Sõites Käinast Emmaste poole, ei pane tähelegi, et võsa ja üldise roheluse varjus, kus harva vilksatab mõni katuseviil, võib olla peidus tegus külakogukond. Maanteed mööda külast läbi sõites jääb tee äärde kolm bussipeatust, enne kui küla lõpeb. Selleks, et teada, mis teest kaugemal peidus, tuleb keerata maanteelt kõrvale, näiteks endise Jausa poe kõrvalt kruusateele.
Külaelust sotti saamiseks tuleb esmalt kohtuda kohalike elanikega. Kruusateelt maha keerates leiab Telleri tee, mille viimases majas elavad Evi Pärn ja Jüri Preobraženski. Lapsest saadik külaeluga kursis Jüri teeb ajakirjanikuga külale tiiru peale. Iga talu ja ehitise kohta on tal lugu, iga pere liikmete kohta teab ta üht-teist lisada. Ta räägib pikalt, kes kunagi elas ja kes praegu mõne elamu ust kulutab.
Kõrvalmajas elab Juha Teller, kes muude oskuste kõrval on ka pillimees. Teeristist paistab külavanema Hindrek Jõesaare elamine. „Viimasel koosolekul valisime noore mehe külavanemaks. Võtsime üles ka teema, et panna kõigile Jausa küla teedele ka nimed,“ räägib Jüri.
Edasi sõites nendib Jüri, et palju on külas neid, kes käivad ainult suviti. „Samas on ka peresid, kelle lapselapsed on tulnud vanavanemate majja elama ja siin paikseks jäänud,“ sõnab ta. Jüri lisab, et Jausas on ka selliseid maid, kuhu hakatakse ehitama uusi elumaju. Nii mõnigi linnamees on juured siia ajanud ja tahab nii kaua kui võimalik ikka Jausas elada ja linnas vaid vajadusel käia tööasju ajamas.
Taguküla tee on merest teisel pool maanteed, kus veel alles teepervel hoiatusmärk lehma pildiga, kuigi lehmi pole enam ammu. „„Pommi-Jaani“ lehmad käisid siit üle tee karjamaale, aga neid pole enam kümmekond aastat,“ räägib Jüri. Maanteelt ära keerates näeb ühepereelamuid, mida ehitati Sõpruse kolhoosi ajal ritta neli tükki. „Edasi elas siin minu onu Roland,“ meenutab ta, et tema esivanemaid Vähejausisid oli suur pere ja terve Jausa küla oli selle pere järeltulijaid täis.
Edasi sõites näitab Jüri endist saeveskit ja Jausa jõe peal tegutses ka vesiveski, mida Jaan Pomerants tasapisi taastab.