Laupäeval toimus Kõrgessaares seminar pealkirjaga „Omadega metsas.
Väärtustades ja väärindades Hiiumaa loodust.“ Seminaril tutvustati lähemalt Viscosa kultuuritehase plaani, biosfääri programmi, loodusturismi- ja hariduse võimalusi ning püsimetsandust.
Ekspert Ragnar Siil tutvustas UNESCO biosfääri programmiala arengut ja uuendusi ja rõhutas, et see ei asenda teisi dokumente, nagu näiteks valla arengukava või looduskaitseseadusi ja põhiline mehhanism käibki valla arengu kaudu. Samamoodi ei asenda loodusturism teisi ettevõtlusharusid, aga tasakaalu tuleks nende vahel otsida küll, nagu selgus loodusturismi ettevõtja Bert Rähni ettekandest, milles ta rääkis loodusturimist kui vähekasutatud väljundist looduse väärtustamisel. Hiiumaal saab purjetada, tegeleda lohesurfiga, matkata kajakitega, sõita paadiga, vaadelda hülgeid ja teisi loomi-linde. Teha loodusfotosid, matkata laidudel ja matkaradadel, metsakümmelda, elamusööbida ja -toituda, otsida Euroopa naaritsaid ja olla spirituaalne. Samas ei kuulu Hiiumaa loodusturismi ettevõtjad ega matkajuhid Loodusturismi ühingusse, mille kaudu saab tegevusi ühiselt turundada. Liis Kuresoo Eestimaa Looduse Fondist ja veel mitu ettekandjat rääkisid pikalt Püsimetsandusest. Kuresoo sõnul ei ole metsa istutamine päris õige termin. Istutatakse ikka puistuid, aga mets uueneb ise, teda ei saa istutada. Tiit Leito avaldas publiku hulgast lootust, et ehk püsimetsandusega tegelejate hulk ikka kasvab, praegu on nende osahulk väga väike, aga peaks olema suurem, arvestades, mis loodusega praegu tehakse. Jätkusuutliku arengu edendaja Toomas Kokovkin ütles Hiiu Lehele, et Hiiumaa tulevikule mõeldes otsivad erinevad huvirühmad, nii hiidlased kui Hiiumaa sõbrad, sobivaid lahendusi. „Selleks nähakse küll mitmeid viise ja on erinevaid lähenemisi, kuid eesmärk on üks – et loodus- ja kultuurikeskkond oleks hoitud, aga majandus edeneks,“ lausus Kokovkin ja lisas, et seminar pakkus häid mõtteid nii loodusturismi korraldamisest kui püsimetsanduse kasumlikkusest. Ning tõestas veel kord, et biosfäärialale omane lähenemisviis on meile sobiv arengutee.
Seminari korraldasid Kõrgessaare osavald, Eesti Loodusturismi Ühing, Eestimaa Looduse Fond ning Sihtasutus Utoopia nr 9 ja seda saab Hiiumaa valla Youtube’i kanalilt järele vaadata.