Connect with us

Uudised

Üllatuskülalise tõi kohale armastus

Kaheksanda Hiiumaa Kojutuleku festivali üllatuskülaliseks oli maailmakuulus pianist Ingrid Fliter, kelle esinemiskalender on täidetud kolm aastat ette.
Ingrid Fliteri esinemist tänavuse festivali kavas välja kuulutatud polnud. Hiiumaa publik sai tema mänguoskusest osa reedel muuseumi Pikas majas toimunud kontserdil tänu sellele, et Ingridi armastatu, klarnetist Anton Dressler oli ka tänavuse festivali esinejate seas.
Ootamatult tekkis Ingridil kolm vaba päeva ja ta otsustas lennata Itaaliast Eestisse, Hiiumaale, et näha Antonit siin kontserdil esinemas. “Ka minu enda jaoks oli see üllatus, et mul õnnetus siia tulla,” ütles Ingrid.
“See õnnestus ja Dima Bulgakov palus tal mängida,” lisas Anton, kes festivalil Hiiumaa Kojutulek astus üles juba kolmandat korda, Ingrid esimest korda.
“Arvasin, et lendasin siia puhkama, aga ma ei suutnud ära öelda ja nõustusin,” naeris pianist.
Organiseeritud elu
Vastuseks küsimusele, kas ta teeb selliseid üllatusi tihti, ütles Ingrid Fliter, et tema elu on väga organiseeritud ning seepärast talle üllatused väga meeldivad. “Esineda niisuguses kohas ja niisugusele publikule – see on minu jaoks pidupäev!”
Paraku on pianisti esinemiskalender kaks–kolm aastat ette ära planeeritud. “Väga raske on ette kujutada, kuidas ma end tunnen kolme aasta pärast, aga juba praegu on vaja valida programm, mida mängida – see on raske, aga huvitav,” selgitas pianist.
Fliter ütles, et kui tal tekkiks võimalus tulla ka järgmisel suvel Hiiumaale ja Kojutuleku festivalile esinema, võtaks ta selle meelsasti oma esinemisplaanidesse. “Kanešno! Otšen ljublju zdešnevo atmosfera,” vastas Ingrid Fliter sellele küsimusele üsna heas vene keeles.
“Maastik, lõhnad, rahu, võimalus kuulata omaenda hingamist,” loetles ta seda, mis talle Hiiumaal meeldib. “Kogu aasta oleme me ümbritsetud lärmist ja kiirustamisest, siin on väga hea ja rahulik energia – tunned end inimesena.”
Paar, kes elab Itaalias, on koos olnud juba 17 aastat. Anton rääkis, et kuigi nad püüavad oma esinemiskavu ühildada, viivad kontsertreisid neid tihti maailma eri nurkadesse: “On juhtunud, et Ingrid tuleb saabuvalt lennukilt ja mina lähen teise, mis kohe stardib ja me saame üksteisele vaid läbi akna lehvitada.”
Parim Chopini esitaja
Fliter, keda eksperdid on hinnanud parimaks Chopini esitajaks, pakkus kuulajaile kaks Frederic Chopini valssi ja Ludvig van Beethoveni sonaadi “Torm” kolmanda osa.
“Super! Õnneks Tobiase vana klaver pidas vastu,” ütles kontserdi järel Ermo Mäeots, kes kõik kaheksa aastat on festivali korraldamisel tegev olnud. Tänu­täheks kinkis Mäeots Ingrid Fliterile Tobiase “Joonase lähetamine” klaviiri.
Buenos Aireses sündinud Ingrid Fliter alustas klaveriõpinguid Argentiinas. Aastal 1992 kolis ta Euroopasse, kus jätkas õpinguid Freiburgi muusikakoolis, hiljem Roomas Carlo Bruno ja Franco Scala ja Boris Petrushansky akadeemias.
Nüüdseks jagab mitmete konkursside laureaat ning auhindade omanik oma aega Euroopa ja USA vahel töötades koos mitmete nimekate orkestritega. Tema kontsertreisid on teda viinud ka Austraaliasse.
Fliter on EMI plaadifirma eksklusiivne artist, kelle esituses on ilmunud Chopini loomingu kogumik CDdel, Tema Chopini valsside tõlgendus on saanud kiitvaid hinnanguid. Muulhulgas on ajakirja “Gramophone Magazine” eksperdid öelnud, et see on üks parimaid Chopini salvestusi viimastel aastatel.
Ingrid Fliter teeb koostööd kahe muusikaagentuuriga. Lavasid, kus ta üles astub, leidub igas maailmajaos.

Veel lugemist:

Teema

Selle loo sõnum on, et poliitika ei pea olema räpane, kui sa ise seda ei ole. Ja vastupidi. Selle tõestuseks panin kirja kogu sündmuste...

Politsei

Möödunud nädalal politsei poolt alustatud kriminaalmenetlustest esimese puhul anti teada, et esmaspäeva päeval on Jausa külas sisse tungitud elumajja ja sealt varastatud video- ja...

Digileht

Hiiu Leht 16. aprillil Aivar Viidik räägib suu puhtaks! Karu tuli jälle kaamera ette Õpilased esitlesid säravaid ideid Koduhooldajatel uued sõiduriistad Digilehe saab tellida...

Uudised

Teisipäeval tagasiastumisest teatanud ja Riigikogusse naasva Madis Kallase asendusliige Reili Rand saab enda sõnul parlamendis jätkata. “Kuuldused, et Madis Kallase tagasiastumine tähendab minu Riigikogust...