Connect with us

Pääste

Hiiumaa päästjate autopark täienes

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa päästjatel on põhjust rõõmustada – sel aastal uueneb saja­protsendiliselt kogu komandode autopark.
Teisipäeval jõudsid saarele kaks tuliuut Scania paakautot. Kärdla ja Käina komando saavad kumbki ühe Poolas Wawrzaszeki autotehases valminud auto.
Pidulikuks vastuvõtuks rivistusid sadamasillale Kärdla ja Käina komando pääste­autod. Päästjad tervitasid uusi autosid signaalide ja vee­väravaga, mille alt läbisõitmine pidi Hiiumaa pääste­piirkonna juhataja Hannes Aasma sõnul õnne tooma.
Ühe sellise auto maksumuseks on 272 200 eurot, kokku seega üle 540 000 euro.
Auto paak mahutab 9000 liitrit vett, mille see on kiir­tühjendusklapi kaudu suuteline basseini laskma kahe minutiga ja ilma, et juht kabiinist välja tulema peaks.
“Täna meestel silm särab, kui nad seda uut autot näevad,” ütles Aasma. “See on meie jaoks väga suur arenguhüpe. Kui me täna muretseme, et kas autod vastu peavad, siis nüüd saan ma päästeoperatsiooni planeerida ilma, et ma võimalikele tehnilistele riketele mõtlema peaks.”
Juba kolmapäeval olid Hiiumaal Scania esinduse koolitajad, see,  kuidas kasutada autol peal olevat päästetehnikat, õpitakse selgeks igapäevatöö käigus.
Autod tõid saarele kaks kõige staažikamat tuletõrjujat-päästjat: Jüri Hanikat ja Hillar Hiis, kes ametis ligi veerandsada aastat. Nemad on esimesed koolitused juba kätte saanud ja valmis kolleegidega teadmisi jagama.
Kärmas Katariina jääb
Viimati tuli tehaseuus auto Hiiumaale 2000. aastal. Nimeks Kärmas Katariina II ja sees jätkab põhiautona teenistust Kärdla komandos.
Uuemaid, kuigi kasutatud päästeautosid, on mandrilt saarele tänavu tulemas veel. Juunis tuleb Teele nimeline Pirita päästekomando põhiauto Kärdla päästekomando reservpõhiautoks. Teele väljalaske­aasta on 2007. Oktoobris jõuab saarele Sillamäe komando põhiauto Barbara (2008), millest saab Käina päästekomando põhiauto. “Need on küll kasutatud, aga  tänapäevased pääste­autod, nii et olukord paraneb,” kinnitas Aasma.
Ka kahele uuele Scaniale on konkursiga ilusad naisenimed juba välja valitud, kuid need jättis Aasma veel saladuseks.
Neli autot antakse ära
Hiiumaalt ära või soovi korral saarte vabatahtlikele päästjatele liigub neli autot. Tiiu (2008) läheb Käinast Vormsi komandosse ja Kärdla päästekomando paakauto Mercedes-Benz (1982) Ruhnu komandosse.
Aasma meenutas, et viimati­nimetatu said Hiiumaa päästjad kingitusena Bornholmilt. “See auto muidu ei sõida, kui soolast mereõhku ei saa – nii et see peaks minema kuhugi väikesaarele,” naljatas Aasma. “Kuna Ruhnul on väike garaaž, kuhu see ilusti sisse mahub ja see on suhteliselt heas korras auto, siis sinna see sattuski.”
Käina komando paak­auto Mercedes-Benz (1985) ja Kärdla komando reserv­põhiauto Scania (1978) aga antakse soovi korral kohalikele vabatahtlikele või saadetakse arengumaadesse, näiteks Ukrainasse, või varuosadeks.
“Mina ei olnud 1978. aastal veel sündinudki, kui see auto juba hakkas tuld kustutama,” nentis Aasma. Scania said Hiiumaa päästjad omal ajal kingituseks Rootsist, Kärdla linna sõpruslinnast Norrtäljest.
“Oleme omal ajal selle ringi üle elanud ja väga õnnelikud, et annetusena need autod saime.”
Suurost kõigile korraga
Päästeameti autopargi uuendamise projekti rahastab põhiosas Euroopa Ühtekuuluvusfond ja kokku läheb see maksma 28 miljonit eurot, Eesti riik panustab projekti
4,1 miljonit eurot.
Kokku soetatakse hankega Eestisse 46 põhiautot, 26 paakautot, 8 multilift autot, 14 paakkonteinerit ja 3 eri­varustusega maastikusõidukit nn ATVd.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...