Connect with us

Uudised

Mulluse ettevõtlusaasta tipud valitud

Indrek Roosna
erakogu
Hiiumaa ettevõtjate liit, Hiiumaa omavalitsuste liit ja Swedbank valisid taas aasta tegija, investeerija ja alustaja, kes tegutsevad vastavalt metsanduse, põllumajanduse ja merenduse valdkonnas.
Ettevõtete reastamiseks kasutavad hindajad kuut näitajat: käive, käibe kasv, ärikasum, kasumi kasv, omakapitali tootlikkus ja palgakulud.
2013. majandusaasta näitajad andsid tulemuseks, et aasta tegija tiitlit väärib Hiiumaa suurim metsandusettevõte OÜ HMPK. Tegemist on ettevõttega, mis mullu kasvatas müüki 1,5 korda ja tänavu tegi suuri investeeringuid soetades uut metsatehnikat.
Aasta tegija 2013
Hiiu Lehele ütles ettevõtte juhatuse liige Andrus Ilumets sel suvel, et kuigi puiduturg on väga muutlik ja sõltub näiteks ilmast, naftahinnast või teiste Euroopa puiduekspordiriikide majanduspoliitilisest olukorrast, läheb tema ettevõtetel siiski väga hästi. “Usun, et sel aastal säilitame selle müügimahu või natuke tõstame,” oli ta optimistlik ka tänavusi müüginumbreid prognoosides.
Tunnustajad märgivad, et keerulistele turuoludele vaatamata suutis OÜ HMPK tegevusmahtusid ja kasumit kasvatada.
Äsjailmunud Hiiumaa majandusülevaate 2013 veergudel nimetab Ilumets möödunud aasta positiivseks tunnusjooneks metsanduses usaldusel ja kogemusel põhinevate suhete esiletõusu ning spekulatiivsete lühiajaliste projektide taandumist. “Keerulistes muutuvates oludes saavutasid suurema turutunnetusega ja lepingute täitmisele keskendunud meeskonnad rahuldava tulemuse,” nendib ta.
Ettevõtjat kurvastab, et jätkuvalt vaadatakse asju “oma kännu otsast” ja riskid suunatakse metsatöö tegijatele. Tema soovitus kõlab, et metsaomanikud, taristute omanikud, metsamajanduskavade tegijad, maanteeamet ja kaalubussid, riigihangete projekteerijad ja metsatööstuste ostujuhid, valitsus ja liidud, seenelised ja jahimehed võiksid vaadata üle oma asjad ja tegevused selleks, et “suurendada metsasektori energiatõhusust, vähendada riske ja muuta konkurents läbipaistvaks ning kogu sektor tervikuna jätkusuutlikuks”.
Igapäevaselt käitleb ettevõte 300 tm puitu, masinad töötavad tihti ööpäevaringselt. OÜ HMPK palgal on 30 töötajat, Halupuul 6 ja Lehtma saeveskis 6 töötajat.
Aasta investeerija 2013
Aasta investeerija tiitliga tunnustati OÜd Hiiumaa Agro, mille omanikud on Hanneli ja Sulev Matto. Ettevõte tegi 2013. aastal märkimisväärseima investeeringu, lõpetades Ala lauda renoveerimistööd, millega alustati juba aasta varem. Investeeringu tulemusena on Alal Hiiumaa parimas korras lüpsilaut ja ettevõte juba varasemast tuntud väga hea piimakvaliteedi poolest. “See kombinatsioon peaks järgnevateks aastateks andma hea baasi edasiarenemiseks,” leiavad tunnustajad.
Aasta alustaja 2013
Selle tiitli pälvis OÜ Yachts Service Kärdla, mis 2013. aastal võitis Kärdla linna korraldatud hoonestusõiguse konkursi ja sõlmis vastava lepingu Kärdla jahisadamas asuvale kinnistule. Nüüdseks on väikelaevade hoiustamiseks ja hooldamiseks mõeldud hall valmis ja esimesed alusedki varju alla toimetatud.
2013. a majandusülevaate andmetel oli mullu Hiiumaal 1284 ettevõtet, neist 733 äriühingud ja 551 FIEd.

Veel lugemist:

Uudised

Eelmisel nädalal Kärdla osavalla vanema kohalt vabastatud Aivar Viidik soovis naasta volikogusse ja osaleda tänasel (neljapäev -toim) volikogu istungil, kuid valimiskomisjon ei taastanud veel...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...

Uudised

Pioneeripataljon ehitab maikuus toimuva Kevadtormi õppuse käigus Jõeranna küla elanikele silla, mis küla kaks poolt uuesti kokku liidab. Sildade ja teede ehitamine kaitseväe jõududega...

Digileht

Hiiu Leht 19. aprillil Miinitõrjeoperatsiooniga näidatakse ka musklit Aivar Viidik süüdistab vallasekretäri takistamises Valgusfoori puudumine Hiiumaal sõidueksamit lihtsamaks ei tee Hiiumaa võrkpalliturniir tuleb 67....