Muinsuskaitseamet teatas eelmisel nädalal, et valminud on pärandihoidlate teenuste analüüs. Küsisime vastuseks, kui kaua veel tuleb oodata riigipoolset toetust Hiiumaa pärandihoidla ehitamiseks – hoidla ehitusprojekt sai valmis juba neli aastat tagasi ja seisab rahastuse ootel?
Muuseuminõunik Mirjam Rääbis vastas, et Hiiumaa hoidla projekt vaadati 2021. aastal uuesti üle, kuid seni pole veel õnnestunud neil riigieelarvest vahendeid edukalt taotleda.
“Hiiumaa hoidla on aga endiselt prioriteetide seas ning järgmisel riigieelarve läbirääkimistel läheb kultuuriministeerium uuesti pärandihoidlate, sealhulgas Hiiumaa jaoks vahendeid küsima,” ütles Rääbis.
Tema sõnul on probleeme museaalide säilitamisega üle kogu Eesti ja nende jaoks on see kõik üks tervik. “Teeme palju pingutusi ja kindlasti võiks Hiiumaa eelisjärjekorras olla, aga seni ei ole õnnestunud hoidlate ehituseks raha saada ja meie taotlus on ikka jäänud joone alla,” ütles Rääbis. Erinevus alles planeeritavate hoidlatega on see, et Hiiumaa muuseumi hoidla rajamise kõik eeltööd on aastaid tagasi tehtud, ehitusprojekt ammugi olemas ning muuseumi ruumipuudus ammune ja teada murekoht. “Usun, et Hiiumaa muuseumi hoidla saab esmajärjekorras valmis,” ütles Rääbis, et meie maakonna hoidla ei pea alles planeeritavate hoidlate järgi ootama.
Juba neli-viis aastat tagasi viidi kultuuriministeeriumi juhtimisel läbi Eestimaa muuseumide museaalide säilitamise analüüs. Selle tulemusel leiti, et kõige efektiivsem oleks ehitada hoidlatele kaks hoonet: üks Põhja- ja teine Lõuna-Eestisse, sest pärandihoidla teenindaks muuseume üle Eesti. Eraldi kolmas hoidla rajatakse Hiiumaale, kuna museaalide transport Põhja-Eesti keskusesse oleks keeruline ja takistaks kogudega töötamist. Saaremaa puhul aga on lahendatud probleem rahvusarhiivi endise hoidla kasutuselevõtuga muuseumi poolt 2017. aastal.
HARDA ROOSNA