Connect with us

Uudised

Noorkotkad katsetasid drooni ja soojuskaamerat

Julia Gurjeva
Hiiumaa mudeliklubi eestvedaja Andres Laanejõe on viimasel ajal enda hooleks võtnud noorkotkaste ja kodutütarde aja sisustamise – 18 neist said osa Kapasto karjääris korraldatud luuremängust.
Laanejõe ütles, et koos Hiiumaa kaitseliitlastega otsustati õpetada noorkotkastele midagi, mida neil ka suurest peast, näiteks kaitseväes aega teenides vaja võiks minna. Nii õpiti, kuidas maskeerida end erinevatel maastikel, kuidas luurata, kuidas peitu pugeda ja mida teha selleks, et sind ei avastataks.
“Kui me eelnevalt oleme käinud igasugustel matkamängudel, on ikka tulnud noortele meelde tuletada, et tuleb olla tasa – kui me niimoodi lärmame, kuuleb meid igaüks,” rääkis Laanejõe, et alati pole ka sellest abi, karjutakse ikka.
Märtsis toimunud luuremängule mindi veoauto kastis ja kõigepealt värviti näod kaitse­värviga roheliseks. Seejärel räägiti, mida selga panna, et looduses varjuda. Noortele tehti selgeks, et vaikselt liikumine on kõige esimene asi, mida peab silmas pidama, et end häälega vastasele mitte reeta. Õpetati selgeks ka märgid, mille abil ilma hääleta infot vahetada. Samuti õpetati, kuidas pimedas ilma valguseta liikuda – on ju iga valgus ka vaenlasele näha.
Laanejõe võttis kaasa oma drooni ja Mustajõe kordoni piirivalvur Imre Peenemaa enda oma, millel küljes termo­kaamera. Katsetamiseks oli valmistatud inimesesuurune nukk, mille alla pandud foolium ja sees küünal, et imiteerida inimese kehasoojust. Nukk oli ülevalt soojuskaameraga väga ilusti näha.
“Kaitseliitlastelgi oli huvitav vaadata, milline on ülalt termokaameraga võetud pilt, ja kuidas vaenlast petta, et ennast ka sellise kaamera eest peita,” rääkis Laanejõe.
Korraldati ka väike luuremäng, kus iga kaitseliitlane koos grupi noorkotkastega püüdis läheneda “staabile”. Staabiks oli köetav telk, mida samuti püüti maskeerida. “Telk paistis ülevalt läbi nagu kasvuhoone – sees oli kõik näha, nagu ka lapsed, kes metsas olid ja kelle termo­kaamera kohe avastas,” kinnitas Laanejõe.
Seejärel püüti koos lastega üks auto ära peita ja see õnnestus päris hästi – tavalise drooni külge kinnitatud fotokaameraga seda ei näinudki. Veel prooviti end peita tossu sees ja seegi õnnestus päris hästi.
Luuremäng kestis hommikul kella kümnest kella kolmeni pärastlõunal, kuid lapsed oleks soovinud, et päev pikemgi oleks, vahendas Laanejõe. “Oleks olnud rohkem aega, oleks selle luuremängu veel põnevamaks saanud teha,” ütles ta, ja lubas, et plaane on edaspidisekski.
Laagri korraldasid noorkotkaste ja kodutütarde juhendajad Julia Gurjeva, Andres Laanejõe ja Kristo Paul.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...