Connect with us

Uudised

Hiidlane jälle riigikogus?

| Hiiu Leht
Kuigi Tarmo Mänd riigikogu valimistel hiidlastelt isikumandaati ei saanud, on ta 5. valimisringkonnas esimene asendusliige, kel pääs riigikogusse kindel kui Urve Tiidus peaks jätkama kultuuriministrina või Kalle Laanet saama ihaldatud siseministri portfelli.
Mänd tegi kaheksa riigi­kogusse pürgiva hiidlase seas parima tulemuse kogudes 1234 häält. See on sadakond häält vähem kui 2011. a riigikogu valimistel, mil ta sai 1332 häält.
Oma valimisnimekirjas tegi ta paremuselt kolmanda tulemuse jäädes alla Saaremaa reformierakondlastele Urve Tiidusele (4114 häält) ja Kalle Laanetile (2389 häält) ning edestades Läänemaa omi: häältesaagilt temast järgmine Lauri Luik kogus 855 häält, Urmas Sukles aga 661.
Mänd ütles, et olenemata sellest, kas ta riigikogusse pääseb, tuleb tal uue riigi­kogu nimel minna vannet andma kuna Urve Tiidus kuulub ametist lahkuva valitsuse koosseisu.
“Olen südamest tänulik kõigile, kes mind toetasid ja olen jätkuvalt seotud valimislubadustega, mida andsin, kuid kahjuks ei õnnestunud mul praegu enamat saavutada,” tänas Mänd enda valijaid. Ta oli rahul, et Reformierakond 5. ringkonnas valimised võitis ja avaldas lootust, et ehk õnnestub tal siiski riigikogusse pääseda, et lubadusi täitma asuda.
Eelmise riigikogu koosseisus oli kaks hiidlast, Tarmo Mänd ja Kalev Kotkas, kes seekord valituks ei osutunud.
Häältesaagid napimadKuigi Reformierakond 5. valimisringkonnas valimised võitis, oli nende häältesaak võrreldes eelmiste valimistega 646 häält vähem, IRLil 656 häält vähem (2011. aastal 5595) ja Keskerakonnal 787 häält vähem (2011. aastal 5155 häält).
SDE sisuliselt hävis saades seekord 5. ringkonnas 3171 häält vähem kui neli aastat tagasi toimunud riigikogu valimistel (2011. aastal 8187 häält). Samuti ka Roheline erakond, mille häältesaak siit ringkonnast oli 1230 häält vähem kui eelmisel korral: vastavalt 590 ja 1820 häält.
Ilmselt said suure osa neist endale uued tulijad: Eesti Vabaerakond, kes 5. ringkonnast sai 4304 häält ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 3772 häälega.
Hiidlased said kiita, et olid keskpäevaks kõige rohkem hääletamas käinud maakond, kuid lõpptulemusena jäime valimisaktiivsuselt tulemusega 62,4 protsenti alla Eesti keskmise, mis oli 64,2 protsenti. Kogu 5. valimisringkonna valimisaktiivsus oli veel madalam – 58,52 protsenti.
Hiiu Lehe valimisküsitlus, milles kutsusime hääletama riigikogusse kandideerivate hiidlaste poolt, andis parima tulemuse, 143 häält Georg Linkovile. Niisuguse numbri saime pärast ühe austaja poolt talle antud sadade kordushäälte mahalahutamist. Paremuselt järgmine oli 97 häälega Tarmo Mänd, järgnesid Reili Rand, Kalev Kotkas ja Urmas Selirand, Ants Vahtras, Rinno Lige ja Aleks Saarnak.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...