Connect with us

Uudised

Hooldekodu asukad pääsevad 21. sajandisse

Seni väga kehvades oludes eluõhtut veetnud Tohvri hooldekodu asukad saavad pärast aastakümneid kestnud ootamist kaasaegsed elamistingimused.

Tohvri hooldekodu ehitus saab valmis veel sel nädalal. Kohe peaks hakkama saabuma uus sisustus ning 50kohaliseks kasvanud kaasaegne hooldekodu avatakse jaanuari lõpuks.

Ehitustööd venisid

Aprillis uue hooneosa ehitusega alanud tööd jätkusid allesjääva hoone ehk nn peamaja energiasäästlikuks renoveerimisega. Kuigi uus majatiib on osaliselt kasutusel detsembrist, on plaanitud avamispidu ikka veel pidamata ja töid, mida teha jätkub.

“Alguses ei saa vedama, pärast pidama,” arvas direktor selle ütlemise kõikide ehituste kohta pasliku olevat. “Algus venis muidugi kevade tõttu – nad ei saanud koppagi maasse ja sellega tekkis juba kuu-pooleteise pikkune graafikunihe. Ja ega sellist aastat pole ennem olnud ka, kus üks torm tuleb teise otsa,” põhjendas Pihlak.

Üks lisatöö, mis viimati aega võttis, oli pea- ehk sööklamaja otsasein, mida ehitajad pidid mitu korda üle vuntsima. Tegu on löögiõrna vahtseinaga, millel krohv peal. Nii kui ehitajatel midagi hooga seina vastu läks, oligi auk sees. Kõik sai parandatud, sein kuivas, vihma kaitseks oli kilegi ette tõmmatud, aga torm leidis sealt purjepinna ja lükkas tellingud vastu seina – tulemuseks uued suured augud, nii et terve sein vajas uuesti ületegemist.

Peamaja nõuab remonti

“Usun, et saame uue hoonetiiva selle nädala lõpuks enam-vähem valmis. Häda on aga hoopis selle osaga, mis sööklast edasi uue tiiva poole jääb. Seal on kohti kahekümnele ja enne kui see valmis pole, ei saa ka ümberpaigutusi tegema hakata. Kõige hullem on, et ventilatsiooni pole veel käima saadud,” kurtis Pihlak.

Ka tuleb peamaja teise korruse trepp praegusest kohast ära viia. Selle asemele tehakse otsaseina tagavaraväljapääs. Kuigi kahekümne voodikoha ja trepi tegemine võtavad veel aega, on Pihlak kindel, et jaanuari lõpuks saadakse ka sellega ühelepoole.

Muresid on direktoril veelgi. Kuna peamaja on juba pikka aega ekspluatatsioonis olnud ja ehitajad olid sunnitud läbi tubade käima, siis ilma täiendava remondita ei saa ka neid ruume kasutusse võtta. Raha selleks saab näpistada aga vaid hooldekodu enda eelarvevahenditest.

Sel nädalal hakatakse tasapisi elanike ümber paigutama, kuid enne kahte nädalat kindlasti kõigega valmis ei jõua, mööbel on ju samuti vaja paika panna. Täpset kuupäeva, mil kõik valmis, direktor ikka veel ei öelnud, kuid kinnitas, et päris viimane tärmin on jaanuari lõpp.

Vajadus hooldekodu järele kasvab

“Olen väga rahul projektijuhtidega ja TREV-2 Ehitus ehitusmehed on ka tublid. Me saame selle asjaga siin kenasti valmis, aga edasi tuleb hakata võetud laenusid kinni maksma ja see teeb tõsiseks,” oli direktor murelik.

Hooldekodu juurdeehituseks sai Emmaste vald 820 000 eurot nn KOIT-kava rahast. Allesjääv vanem hooneosa rekonstrueeriti CO2 kvoodimüügi raha, u 300 000 euroga. Kanalisatsioonitrasside uuendamist rahastas keskkonnainvesteeringute keskus 240 000 euroga. Vald ise võttis Tohvri hooldekodu ehitamiseks ja sisustamiseks 230 000 eurose laenu.

Praegu suudab hooldekodu end 41 hoolealusega ära majandada, kui uusehitus valmib, mahub siia 50. Direktor kinnitas, et vajadus hooldekoduteenuse järgi kasvab: “Kärdla haigla hooldusravist helistatakse – meil lõpeb aeg ära, võtke Tohvri vastu. Ma teeks seda hea meelega, aga pole kuhugi panna.”

Samas selgitas ta, et vahet tuleb teha ühel asjal – Tohvri on tavatüüpi hooldekodu, kus pole patsiente. Siiski on seal juba praegu hooldada kümmekond voodihaiget, kes rohkem abi vajavad.

“Meie jaoks on kõige olulisem, et ka eakas tunneks ennast inimesena,” kinnitas direktor.

Proua Ella eluga rahul

Hooldekodu avaras koridoris tuli meile vastu hallipäine ja energiline proua Ella. Küsimusele, kuidas siin majas nüüd peale remonti elada on, kõlas reibas vastus: “Suurepärane!”

Vanaproua arvas, et söök võiks vaheldusrikkam olla ja enne oli igav, aga kuna hiljuti sai ta silmad korda, saab ta nüüd palju lugeda. “Siin on üks kena inimene Mai, kes mulle Emmaste raamatukogust raamatuid toob. Praegu on mul käsil ühe Norra kirjaniku väga huvitav raamat “Taamal laulavad metsad”. Ajalehti loen, telekat vaatan ja mul on tegemist palju! Agu Takise raamat on muidugi läbi loetud, seal on ju palju tuttavaid: miniast ka kirjutab ja pojast ka, kuigi poeg on vale nime all.”

Ellat käiakse pühade ajal ikka vaatamas – alles käis üks lapselaps Portugalist, teine Norrast, kolmas Soomest. “Nüüd on nad laiali lennanud ja ootan kevadet, küll siis tulevad,” ütles ta elurõõmsalt. Ella küsis, millal ühistegevuse ruumi juba istmed tuuakse, et saaks külalisi seal vastu võtta, muidu peavad need end tema toas voodi peale istuma sättima. Kohe tuligi direktorilt kinnitus, et juba sel nädalal peaks sisustus saabuma: diivanid, toolid, televiisor, raamaturiiul ja muu.

Kui proua Ellat jutu eest tänasin, palus ta mitte midagi avaldada, et mis poeg selle peale ütleb? Vastasin, et ju siis saame teada. Järgnenud naerurõkatust tõlgendasin kui avaldamisluba.

 

Fakte Hindu külas asuva Tohvri hooldekodu uue tiiva ehitus algas mullu aprilli algul. Emmaste vald sai selleks 820 000 eurot nn KOIT (Kohaliku omavalitsuse investeerimise kava) raha. 50kohaline juurdeehitus loodeti algul valmis saada novembriks, hiljem lükkus tähtaeg detsembrisse, siis jaanuari algusesse, nüüd jaanuari lõppu.

Allesjäävas enam kui 600 m2 peahoones vahetati energiasäästu saavutamiseks aknad ja välisuksed, võeti kasutusele päikesepaneelid, soojustati fassaad ja vahelaed, uuendati küttesüsteem ning ehitati ventilatsioon. CO2 kvoodi müügist saadud rahadest sai vald selleks u 320 000 eurot.

Hooldekodu kanalisatsioonitrasside uuendamist rahastas keskkonnainvesteeringute keskus 240 000 euroga. Töö sai tehtud novembris. Vald võttis Tohvri hooldekodu kahe objekti, hooldekodu ja reoveepuhasti ehitamiseks, u 182 000 eurose laenu.

Oktoobris asutas Emmaste vald hooldekodu õigusjärglasena SA Hiiu maakonna hooldekeskus. Vald oli sihtasutuse ainuasutaja, kuna vallavanem Tiit Peedu sõnul “teised omavalitsused ei olnud nõus koos asutama”. Oktoobris kuulutas vallavalitsus välja konkursi SA Hiiu maakonna hooldekeskus üld- ja hooldusjuhi leidmiseks. Tähtajaks, 5. jaanuariks laekus viis avaldust.

Praegu CO2 raha toel soojapidavamaks muudetud Tohvri peamaja renoveeriti 1999. aastal. Saun, pesumaja ja katlamaja said korda 2006. aastal, peamaja teine korrus 2007. aastal.

Hooldekodu vanima hoone saatus on veel lahtine: ühe võimalusena kaalub vald hoone lammutamist ja selle asemele parkla rajamist, teise võimalusena hoone rekonstrueerimist sotsiaalmajaks.

Allikas: Emmaste vallavolikogu istungite protokollid

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Kui veel mõned päevad tagasi arvasid ilmamudelid, et Hiiumaa ja mandri lääneserv jääb suuremast lumesajust puutumata, siis tänaseks on mudelid suhteliselt üksmeelel, et just...

Galerii

Miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 24 raames toimunud avatud laeva üritust külastas rohklt huvilisi kogu saarelt. Lisaks EML Wambola külastamisele sai tutvuda ka erinevatest riikidest pärit...