Kindlasti oleks huvitavam ja meeleolukam lugeda seda, kuidas taltsutada tuulelohet või lihtsalt lohet, aga seekord siiski räägime vähe maisemal teemal ehk kuidas taltsutada tulelohet.
Alustuseks, see ei olegi üldse keeruline. Kõik alljärgnev on lihtne ja igapäevane. Kohati vajab küll mõningast rahasüsti, aga kes ei oleks siis nõus enda ohutusse panustama?
Kevadel kohtavad päästjad tihti tulelohet, kes ahnelt pikkade küünistega haarab kuiva heinamaad, metsaalust, kadastikku. Eestit, ka Hiiumaad vallutavad kulupõlengud! Need on igal aastal sama kindlad, kui aamen
kirikus. Jah, tuleb tunnistada: neid põlenguid, kus kellegi kuri käsi kulu on süüdanud, on oluliselt vähemaks jäänud, aga probleem siiski püsib. Seda peamiselt seepärast, et eksitakse lõkketegemise reeglite vastu.
Ohutu vahemaa lõkkest hooneteni on minimaalselt 15 m ja metsani 20 m. Lõkkeaseme ümbrus tuleb puhastada kuluheinast. Kõige kindlam on kui lõkke alus ümbritsetakse kivide või muldvalliga, et tuli mööda kuiva taimestikku edasi ei leviks.
Kindlasti jälgi ka tuule suunda ja kiirust! Lõket tohib teha, ainult vaikse tuulega. Lõkke juures peab alati valmis olema ämber veega, survestatud aiakastmisvoolik või tulekustuti ning lõket ei tohi jätta järelevalveta.
Hannes Aasma
Hiiumaa päästepiirkonna juhataja