Kärdlasse on lisandumas vähemalt 11 toaga hotell, mille valmimisaeg veel teadmata, kuna ehitust finantseerib ettevõtja Andrus Ilumets omavahenditest ja ehitab jõudumööda.
Kohvikus Rannapaargu on pisut enam kui pool sajandit hiidlastele ja Hiiumaa külalistele kõhutäidet pakutud. Praegune omanik ehitab hoone laiendusena butiik-hotelli ja edaspidi saab siit ka öömaja.
Ehitust juhib OÜ Hiiumaa Rannapaargu juhatuse liige Andrus Ilumets ise. Tööd on kestnud paar aastat, osa tubasid ja uus terrass on juba valmis, aga kogu hotelli valmimistähtaega ei oska ta veel välja pakkuda.
Plaani – hotell ehitada – ütles metsandusettevõtjana tuntud Ilumets välja lausa kaheksa aastat tagasi, ehitusprojekt sai valmis neli-viis aastat tagasi, aga siis tulid koroonakriisid vahele. “Nüüd on uus kriis jälle, aga ühel hetkel tuleb otsus teha,” ütles Ilumets.
Hotelli, mille ehitust finantseerib Ilumets oma ettevõtete, millest suurim OÜ HMPK, tuludest, maksumust ta ei öelnud. “Ehitan nii nagu võimalused parajasti on,” ütles ta. Ja lisas, et avaliku sektori hoonete maksumusega see ehitus ei konkureeri.
Kogukonda peab toetama
Ilumets ütles, et on ehitajatega väga rahul ja sõda Ukrainas ehitust nii väga ei mõjutanud, kuna paljud olulised ehitusmaterjalid sai varem valmis ostetud, professionaalse ehitaja töötasu aga ei ole väga palju muutunud.
Ilumetsa sõnul on ta rahul, et on õnnestunud täita eesmärk, mille nad ise endale püstitasid – kasutada allhangetes maksimaalselt meie oma Hiiumaa ehitajate teeneid. Näiteks torutööd ja elektritööd tegid kohalikud ettevõtted, ehitusmaterjali aga ostab ta nii palju kui võimalik kohalikust ehitusmaterjalide kauplusest. “Kogukonda peab toetama,” on üks Ilumetsa põhimõtteid.
Hotelli küte tuleb maasoojusest, ventilatsioonisüsteemi juurde on projekteerimisel soojusvahetid ja päiksesüsteemid.
“Covidi-kogemusest õppisime ja tegime projekti muudatused nii, et suudame tubades tagada kontrollitult vahetusõhu. Lisaks on meil elektrikatkestuste ajaks generaatorid. Samuti saab kompleksi vajadusel eraldi osade kaupa säästurežiimile panna,” loetles ta.
Loodus peegeldub tagasi
“Maailmas palju ringi rännanuna, olen eelistanud peatuda väiksemates ööbimiskohtades,” selgitas Ilumets, kes nüüd tahab midagi seesugust ehitada Kärdlasse. “Soovin teha sellise hotelli, kus isegi tahaks olla.”
Muuseumi poolt Rannapaargule lähenedes ei hakka veel silma midagi erilist – ikka seesama tuttav paargu välisvaade. Tähelepanelikumal silmitsemisel on näha, et see on tõesti veidi muutunud. Hoone merepoolsel küljel on ülal klaasseintega väliterrass, selle all kuue toaga hotelliosa ja nn väikese paargu ehk Kärdla sadama pool küljes käib ehitus edasi.
Terrass, mille ehitamist majapere Ilumetsa sõnul “häälekalt nõudis”, sai valmis mullu kesksuveks. Sel aastal saavad paika terrassi seinaklaasid ja siis moodustab see kohvikuruumidega terviku.
Hoonet mere poolt vaadates tekkib terrassi alla jäävate hotellitubade maast-laeni peegelakende tõttu kummaline tunne – juurdeehitus justnagu on ja ei ole ka – meri, lepad, muru, päikesetõus ja -loojang – kõik peegeldub tagasi.
Teine korrus veel?
Hoone sadamapoolsel küljel avaneb sootuks uuenduslikum vaatepilt. “Sadama poolt tulles saabki olema vaade kaasaegne ja midagi uut,” ütles Ilumets.
Kuigi töö on veel pooleli, on selgelt aru saada, kuhu tulevad toad. See hotelliosa valmib praegu küll ühekorruselisena, aga luba taotletakse ka teise korruse ehitamiseks.
“Ma alguses plaanisingi kahte korrust, siis aga hakkasin kahtlema, nüüd kui näen hoone mahtu reaalsuses, mõistsin, et see polegi nii segav,” ütles Ilumets selgituseks.
Juhul, kui luba laienduseks saadakse, saab seda juba hõlpsamalt teha, kuna kõik vajalikud kommunikatsioonid ja muud seotud süsteemid valmistatakse ette juba praeguses etapis.
Ehitusprojekti tegi OÜ Dagopen arhitekt Jaan Kuusemets, kes kaasas ka rahvusvahelist seltskonda. Projekti järgi on hotellis 11 tuba, kui lisandub teine korrus, siis veel viis. Hotell on ühendatud restoraniga ning kõige selle vahele mahuvad ära ka väike spaa ja saun.
Soov hoida oma töötajaid
Ilumets ütles, et ööbimiskohti on Hiiumaal vähe ja pisike hotell aitab üle saada rannarestorani madalhooajast. “Selle hotelli esmane mõte on, et saaksime aastaringselt motiveerida Rannapaargu töötajaid,” selgitas Ilumets.
Suhteliselt väike sööjate arv turismihooajavälisel ajal töötajaid ei motiveeri ning on omaniku jaoks kulukas. “Eeldame, et külalised leiavad meid üles, kasutavad meie teenuseid ja me saame oma töötajaid paremini rakendada ning nende sissetulekut parandada,” nimetas ta argumente.
Praegu on Rannapaargus neli-viis aastaringset töötajat, suvisel hooajal lisaks ajutisi töölisi. Hotelli juhtimiseks on Ilumetsal tehtud eelkokkulepe ühe inimesega, aga hotellitööl rakendada loodab ta oma põhitöötajaid.