Jälgi meid

Võrkpalliturniiri ajalugu

Hiiumaa Võrkpalliturniir toimus esmakordselt 1958. aastal Kärdla pargis, kus asus toona kaks muldpinnasega võrkpalliväljakut. Hiiumaa spordiveteran Lembit Sauer mäletab, et idee ellu kutsuda uus võistlus tekkis eelneva aasta lõpul toimunud spordirahva ühispeol. Seal võeti ette ajalehetoimetaja Meeri Arsenjeva, kellelt nõuti aru, miks leht nii vähe spordist kirjutab. Too kurtis vastuseks, et pole millestki kirjutada, kuid andis nõusoleku, et kui spordirahvas ise aktiivi üles näitab, võib ajaleht olla korraldamises osaline.

1958. a keskel toimus Hiiu maakonnas spordijuhtide vahetus: Ülo Remmelkoor edutati spordikomitee esimeheks ja vabaks jäänud Jõudi esimehe kohale sai äsja keskkooli lõpetanud Hillar Eller. Juulikuisel Jõudi rajooninõukogu presiidiumi koosolekul oli arutelul, mida ajalehele välja pakkuda. Kuna võrkpalli mängiti Hiiumaal igal pool, siis saigi selleks alaks võrkpall. Remmelkoore ülesandeks jäi ajalehetoimetusega kokkulepete sõlmimine ja Eller pidi koostama võistluste juhendi. Ajaleht tegi turniiri kohta artikli ja avaldas juhendi. Sellega oli protsess käima lükatud.

Turniiri korraldab Hiiumaa kohalik spordiklubi MTÜ Hiiumaa Võrkpalliklubi. Klubi on tegev 1989. aastast ja on samast aastast alates olnud Hiiumaa Võrkpalliturniiri läbiviijaks. Võrkpalliklubi juhatus moodustab turniiri ettevalmistamiseks ja läbiviimiseks korraldustoimkonna. Peakorraldaja staatuses on ajaleht Hiiu Leht, mille toimetus sai turniiri korraldamise au ja kohustutused koos muu pankrotivaraga pärast seda kui võrkpalliturniiri algatanud ajalehe Nõukogude Hiiumaa õigusjärglane Ajaleht Hiiumaa oli pankrotti läinud.

Tegemist on ainsa nii pika ajalooga turniiriga Eestis, mis on jäänud truuks traditsioonilisele võrkpallile. Turniiril mängivad üksteise vastu kuueliikmelised naiskonnad ja meeskonnad saalivõrkpalli reeglite järgi. See turniir on väga oluline spordisündmus Eesti võrkpallitraditsioonide hoidmisel, säilitamisel ja väärtustamisel. Hiiumaa Võrkpalliturniir on Hiiumaa spordisündmustest üks suuremaid, võrkpallis suurim, üle­eestliselt võrkpallisuve lõpetav sündmus enne algavat saalihooaega.

Hiiumaa Võrkpalliturniiri aja- ja kujunemisloost koos osalejate statistika ja võitjate nimekirjadega ilmus 2012. a trükis “55 aastat Hiiumaa võrkpalliturniiriˮ. Trükist saab tellida Hiiumaa Võrkpalliklubi meiliaadressil siiri.sylla@mail.ee Trükise maksumus on 4 eurot.