Connect with us

Uudised

Neli ema, neli tundi, kolm masinat ja 30 vaipa

Kai Kallas
Augusti viimasel päeval võtsid neli ema kätte ja pesid nelja tunniga puhtaks 30 Kärdla lasteaia vaipa.
Idee algataja Kai Kallas tõi kohale oma ettevõtte koristusmasinad: tolmuimeja, pesumasina ja loputaja, lasteaia juhataja Tiina Hinno andis oma “jah” sõna ning kell 10 võis töö alata. Kõik sujus  ja kella 14 oli kõik juba lõpetatud.
Miks on vaipade pesemine tähtis?
Kallas selgitas, et kui uuringute põhjal tuua välja protsendid, siis 10 protsenti see mustus, mida silmaga vaiba peal näeme, 60 protsenti see, mida saab kätte korralikult tolmuimejaga imedes ning 30 portsenti on võimalik saada kätte ainult pesemisega.
“Seda 30 protsenti me sinna saama läksime ja saime ka!” oli Kai Kallas võidurõõmus. “Ma ise tegelikult natukene pabistasin, et äkki tõesti on need vaibad nii puhtad, kuna välisjalanõudega seal ju ei käida ja iga päev ka koristatakse.”
Ent juba esimese vaibaga oli näha, et ollakse õiges kohas ja tehakse õiget asja – loputusvesi oli asfaldikarva. “Selle üle oli meil hullult hea meel, kuna tulemus paistis kohe silma,” kiitis Kallas. “Julgen väita, et Kärdla lasteaia vaipadest on see 30 protsenti nüüd välja pestud ja ruumide siseõhk, mis mõjutab nii suurte kui ka väikeste tervist, oluliselt puhtam.”
Kokku sai nelja naise pealehakkamisel lasteaias puhtaks pestud 30 vaipa. Ruutmeetreid kokku ei arvutatud, aga ka kõige lihtsama ja minimaalsema arvutuse kohaselt hindas Kallas, kes asja õppinud ja kelle OÜ H&R Puhastus pakub koristusteenust, tehtud töö kogumaksumus u 450 eurot. Loomulikult tehti kogu töö lasteaia jaoks tasuta ja talgukorras.
“Tubli algatus lapsevanemate poolt,” kiitis lasteaia juhataja Tiina Hinno. “Nelja tunniga said kõik maja vaibad erksa värvi tagasi ja lasteaiale oli sellest suur abi – pole see ju odav töö,” rõhutas ta.
“Omas pundis mõtlesime, et ka järgmisel aastal võiks sama asja korrata, siis oleks selgelt näha kui palju mustust ühe aastaga vaipade sisse koguneb,” lisas Kallas.
Tegime seda oma laste heaks
Viieaastase Stenni ema Birgit Rapp ütles, et tema oli kohe nõus appi tulema, kuna tema enda laps käib samas lasteaias. “Sain anda ka enda poolt osakese, et kõikidel lastel oleks puhtam mängida ja oma igapäevatoimetusi lasteaia ruumides teha,” ütles Rapp. “Tehtud tööga olin igatahes rahul, sest see, kui must kõik enne oli ja kui puhas pärast, sai oma silmaga ära nähtud,” ütles ta. “Võime enda üle uhked olla!” lisas ta.
Kolmeaastase Oliveri ema Tuuli Tammla ütles, et tegemist oli suurepärase algatusega ja kuna see oli nende endi laste heaolu pärast, ei tundunud palju selleks ise aega leida. “Mulle meeldib kui inimesed vingumise asemel ise midagi oma ümbruse jaoks ära teevad,” ütles Tammla.
Teda üllatas, et koristusaktsiooniga liitujaid oli nii vähe. Kärdla lasteaias käib ju ometi 135 last.
Hiljem selgus, et tänu võimsatele masinate oligi töötegijaid täpselt õige arv. Teine üllatus oli, et kõik nii ruttu valmis sai: “Korraldus oli igati loogiline ja ladus ning ilmselt seepärast et Kai on selles osav,” leidis Tammla. Tulemus oli ka kohe tunda – värskem õhk rühmatubades.
Viieaastase Amanda-Liisa ja kolmeaastase Sebastiani ema Kärolyn Kongi ütles, et teda ajendasid appi tulema tema enda lapsed, kes Kärdla lasteaias käivad ja on talviti pidevalt haiged. “Usun et puhtam keskkond mõjub nende tervisele hästi,” ütles Kongi.
Kõik neli jäid tööpäevaga väga rahule, kuna seltskond oli tore ja töö läks lennates. Päeva lõpetasid tublid emad kohvik Rannapaargu terrassil preemiaga, kohvi ja koogiga sooja päikese käes, mida pakkus viies ema, kelle lapsed samuti Kärdla lasteaias käivad – kohviku perenaine Merit Savioja.

Veel lugemist:

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...

Uudised

Hiiumaa huvide paremaks kaitsmiseks ja esindamiseks asutas 16 saadikut teisipäeval riigikogu Hiiumaa toetusrühma ja valis selle esimeheks Reili Ranna ning aseesimeheks Enn Eesmaa. Toetusrühma...