Connect with us

Uudised

Tubli mehe tiitel tuli Otto Mägile

Helen Uranik
Konkursi “Aastad täis sära ja väärikust” preemia “Tubli mees” sai Kärdla linna kodanik, Teises maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärgi idee autor ja visa elluviija Otto Mägi.
Teisipäeval, rahvusvahelisel eakate päeval, tunnustati Tallinnas Salme Kultuurikeskuses alanud Eakate festivalil neid, kes aidanud kaasa eakate elu paremaks muutmisele.
Otto Mägi pälvis tunnustuse kui aktiivne eakas ja ajaloohuviline, kes kaua aega olnud ka Hiiumaa pensionäride ühenduse liige.
Mägi tegeleb vabal ajal nii hobidega kui korraldab Kärdla pensionäride päevakeskuses eakate tegemisi. Tema algatusel alustas tegevust seenioride bridžiklubi, mis on koos käinud üle kümne aasta. Nelja liikmega alustanud klubi tegevuses osaleb nüüdseks üle 20 aktiivse liikme. Mägi tunnustuseks esitanud märgivad, et klubi kokkusaamised valmistab ta alati põhjalikult ette ja need on liikmete poolt väga oodatud.
Veel märgitakse, et ajaloohuvilisel Otto Mägil on oluline roll Teises maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärgi sündimises. Ta on selle rajamise idee autor ja tegi ettepaneku monumendi  kohta Hiiumaa omavalitsuste liidule aastal 1995. Ühistegevuse tulemusena valmis mälestusmärk aastal 2012.
Monumendi kiviplokkidele on kantud 684 Teise maailmasõja rinnetel langenud hiidlase nimed. Märkimisväärt on, et seejuures pole pööratud mingit tähelepanu mundrile, mida langenud kandsid – see oli Otto Mägi mõte. See on ka esimene mälestusmärk Eestis, mis mälestab langenuid eestlasi neid eristamata selle järgi kuhu keegi sõdima sattus või saadeti. Oma kogutud materjalid on Otto Mägi avaldanud kahes trükises “Hiidlased II maailmasõja lahingutes” ja “Teises maailmasõjas hukkunud hiidlased”.
Kokku tunnustas žürii 11 konkursile laekunud ettepanekut, persooni või ettevõtmist. Näiteks sotsiaalse närviga autori preemia sai Andrei
Hvostov artiklite eest: “Minu elu Annleenaga” ja “Annleena kui sümbol”, elutöö preemia pälvis 90aastane kunstnik Silvia Hanson, kes äsja avas Haapsalus oma elutöö­näituse.
Karuohakas ministrile
Tänavune “tagurpidi auhind” ehk Karuohaka tiitel läks üksmeelselt Eesti riigis omaste­hoolduse valdkonna eest vastutajale – sotsiaal­ministeeriumile, minister Taavi Rõivase isikus. Selle eest, et omastehooldajad on Eestis oma murega häbiväärselt üksi jäetud.
Konkursi žürii esinaine Eha Topolev ütles, et žürii jätab  ministri otsustada, kas jagada seda okkalist “au” oma mitmesajaliikmelise ametnikeperega või kolleegist rahandusministriga või anda ohakas edasi hoopis vabariigi valitsuse täiskoosseisule.

Veel lugemist:

Küsitlus

Statistika järgi on Eestis 1000 elaniku kohta alkoholi ostmise võimalusi kõige rohkem Hiiumaal. Kuidas te sellesse suhtute?

Uudised

Ministeeriumi järelevalve tõi Hiiumaa Vabakooli tegevuses välja hulga puudusi ning juhtis tähelepanu õpilaste prognoosi mittetäitumisele. Ettekirjutuste täitmatajätmine võib kooli uuest tegevusloast ilma jätta. Haridus-...

Galerii

Laupäeval tulid lauljad ja linnarahvas kokku tähistamaks tütarlastekoori ja poistekoori sünnipäeva.