Jälgi meid
HL jõulukampaania bänner

UUDISED

Killuke Argentiinat tuleb ka järgmisel aastal

JANNO LOIDE
Äsja lõppes seitsmes Argentiina tango laager, aga järgmise laagri toimumisaeg järgmisel aastal on juba paigas.
Laagri korraldasid tangoklubi Tango Tallinn ja hobitantsija Annely Adamson ning kaunid paarid liuglesid Palade põhikooli saali parketil.
Tangoklubi Tango Tallinn püüab ikka mõned korrad aastas kutsuda Eestisse õpetajaid välismaalt ja tavaliselt on Hiiumaa tangolaager üks neist kordadest. Õpetajaid on siin näiteks käinud Argentiinast, Türgist, Kuubalt. Ka sel aastal oodati algul Ameerika päritolu õpetajat Saksamaalt Katherine Gorsuchi, kuid koroonapiirangute tõttu ei saanud ta tulla. Nii viisid tunde läbi tangoklubi staažikad tantsivad õpetajad Liivi ja Artur Novek.
Pisut rahvusvahelisust lisas siiski üks laagrikülaline Soomest. Soome ongi tangokultuuri poolest maailmas küll tuntum kui Eesti, neil on isegi oma tangostiil, kuid soomlastele pakuvad Eesti tangosündmused huvi, kuna siin tantsitakse Soome tango asemel Argentiina tangot.
“Nüüd, kus ka Eestis üha rohkem tangot tantsitakse, ei jää siinsed üritused Soomele millegi poolest alla,” on Liivi Novek veendunud.
Kohalikke Argentiina tango tantsijaid ja huvilisi Hiiumaal väga palju pole, kuid mõned siiski, ja alati leiab laagrisse tee ka mõni suvehiidlane. Peamiselt on laagrikülalised aga mandrilt ja sel aastal oli tantsijaid näiteks Tallinnast, Haapsalust, Pärnust, Laitsest, Viljandist ja Tihemetsast. Kokku osales laagris 20–30 inimest.
“Argentiina tango on oma olemuselt “kõndides kallistamine” ja kõndida oskame me kõik,” julgustab Annely Adamson tangot proovima. Küll aga soovitab ta enne laagrisse tulekut asjast huvitatutel tangoga näiteks Haapsalus Beguta taimetoidukohvikus põgusalt tutvuda. See on lähim koht, kus regulaarselt tangot harrastada saab. “Mina ise läksin Argentiina tango laagrisse ilma, et oleks selle tantsuga varem mingit kokkupuudet omanud ja see oli üsna aukartustäratav.”
Küsisin, mis võlub selle tantsu juures ja Annely Adamson vastas, et sisuliselt on see suhtlus tantsupõrandal, mis õpetab kuulamist, järgnemist, usaldamist: “Argentiina tangos puuduvad valmis­seatud sammukombinatsioonid, mida järgida, ja mees võib iga sammu järel või kasvõi poole sammu pealt luua uue koreograafia ehk improviseerida ja naine järgib teda pimesi. See on kahe­kõne tantsupõrandal. Lisaks õpid tundma ja kuulama oma keha ning kõik tantsimisega tegelevad inimesed on alati äärmiselt toredad!”
Oli aasta 2014, kui Annely koos oma tantsupartneriga läks esimest korda Argentiina tango laagrisse, mis toimus mandril. Seal tekkis tal väga hea kontakt nii tango kui Liivi ja Artur Novekiga ja seepeale otsustasid nad koos partneriga osa võtta tangokursusest Pärnus. Kursus kestis kokku 12 nädalat ja armastus tango vastu seal vaid süvenes. Sama aasta suvel kutsus ta oma õpetajaid ja tangosõpru Hiiumaa kohvikutepäeval Partsi veskis Argentiina tango teemalist eelkohvikut pidama ja ühtlasi laagrisse. Sellest ajast peale on tangotantsijad kohvikutepäeva ajal Hiiumaale tulema jäänud.
Esialgu oli laagris lisaks tangole ka tihe kultuuri­programm – käidi militaar- ja hülgematkadel, ekskursiooni­del ja muul moel saarega tutvumas, kuid nüüd on laager tangokesksem. Kohaliku kultuuriga rikastab aeg-ajalt tantsusündmust akordionist Indrek Liit omaloodud tangomuusikaga, laupäevane pärast­lõuna kulub kohvikutele, toidu ja looduse nautimisele. Ka sel aastal käidi tangotundide vahepeal läbi kõik laupäevased kohvikud. Lemmikuks osutus Kalakohvik.
Mitmendat aastat järjest võõrustab tangoseltskonda Tiiupesa puhkekeskus, kus lisaks kõigele muule saab kasvõi tangot tantsida, kui kellelgi peaks tekkima vastupandamatu tahtmine seda teha.
Ettevalmistused järgmise aasta tangolaagriks algasid kohe pärast viimaste laagriliste ärasaatmist, kui majutus­koha perenaisega tuli järgmise aasta nädalavahetuse broneerimiseks läbirääkimisi pidama hakata. Tung Hiiumaale just augusti esimesel nädalavahetusel aga on nii suur, et kokkulepped tehakse terve aasta ette. Nii pidi tango­seltskond armsaks saanud kohvikutenädala­vahetusest loobuma. Järgmise aasta laager toimub seega nädal varem ehk 23.–25. juulini, seega võiks tangohuvilised need kuupäevad juba kalendrisse märkida.

Veel lugemist: