Connect with us

Persoon

Tüüri juubeliaasta avas Soome

Kymenlaakson Orkesteri Oy
16. oktoobril 60. sünni­päevatähistava heliloojaErkki-SvenTüüri sünnipäevapidu algas juba aprillis – kolmapäeval oli Soomes Tüüri teose “Phantasma” esiettekanne.
“Neid numbreid ikka armastatakse kavadesse igale poole juurde keevitada,” naljatas Erkki-Sven Tüür tõdedes, et ümmargusi tähtpäevi tavaliselt peetaksegi meeles terve aasta vältel. “Kui soovitakse alla joonida teatava versta­postini jõudmise fakti, siis lastagu käia, mis mul ikka selle vastu on.”
Tüür nentis, et sündmus on pigem harukordne ja omaenda uue teose esiettekandele saab ta kaasa elada ehk mõned korrad aastas.
“Täna hakkas teos esituse mõttes kunstilise terviku kuju võtma ja loodame kõige paremat,” oli Tüür kolmapäeval enne esiettekannet optimistlik. “Orkester on väga hästi meelestatud, Kymi Sinfonietta on väga hea orkester, ja Olari [Elts – toim] on minu muusikaga väga hästi kursis juba aastaid – loodan, et kõik läheb kenasti.”
“Phantasma” valmis Kymi Sinfonietta, Eesti riikliku sümfooniaorkestri ja Yomiuri Nipponi sümfooniaorkestri ühistellimusena.
Helilooja selgitas, kuidas sellised ülemaailmsed tellimused sünnivad: “Kui mõnel dirigendil on soov saada teatud koosseisule uut teost, siis leitakse asjast huvitatud orkestrid, mis on nõus panustama. Seekord juhtus sedamoodi, et kaks orkestrit on naabermaadest ja üks maailma teisest otsast.”
Teose kreekakeelset pealkirja avades ütles autor, et sellest on tuletatud hulk muid sõnu ja nii tähistab see mitut asja: “Seda võib mõista kui fantoomi, aga ka kui fantaasiat ja fantaseerimist – seda ei saa üheselt tõlkida.”
Esimest korda kõlas “Phantasma” kolmapäeva õhtul Kotka kontserdimajas, teist korda eile Kuovola Kuusankoskitalos ja täna õhtul kõlab see Helsingi Templiväljaku kirikus. Jaapanis tuleb teos ettekandele paari nädala pärast ühes sealses mainekamas kontserdimajas, Suntory Hall.
Kontserdilt lindistusele
Tüür hindas toredaks, et sünni­päevakontsert kõlab koguni kolmel korral, sh Helsingi Templiväljaku ümmarguses kupliga kirikus. Ise ta viimast kontserti kahjuks kuulata ei saa, sest sõidab edasi Saksa­maale Bremenisse, kus ringhäälingu saalis toimub tema autorikontsert ja uue autoriplaadi avalik salvestus.
Kavas on Tüüri “Fata Morgana”, “Synergie”, “Lost Prayers” ja “Lichttürme”. Esitajateks Signum Quartet, Yxus Trio koosseisus Harry Traksmann (viiul), Leho Karin (tšello) ja Marrit Gerretz-Traksmann (klaver), lisaks solistid Florian Donderer (viiul) ja Tanja Tetzlaff (tšello).
Mitu sünnipäeva koos
Soome kontsertidel, millede nimeks “Sünnipäevakontsert”, on Kymi Sinfonietta dirigendiks Olari Elts. Orkestri ettekandes kõlas lisaks Tüüri teosele ka Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr 1. Samuti Kalevi Aho Viiulikontsert nr 2, solistiks Elina Vähälä. Ettekanne on pühendatud Soome ühe tuntuma tänapäeva helilooja Kalevi Aho 70. sünni­päevale, mis oli 9. märtsil.
Ühtlasi tähistas sünnipäeva­kontsertidega 20. tegevus­aastat Kymi Sinfonietta, mille kodulehel nimetatakse Erkki-Sven Tüüri üheks maailma kuulsaimaks Eesti heli­loojaks.
Juubeleid tähistasid ka esituspaigad: Kotka sai linna õigused 140 aastat tagasi, Kouvola linn selle praegustes mõõtudes tekkis kümme aastat tagasi ja Templiväljaku kiriku valmimisest möödub tänavu 50 aastat.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...