vanematele vaatajatele. Teiseks vaatuseks saadakse ühes ruumis kokku. Pärast 9. juuni etendust kohtuvad vestlusringis lähisuhtevägivalla eksperdid Kait Sinisalu ja Sass Henno, etendusjärgseid ekspertide vestlusringe korraldatakse ka sügisel.

“Teises toas”, autorid on Mari-Liis Lill ja Priit Põldma, lavastaja Mari-Liis Lill, kunstnik Laura Pählapuu (Eesti Draamateater), valguskunstnik Emil Kallas, helikujundaja Andre Pichen, liikumisjuht Steffi Pähn.

Laval on näitlejad Getter Meresmaa, Laura Nõlvak, Steffi Pähn, Doris Tislar, Lee Trei, Tiina Tõnis, Anti Kobin, Sander Roosimägi ja Risto Vaidla.

Eesti Noorsooteater on noore vaataja teater, mis otsib oma lavastustes kõnetava sisu ja vormi rikastavat dialoogi. Väljendusvahendite seas on olulisel kohal visuaalteater. Teatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff.

Toimetaja HARDA ROOSNA

Lisainfot leiab www.eestinoorsooteater.ee


Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...