Connect with us

Transport

Mälestushetked Estoniale

Harda Roosna | Hiiu Leht
Pühapäeval mälestatakse mitmel pool Eestis, ka Tahkunas, parvlaev Estonia katastroofi, milles hukkus 852 inimest, nende seas vähemalt viis hiidlast. Pääsenute seas oli vähemalt üks hiidlane, Ülo Kikas.
Hiiu vallavalitsus korraldab pühapäeval, 28. septembril Tahkunas, parvlaeval Estonia hukkunud laste mälestusmärgi juures mälestushetked. Sündmus algab kell 14. Pannakse pärgi ja hukkunute mälestuseks süüdatakse küünlad. Kõnelevad kiriku esindaja ja maavanem, järgnevad mälestushetke muusikaline ja luule osa.
Hiiu vallavalitsuse haridus-ja kultuuriosakonna juhataja Tiia Liibert ütles edasi korraldajate soovi, et kohaletulijad võtaksid kaasa küünla, mida mere süles puhkavate inimeste mälestuseks süüdata.
Tahkuna mälestusmärk on püstitatud nii Estonial hukkunud laste mälestuseks, kellest mitte ükski ei pääsenud, kui katastroofi läbi orvuks jäänute ja ka laevas olnud sündimata lastele. Selle autor on Mati Karmin.
Tahkuna neemele, õnnetuspaigale kõige lähemale pinnale, püstitati kellatorni meenutav monument ajaloolase ja kooliõpetaja Ants Rebase algatusel. Annetustena kogutud raha eest ja suures osas ühiskondlikus korras tehtud tööna valminud teos avati hingedepäeval, 2. novembri 1995.
Tallinnas toimub Rannavärava mäel mälestusmärgi “Katkenud liin” juures mälestuskontsert, mis kestab kokku kuus ja pool tundi – täpselt niikaua, kui kestis laeva teekond. Kontsert-mantra on pühendatud 27. septembril 1994. aastal juhtunud traagilisele sündmusele ja kestab 27. septembril kella 19st kuni 28. septembril 2014 kella 2ni.
Ka Võrus mälestatakse
Estonia laevahuku ohvreid mälestushetke ja -kontserdiga.
Tänavu möödub suurimast rahuaja katastroofist Eestis – parvlaeva Estonia hukkumisest Läänemere lainetes – 20 aastat. Parvlaev Estonia uppus 28. septembri öösel 1994 reisil Tallinnast Stockholmi, põhjustades vähemalt 852 inimese surma.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...