Connect with us

Uudised

LEADER meede 6 oli populaarseim

Meetme 6 Elukeskkonna investeeringud, eesmärgiks oli luua paremad tingimused seltsitegevusteks, vaba aja veetmiseks, kultuuritegevusteks ja sportimiseks Hiiumaal.
Selle raames toetati avalikku ja vabasektorit igat liiki puhkealade ja spordirajatiste rajamisel, nende parendamisel ja inventari hankimisel; küladele vajalike ja avalikus kasutuses olevate ehitiste ja seadmete-inventari rajamisel ja hankimisel, et laiendada nende funktsioone ja pakutavaid teenused.
Meetme täituvus oli algusest peale suurem, kui Hiidlaste koostöökogul rakenduskavaga määrata oli, alustades 171protsendilise taotluste ülelaekumisega 2009. aastal ja lõpetades 2013. aasta rekordilise 512,5 protsendiga. Kokku taotleti perioodi jooksul
1 745 328 eurot, jagada oli  596 095 eurot.
Suuremate projektidena renoveeriti ja kohandati ühistegevuse jaoks kolm ajaloolist hoonet: Kõpus, Kuril ja Kuristes. Tuge nende kolme hoone taastamiseks-ehitamiseks saadi nii LEADER-meetmest kui nn maaelu arengukava külameetmest 3.2, aga ka hasartmängumaksu investeeringute fondist, teistelt toetajatelt. Lisaks pandi projektidesse omafinantseeringu näol ka tõsine rahapanus.
MTÜ Kõpu Piirkonna Arendusselts Valguskiir on saanud Kõpu rahvamaja renoveerimiseks LEADER-meetmest 90 872 eurot. Selleks esitas vabaühing viis taotlust, mille kasutamise järel peaks 2014. aasta lõpuks saama maja valmis ja kasutusloa.
MTÜ Kuriste Haridusselts sai oma seltsimaja sisustamiseks kokku kolme taotlusega 14 137 eurot toetust. Selle raha eest varustati maja töökorras-olekuks mööbli, tehnika ja elektroonikaga.
MTÜ Pühalepa Naistekoda küsis kahe taotlusega toetust 22 609 eurot Kuri seltsimaja parendamiseks ja rekonstrueerimiseks.
MTÜ Orjaku Külaselts panustas jõuliselt Orjaku sadama muutmiseks oma küla inimeste kooskäimise kohaks ja külaliskeskuseks. Kolme taotlusega laiendati puhkeala, projekteeriti külamajad ja teise etapina ehitati külaseltsi- ja sadamahoone, kokku 40 909 euro eest. Käina valla, Orjaku külaseltsi, Hiidlaste koostöökogu ja MTÜ Hiiukala koostööd on esile tõstetud nii Eesti kui Euroopa tasandil.
Mure, et külamajad jäävad tühjaks ega teeni oma ülalpidamiskulusid tagasi, ei ole ilmselt Hiiumaal pädev. Facebooki kaudu loeme, et pea iga nädal on Orjaku külamajas koolitus, seminar või kokkusaamine. Kuri külaselts on maja kinni hoidnud kinni vaid talve kõige külmematel päevadel, kui kütmine eriti kulukas on; pakub teenust ruumide rendi näol ja loob külainimestele võimaluse koos käia. Kuriste seltsil on hea koostöö kirikuga, samuti korraldavad nad oma piirkonnas koolitusi ja kokkutulekuid. Muidugi peaksid ka omavalitsused üle vaatama oma toetusmeetmed, sest külamajade näol on tegemist väga vajaliku taristuga kogukonnatunde ja inimestele vaba aja veetmise võimaluste ning töökohtade tekitamisel.
MTÜ Hiiu Maakonna Tuletõrjeühing taotles ning sai hindamiskomisjoni otsusega 22 348,01 eurot toetust Kärdla Pritsumajas avaliku WC rajamiseks ning Hiiu Maakonna Tuletõrjeühingu ruumide rekonstrueerimiseks. Tegemist on keerulise projektiga, millesse panustasid Hiiu vald, tuletõrjeselts, Hiiumaa turismiliit, raha saadi ka EASi toetusena ja hasartmängumaksu investeeringute fondist. Projekti valmimisel on Kärdlal kui maakonnakeskusel pakkuda korralik taristu kogu saare turismi promomiseks, mis tähendab ühtlasi mitme tegevusala ettevõtjate jaoks paremaid võimalusi oma teenuse pakkumiseks.
SA Tuuru taotles aastate jooksul mitmel korral ja viis edukalt ellu neli projekti, millega sisustati ja uuendati Tuuru maja köögiblokki, arvutiteparki ja loodi valmisolek videokonverentside pidamiseks kokku 18 347 euro eest. Tuuru on aastakümnete vältel kujunenud Hiiumaal tuntud ja Eestis tunnustatud koolitus- ja arenduskeskuseks, kus maja sisemine valmisolek pakkuda korralikku ja toimivat keskkonda on esmatähtis.
MTÜ Agapäeotsa Selts käivitas Leisu koolimajas lapsehoiuteenuse, tagas hoone ohutusnõuded ja renoveerib maja väljastpoolt. Selleks küsis selts toetust kolme taotlusega kokku 44 666 eurot. Agapäeotsa külaseltsi initsiatiiv luua kodulähedane lastehoid on loonud piirkonda töökohad, andnud võimaluse kohalikel noorte emadel oma tööaega paremini planeerida ja samas hoidnud ajaloolise koolimaja toimivana ka küla muude vajaduste rahuldamiseks – hoones on raamatukogu, toimub eakate seltsitegevus, korraldatakse koolitusi jms.
MTÜ Männamaa Külaselts rajas Männamaa külaplatsile laste mänguväljaku, toetus 3751 eurot.
MTÜ Hiiumaa Lastekaitse Ühingu eestvõttel viidi läbi projekt Puuhobu, toetus 5752 eurot, mille käigus ehitati omapärased, vigursaetud mänguväljakud Kärdlasse ja Käinasse.
Korteriühistu Valli 1 tegi oma piirkonna lastele uue mänguväljaku 3275eurose toetuse abil.
Kärdla linnavalitsus parandas Kärdla rannapuhkuse tingimusi ning sai selleks 70protsendilise toetuse summas 5147 eurot.
MTÜ Kodukant Hiiumaa ostis ühenduse töö parendamiseks riist- ja tarkvara, MTÜ Kassari Mõisakeskus konverentsitehnikat, MTÜ Lauka piirkonna külaarendusselts ehitas avalikule külaplatsile esinemislava ja välikäimla, MTÜ Soera talu rajas õpperajale puhkekoha. Kõik need vabaühenduste projektid loovad keskkonda, kus inimesel on hea elada, ning ühtlasi eeldused töökohtade tekkeks.
Noorte ja täiskasvanute spordiga tegelevad mitu MTÜd ja selle eest seisavad ka omavalitsused. Noorte merehuvi hoiab ülal Jahtklubi Dago. Kolme taotlusega on klubi soetanud purjelaudu ja meeskonnapaadi, toetuste kogusumma 14 926 eurot. Tänu nendele toetusetaotlustele saavad noored purjesportlased osaleda võistlustel Eestis ja välismaal.
MTÜ Hiiumaa Ratsaspordiklubi sai 4474 eurot toetust Linnumäe ratsakeskuse treening-soojendusväljaku ja piirdeaedade rajamiseks, lisaks kohaturunduse meetmest tuge ratsaspordisündmuste korraldamiseks.
MTÜ Hiiumaa Jalgpall soetas jalgpallitreeninguteks varustuse, toetus 90 protsenti ehk 3236.76 eurot kogumaksumusest. Kärdla linnavalitsus soovis toetust kunstmurukattega jalgpalliväljaku rajamise esimeseks etapi töödeks toetust 16 000 eurot, toetuse määr oli 70 protsenti.
Uue tulijana on MTÜ Pühalepa Motoklubi arendamas motosporti ja rajamas motospordikeskuse radasid. Neilt laekus kolm taotlust kokku 19 689 euroses summas.
Ammu tuntud tegija, MTÜ Hiiumaa Tenniseklubi sai kaks toetust kokku 10 989 eurot, et soetada inventari ja uuendada väljakuid.
Pühalepa vallavalitsuse taotlused olid suunatud valla kultuuri- ja noortekeskuse arendamiseks ja Palade spordihoone parendamiseks. Kokku sai vald toetusstena 12 791 eurot, millele omalt poolt panustas 30 protsenti projekti kogumaksumusest.
Tänu Käina vallas tegutsevale ujulale on MTÜ Hiiu Hüljes taotlenud mitut puhku toetust ühistegevuse meetmest laste võistlusspordi arendamiseks, investeeringute meetmest saadi 3203 eurot tuge varustuse soetamiseks.
Noorte vaba aja veetmiseks taotles MTÜ Hiiumaa Mudeliklubi toetust mudellennukite lennuväljaku korrastamiseks ja sai 11 879 eurot.
Varustust soovis saada MTÜ Hiiumaa Maraton, spordivõistluste telkide ja raadiosaatjate soetamiseks saadi toetust 3443 eurot.
MTÜ Kassari Haridusselts ehitas oma külamaja juurde rannavõrkpalliväljaku, toetus 9074 eurot. MTÜ Hiiumaa Jõualade ja Rühmatreeningu selts kaasajastas täielikult Kärdla mängude maja jõusaali ja sai selleks LEADER-meetmest 3587 eurot jõusaali seadmete ja tarvikute soetamiseks.
LEADER-meetmest on toetust saanud ka ajaloolise pärandiga tegelevad vabaühendused.
MTÜ Ajaloolised Võtted sai 26 091 eurot Rebasselja teabemaja rekonstrueerimiseks ja 16 394 eurot Kukka pukktuuliku sisseseade taastamiseks, kogusumma 42 485 eurot. Rebasselja õppekeskusest on kujunemas loodussäästlike ehitusmaterjalide katse- ja koolituskeskus. Eelmise sajandi teise poole keemiliselt toodetud viimistlusmaterjalide vaimustus on jalgu jäämas tervele mõistusele ja ajaloolisele kogemusele, kuidas ehitada nii, et see loodu püsiks. Rebasseljal välja töötanud meetodid tõrva, tökat ja muldvärvide tootmiseks annavad võimaluse ettevõtluseks.
MTÜ Hiiumaa Militaarajaloo Seltsi tehnikamuseaalide kaitseks ehitatud varikatust võib näha igaüks, kes Hiiumaa militaarmuuseumi külastab või oma külalisi sinna viib. Selleks tööks sai selts 17 209 eurot toetust.
MTÜ Murispuu on lõpetamas Päheli talukompleksi rehemaja katuse restaureerimist, selleks saadi 14 201 eurot toetust ja tööde käigus õppis rookatuse tegemise kunsti mitu noort inimest.
MTÜ Hiiumaa Mereajaloo Selts sai 5728eurose toetusega soetada allveefotograafiaks vajaliku aparatuuri, millega uuritakse merepõhja ajaloolisi väärtusi.
Merekultuuri edendab MTÜ Halulaev, mille liikmed taaselustavad 70 aasta taguseid laevaehituse oskusi, mis omal ajal hiidlastele sissetulekut andsid. Hiiu halulaeva ehitatakse mitme fondi, sh ka LEADERi toel: kolm taotlust ja kokku 37 493 eurot elukeskkonna investeeringute meetmest on olnud puumaterjalide, purjede ja jõuseadme ostuks siiski ainus koht, kust toetust saada. Lisaks on Koostöökogu egiidi all koolitatud ehitajaid ja tulevasi meresõitjaid, vahetatud rahvusvahelist kogemusi ja välja antud trükiseid. Rahvusvaheline koostöö meretraditsioonide ja purjetamise alal hinnati Läänemere piirkonna LEADER-projektide hulgas finaalikoha vääriliseks. Halulaeva ehitustööd said võimalikuks tänu Innove ja Kärdla-Käina omavalitsuste ühisprojektile.
MTÜ O Ring Dageida Divers Club annab oma panuse Suuresadama Merekultuuri keskuse ehk halulaeva ellingu arendusse, kahe taotlusega sai selts toetust 17 101 eurot.
Hiiumaal enne suurt sõda ehitatud purjelaeva Alar renoveerimiseks, sh ka vajalike laevaehitusoskuste õppimiseks on taotlusi eraldatud 28 237 eurot.
Ka isetegemise võimalusi loomemajanduse vallas on LEADERi toel arendatud, kuid kindlasti vajaks looming kui töökohtade kasvulava ka uuel perioodil jätkuvalt toetust.
MTÜ Kärdla Nukuteater sai 2011. aastal projekteerimise meetmest tuge nukuteatri ajaloolise maja ümberehitusprojekti tellimiseks. Nukuteatri hoone rekonstrueerimisega sai algust tehtud 2013. aastal. Esimese etapi toetus oli 20 040 eurot ja selle käigus restaureeriti aknad, tehti uus trepp, et oleks ohutu kahe korruse vahel liigelda, remonditi saal. Järgmiste etappidega on kavas korda teha ringitegevuse ruumid, ehitada terrassid ja maja soojustada. Nukuteatri arendamisse panustanud vabaühendus võimaldab lastele huvitegevust, loob töökohad laste juhendajatele, keskkonna erinevate sündmuste nagu koolitused, laste sünnipäevad jms korraldamiseks ning annab turistile põhjuse jääda Kärdlasse ja Hiiumaale kauemaks.
Kärdla linna ja MTÜ Hiiumaa Käsitööseltsi ühistööna valmis Kärdla ühisgümnaasiumi juurde toimiv sepikoda. Maksma läks see kompleks rohkem, kuid toetust saadi
26 596 eurot. Nüüd on kooli juures nii noortel kui täiskasvanutel võimalus edendada oma sepatööoskusi ning jällegi – uued töökohad terendamas oskajatele inimestele.
MTÜ Tubala Anagama seltsi eestvõttel ehitatud unikaalne kõrgkuumus-puupõletusahi sai 24 353 eurot toetust ja valmis eelmisel sügisel. Juba näeme käsitööpoodides keraamikakunstnike toodangut ning põletamised toovad Hiiumaale huvilisi paigust, kus sellist ahju ei ole. Seega väike, aga tõhus panus turismiteenuste arengusse.
MTÜ Hiiumaa vigursaagijate Selts sai toetust uute tehniliste vahendite ostmiseks. Selle eest hangiti eriti pika ketiga saag suurte, elutegevusele ette jäävate või ohtlike puude langetamiseks ning käru materjali ja kunstiloomingu transpordiks.
MTÜ Tantsumajakas ostis Kärdla kultuurimajja tantsutreeninguteks stanged ja peeglid, mida enne ei olnud.
MTÜ Suvekool näitab Kõpu poolsaarel suviti kino, LEADER-toetus seadmete soetamiseks ja ja kino näitamiseks oli 3614 eurot.
Suuremõisa lossis tegutsev vabaühendus MTÜ Suuremõisa Loss tellis lossi 250. juubeliks ajaloolised kostüümid, milles pidude puhul külalisi vastu võtta. Nende toetus oli 3848 eurot.
Uue hingamise on saanud Emmaste puhkpilliorkester – MTÜ Emmaste Puhkpilliorkester sai toetust nii pillipargi täiendamiseks kui sülearvuti, printeri ja digipeegelkaamera soetamiseks – kaks toetust, kokku 10 737 eurot.
Hiiumaa usuühendused on panustanud LEADERi toel nii koguduste liikmete huviharidusse kui kogukonna jaoks tähtsate ehitiste rekonstrueerimisse. Viimase näiteks on EELK Reigi Jeesuse koguduse projekt Reigi kalmistu väravate taastamiseks, toetus 5313 eurot.
Pühalepa Laurentsiuse kogudus tellis kirikukoolile Anna uued kaunid esinemisriided, toetus 3353 eurot.
MTÜ Meedia Misjon sai noorte muusikahuvi arendamiseks pillid, toetus 4135 eurot.
Koostas
REET KOKOVKIN
MTÜ Hiidlaste Koostöökogu tegevuskeskuse juhataja

Veel lugemist:

Uudised

Kõrgessaares 30. aprillil avatava käsitöökaupluse avanud neli naist tahavad enda sõnul poe avamisega järgi uurida, kas Viskoosa on ikka nii arenev koht nagu väidetakse. ...

Digileht

Hiiu Leht 26. aprillil Neli naist avavad Viskoosas poe Osa Käina ajaloost sai kaante vahele Kevadist ürdikuningat tuleb tikutulega otsida Maarjakask astub kadakale kannule...

Uudised

Kolmapäeval  Kõpu poolsaare põhjaküljes Palli – Mägipe piirkonnas ja lõunaküljel Kaleste kandis tuvastatud rannikureostuse eemaldamiseks korraldab Hiiumaa vald talgud. Vabatahtlikud on oodatud appi reedel,...

Uudised

Hiiu Lehe toimetuse poole pöörduti küsimusega, miks saeti Käina lähedal elektriliinide alt maha isegi kadakad, ometigi ei kasva ju kadakas kunagi nii kõrgeks, et...