Jälgi meid

KULTUUR

INTERVJUU | Jan Kaus: saarel saavutad erilise tunde

Jan Kaus. | Ene Sepp
Kirjanik Jan Kaus viimistles KORDONis viibides oma raamatu “Imelik peegel“ ümber kunstnikuraamatuks.

Intervjuus räägib kunstiga tegelenud kirjanik, kuidas talle meeldib mõelda, et ta ei lähe kohti omaks võtma, vaid kohad hakkavad omaks võtma teda. Hiiumaaga on tal ajaloost omalaadne side.

Sinu kirjanikuelu on tihedalt läbi põimunud ruumilise maailmaga. Terve möödunud aasta tegelesid intensiivselt Veneetsia Arhitektuuribiennaali Eesti paviljoniga. Oled minu ühe lemmikraamatu – “Tallinna kaardi“ – autor, tegutsed Tallinna kohanimede komisjonis. Oled maininud, et Sul on ruumiline mälu – seostad ruume ja inimesi, tõlgid arhitektuuri sõnadesse, kasutad ruumitelgede asemel metafoore. Kuidas see niidistik tekib, mille sisse end lased mässida?

See niidistik tekib lugemise tagajärjel. Raamatud on omamoodi kokkuvõtted, nendesse on püütud koondada maailma eri kihte ja lõike, olgugi et maailm on liiga kihiline, et seda oleks võimalik tervikuna raamatutesse ära mahutada. Raamat pakub üht võimalikku rakurssi, vilksatust, see on pilgu pikendus või kiirendus, selle sõnadesse tõlgitud vaste, reaalsuse peegeldus kujutluses. Kunsti tegemine meenutab õnge, millega minnakse püüdma mitte kala, vaid ookeani. Lahendusi on üldjoontes vaid kaks: kas jääd pinnale või mitte. Mõnikord võib paat uppi minna, aga see teebki asja põnevaks. Katsetamine ongi mu jaoks loomingulisuse keskne praktika.

Veel lugemist:

UUDISED

Hiiu Lehe toimetuse poole pöörduti murega, et Kõpu-Ristna poole viiva maantee ääres on maha niidetud kõik käpalised, maasikatest rääkimata.

UUDISED

Tänavu põhikooli lõpetanud üheksandike huvi Hiiumaa gümnaasiumi (HIIG) astumise vastu oli enneolematult suur. Vastuvõtueelsele vestlusele registreerus 69 noort, neist 58 Hiiumaalt ja 11 mandrilt.

UUDISED

Suursaarte ja mandri vahel opereeriv TS Laevad teenindas 2024. aasta juunis kahel liinil kokku 303 083 reisijat ja 130 968 sõidukit. Mõlemad numbrid on...

KIRI SAARELT

Suvised tervitused Abrukalt, kenalt “meretaguselt asjalt”, nagu kirjanik Jüri Tuulik saart kutsus. Seda Abruka ilmtingimata on. Meie jaoks isegi kena mere-meretagune asi. Kuna elu...