Kauba vedamiseks ühest riigist teise ei piisa vaid sõiduki ja juhi olemasolust. Teekonna sujuvaks läbimiseks tuleb ette valmistada vajalikud dokumendid, mis nõuab konkreetseid teadmisi ja kogemusi. See artikkel tutvustab põhidokumente, mida on vaja kauba transportimiseks Baltikumi maanteedel.
Kõige olulisem dokument on saateleht
Kaupade transportimisel vajavad logistikaettevõtted dokumente, ilma milleta oleks teekonda võimatu läbida. Riikidevahelisi autovedusid reguleerib CMR ehk rahvusvahelise kaupade autoveolepingu konventsioon. Lühendit CMR kasutatakse ka rahvusvahelise maanteeveo saatelehe kohta. Sellele peavad alla kirjutama kolm osapoolt: saatja, vedaja ja kaubasaaja. See dokument kohustab vedajat tarnima kogu saadetise kaubasaajale kindlaksmääratud ajal ja aadressil. Ainult korralikult vormistatud dokumendid aitavad vältida võimalikke probleeme kaubaveo ajal. Saatelehe tüübid varieeruvad sõltuvalt sõiduki tüübist – sõiduauto, veoauto või bussi saatelehed.
Saatelehel olevad andmed
Vajaduste muutumisega muutuvad ka logistikateenused ise. Vaatamata selle valdkonna keerukusele on kaubavedu endiselt üks peamisi teenuseid. Saatelehe nõuetekohane täitmine on ülioluline. Sellel peavad olema kaubasaatja nimi ja aadress, kauba vastuvõtmise ja üleandmise koht, kaubasaaja nimi ja aadress. Samuti sisaldab see infot veose enda kohta – kauba tüüp, selle pakkimisviis, kauba brutokaal. Ohtlike kaupade transportimisel tuleb kirja panna ka nende ohuklass ja number. Lisaks tuleb esitada üksikasjad transpordiga seotud tasude kohta, näiteks tollimaksud ja muud tasud.
Lisainfo saatelehel
Lisaks eespool loetletud andmetele võidakse vajaduse korral esitada ka kaubaveoga seotud üksikasju. Näiteks kui kaubasaatja ei soovi, et saadetis ekspordi ajal ümber laaditakse, tuleb see märkida saatelehele. Samuti on võimalik lisada teavet saatja kanda jäävate kulude kohta või anda vedajale täpsemat infot kaubakindlustuse kohta. Probleemide vältimiseks tasub täpsustada kokkulepitud kättetoimetamise aeg ja vedajale edastatud dokumentide loetelu.
Miks on oluline täita saateleht korralikult?
CMR saateleht ei ole lihtne autoveoleping. See on dokument, mis kehtestab rahvusvahelises veos osalevate isikute õigused ja kohustused. Näiteks peab kaubasaatja enne kauba vedajale üleandmist täitma kõik vajalikud dokumendid ja edastama vedajale kogu vajaliku tolliteabe. Kui kaup on vedamise ajal kahjustatud dokumentide vale esitamise või puudumise tõttu, vastutab saatja. Aga CMR täpsustab ka vedaja vastutust alates veose vastuvõtmisest kuni selle saajale üleandmiseni. Seega, kui kauba saajale üleandmisel täheldatakse kahjustusi ja kui vedaja ei kontrollinud saadetist kättesaamisel või ei fikseerinud seda saatelehes, siis loetakse, et vedaja on seda veo ajal kahjustanud ja peab kahjud hüvitama. Vaidluste korral saab nõuetekohaselt täidetud saatelehte kasutada seadusliku tõendina kauba üleandmise kohta.
Muud dokumendid
Saateleht on kõige olulisem dokument kauba teise riiki transportimisel. Kuid potentsiaalselt ohtlike kaupade või eritingimusi nõudvate toodete transportimisel läheb vaja lisapabereid.
TIR-märkmik – et tollikontroll oleks lihtsam
TIR-märkmik on oluline kauba sujuvaks ja kiireks liikumiseks kahe erineva majandus- ja tollitsooni vahel, kus kontrollitakse transpordivahendeid ja kaupa. Seda dokumenti kandev sõiduk on tähistatud spetsiaalse TIR-märgisega, vältides seega keerulist tollikontrolli. TIR-märgis ütleb tolliametnikele, et sõidukis olev kaup deklareeritakse heade tavade järgi ja see ei riku ühtegi seadust.
ADR – ohtlike kaupade jaoks
Ohtlike kaupade vedu ei tohi läbi viia tavapärasel viisil. Sellise kauba vedamiseks ühest riigist teise on vaja rakendada kõiki turvameetmeid – kaupa peab olema nõuetekohaselt ja ohutult pakitud, samuti peab see olema tähistatud spetsiaalse ohumärgiga. Kaubal, mis võib olla mürgine, põhjustada tulekahju või kahjustada muul viisil elusolendeid või keskkonda, peab olema kaasas ADR sertifikaat. ADR sertifikaat tagab, et ohtlike kaupade vedu toimub ohutult, järgides kõiki rahvusvahelisi nõudeid.
Kauba päritolusertifikaat
Kauba päritolusertifikaadis on näidatud, millises riigis transporditavad tooted toodeti või kust need saadi. Kui eksporditavad kaubad on toodetud ühe lepingupoole poolt, siis kohaldatakse nende suhtes partnerriiki transportimisel tollitariifistiku erandeid. Päritolusertifikaat on kasulik ka piiriüleste kauplejate vaheliste lepingute täitmise tagamiseks, takistades kaupade importi teatud riikidest. Kõige olulisem dokument Eesti kauba päritolu kohta on kaubatõend ehk liikumissertifikaat EUR.1. Selle annab välja toll või Eesti Kaubandus-Tööstuskoda.
Veterinaarsertifikaat
Kui soovite eksportida loomi või loomseid saadusi, loomset toitu või veterinaartooteid, siis peab teil olema selleks veterinaarsertifikaat. See dokument on hädavajalik riigi kaitsmiseks loomade või toidu kaudu levivate haiguste eest, samuti elanikkonna kaitsmiseks inimeste tervisele kahjulike ainete kasutamise eest toidus. Veterinaarsertifikaadi väljastab Põllumajandus- ja Toiduameti veterinaarjärelevalve ametnik.
Ise või partneri abil?
Kaupade ühest riigist teise vedamisel tuleb läbida üsna tüütu dokumenditöötluse etapp. See ei pruugi olla keeruline, kui selles valdkonnas on palju kogemusi. Kuid neil, kes ei tunne vastavaid protsesse ega tea nõudeid, oleks mõttekas abi saamiseks pöörduda logistikaettevõtete poole. Partnerid mitte ainult ei täida enamikke formaalsusi, vaid transpordivad kauba turvaliselt kokkulepitud kohta kokkulepitud ajal.