Kui eriolukorras on pildil meedikud ja müüjad, kes paljude inimestega, sh võimalike viirusekandjatega kokku puutuvad, siis nii-öelda eesliinil on ka autojuhid.
Rohkem kui kuu aega on Eesti pidanud elama COVID-19 poolt peale sunnitud töörütmis – kes haiged, kes kodukontorites, kes ilma tööta, kellel tööd liiga palju…
OÜ Hiiu Autotrans juhatuse liige Anu Pielberg ütles, et esmatarbekaupade vedu on säilitanud mahud, aga autojuhtide jaoks toonud kaasa viiruseohu. On ju nemad vahetus kontaktis paljude inimestega Eesti eri piirkondades. “Pinge ja mure on päris suur, et nende tervist kaitsta,” tõdes ta.
Ettevõtte ligi 30 autojuhti viivad kaupa üle Eesti kõikidesse piirkondadesse – eelkõige Hiiumaale, kuid ka Saaremaale, Narva ja Harjumaale, kus on kõige suuremad viirusekolded.
“Ühe teise ettevõtte autojuhid näiteks keeldusid Saaremaale minemast – aga toitu on ju meil kõigil vaja,” tõi Pielberg näite.
Autojuht: Ihu kohe sügeles
14 aastat Hiiu Autotransis töötanud Viktor Katšalov, kes käib praegu iga päev Saaremaal kaupa viimas ja tuleb õhtul tühja taaraga tagasi, ütles, et esialgu võttis kõhedaks küll. “Algul oli tunne nagu kogu ihu sügeleks.”
Nüüdseks on ta juba niipalju kordi naabersaarel käinud, et võtab asja rahulikumalt, aga ettevaatlik on ikka. “Iga kord peale Saaremaalt tulekut käin duši all… pesed käsi, desinfitseerid, pesed nägu, mask on ees – kõik on olemas,” loetles ta. “Ja nagu mu isa ütles, et kes ennast hoiab, seda hoiab ka jumal.”
Saarlastest on Viktoril muidugi kahju – ikkagi naabrid ju – aga saarlased ise on tema meelest nüüdseks juba üsna rahulikud. “Poeruumidesse ma enam sisse ei lähe, aga võtavad kauba vastu, ja pole neil seal Saaremaal enam häda midagi, nüüd on Tallinnas vist juba hullem,” arvas ta.
Kaks ja pool aastat Hiiu Autotransis töötanud Markus Gital (24) teebki nädala sees vedusid mandril. Kolmapäeva hommikul vedas ta piima ja juurvilja laiali Harjumaal, Aruküla ja Kehra Konsumitesse.
“Teistega hoian vahet, kummikindad on käes ja käsi tuleb pesta tihti,” loetles Gital ettevaatusabinõusid.
Mandril on ta korteris koos autojuhtidega, kes käivad Saaremaale kaupa viimas. Markuse sõnul võtavad ka nemad ettevaatusabinõusid tõsiselt ja on ilusti terved.
Ollakse ettevaatlikud
Pielbergi sõnul on mure nii autojuhtide-kullerite tervise pärast kui ka sellepärast, et kui keegi haigestub, on löögi all kaupluste ja ettevõtete varustamine.
“Eriolukord on kaasa toonud eelkõige igapäevase pinge, mure ja ärevuse, kuid ka ettevaatlikkuse,” ütles Pielberg.
Nii kasutatakse isikukaitsevahendeid, desinfitseeritakse veoautode kabiine ja hoitakse distantsi. Saatelehed, mis varem käisid käest kätte, saadetakse nüüd elektroonselt või neid ei allkirjastata. Kaubad võetakse ja antakse üle estakaadide kaudu, kui mõni kaup on vaja ruumi sisse viia, siis viibib autojuht ruumis üksinda. Ka pakikaupade üleandmine ei käi enam käest kätte, üleantud pakk pildistatakse või kirjutab kuller ise üles vastuvõtja andmed, tuppa sisse on keelatud kaupa viia…
Maskid tutvuste kaudu
“Hakkasime isikukaitsevahendeid otsima enne eriolukorra välja kuulutamist,” meenutas Pielberg. “Alguses ei olnud Eestis saada ühtegi maski, otsas olid ühekordsed kindad ja käte desinfitseerimisvahendid. Selveri ja Coopi riiulid said neist tühjaks ostetud, abi palutud meditsiiniettevõtetelt, kelle kaupa me veame, aitasid tuttavad ja tutvused, et saaksime oma juhtidele kindaid, maske ja puhastusvahendeid.”
Pielberg tänas nii neid, kes hädaolukorras abivahenditega aitasid, kui oma töötajaid: “Tänu meie autojuhtide hoolikusele, kaupluste ja ladude töötajate vastutustundlikule käitumisele, on meie autojuhid kõik terved ja viirusest puutumata.”
Huvitava asjaoluna märkis ta, et kuna Hiiu saar on eriolukorra ajal kinni ja inimeste vaba liikumine piiratud, on see kaasa toonud eraisikute tellimuste kasvu. “Ühelgi kevadel pole me nii suurel hulgal vedanud suvekumme, jalgrattaid, mööblit ja muid isiklikke asju, mida inimesed on enne ise saanud tuua-viia,” rääkis ettevõtte juhataja ja tänas kõiki autojuhte, kes kriisisituatsioonis toimetavad meieni igapäevase toidu, vajalikud materjalid tööstustele, ehitusmaterjalid ja tarvikud väikeettevõtetele.