Connect with us

Uudised

Hiidlane jälle riigikogus?

Kuigi Tarmo Mänd riigikogu valimistel hiidlastelt isikumandaati ei saanud, on ta 5. valimisringkonnas esimene asendusliige, kel pääs riigikogusse kindel kui Urve Tiidus peaks jätkama kultuuriministrina või Kalle Laanet saama ihaldatud siseministri portfelli.
Mänd tegi kaheksa riigi­kogusse pürgiva hiidlase seas parima tulemuse kogudes 1234 häält. See on sadakond häält vähem kui 2011. a riigikogu valimistel, mil ta sai 1332 häält.
Oma valimisnimekirjas tegi ta paremuselt kolmanda tulemuse jäädes alla Saaremaa reformierakondlastele Urve Tiidusele (4114 häält) ja Kalle Laanetile (2389 häält) ning edestades Läänemaa omi: häältesaagilt temast järgmine Lauri Luik kogus 855 häält, Urmas Sukles aga 661.
Mänd ütles, et olenemata sellest, kas ta riigikogusse pääseb, tuleb tal uue riigi­kogu nimel minna vannet andma kuna Urve Tiidus kuulub ametist lahkuva valitsuse koosseisu.
“Olen südamest tänulik kõigile, kes mind toetasid ja olen jätkuvalt seotud valimislubadustega, mida andsin, kuid kahjuks ei õnnestunud mul praegu enamat saavutada,” tänas Mänd enda valijaid. Ta oli rahul, et Reformierakond 5. ringkonnas valimised võitis ja avaldas lootust, et ehk õnnestub tal siiski riigikogusse pääseda, et lubadusi täitma asuda.
Eelmise riigikogu koosseisus oli kaks hiidlast, Tarmo Mänd ja Kalev Kotkas, kes seekord valituks ei osutunud.
Häältesaagid napimadKuigi Reformierakond 5. valimisringkonnas valimised võitis, oli nende häältesaak võrreldes eelmiste valimistega 646 häält vähem, IRLil 656 häält vähem (2011. aastal 5595) ja Keskerakonnal 787 häält vähem (2011. aastal 5155 häält).
SDE sisuliselt hävis saades seekord 5. ringkonnas 3171 häält vähem kui neli aastat tagasi toimunud riigikogu valimistel (2011. aastal 8187 häält). Samuti ka Roheline erakond, mille häältesaak siit ringkonnast oli 1230 häält vähem kui eelmisel korral: vastavalt 590 ja 1820 häält.
Ilmselt said suure osa neist endale uued tulijad: Eesti Vabaerakond, kes 5. ringkonnast sai 4304 häält ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 3772 häälega.
Hiidlased said kiita, et olid keskpäevaks kõige rohkem hääletamas käinud maakond, kuid lõpptulemusena jäime valimisaktiivsuselt tulemusega 62,4 protsenti alla Eesti keskmise, mis oli 64,2 protsenti. Kogu 5. valimisringkonna valimisaktiivsus oli veel madalam – 58,52 protsenti.
Hiiu Lehe valimisküsitlus, milles kutsusime hääletama riigikogusse kandideerivate hiidlaste poolt, andis parima tulemuse, 143 häält Georg Linkovile. Niisuguse numbri saime pärast ühe austaja poolt talle antud sadade kordushäälte mahalahutamist. Paremuselt järgmine oli 97 häälega Tarmo Mänd, järgnesid Reili Rand, Kalev Kotkas ja Urmas Selirand, Ants Vahtras, Rinno Lige ja Aleks Saarnak.

Veel lugemist:

Uudised

Kui paar nädalat tagasi pakkusid jahimehed, et vast on Hiiumaal elanud karu Saaremaale läinud, siis reedel sai Valgu kandis kinnitust, et loom pole ära...

Taskuhääling

Hiiumaal toimub neil päevil 16 riigi osalusel miinitõrjeoperatsioon Open Spirit 2024. Miinijahtimisest ja mereväest rääkis köik jütud ära Eesti Mereväe miinisõja divisjoni ülem Ott...

Huudised

Eelmisel nädalal Kõrgessaares Utoopia Nr 9 külalistemajas avastatud vargus lahenes tänu vihjetele ja pühapäeva hommikul jõudis Toivo Pildi teos Utoopi seinale tagasi. “Pilt oli...

Uudised

Nelja Nurga Galeriis avati 4. aprillil Maret Kukkuri esimene isikunäitus “Fragmendid“. Näitus koosneb Itaalias veedetud aastate (2017–2022)  jooksul tehtud kahekümnest  fotost, mis on temaatiliselt...