Connect with us

Uudised

Tahkuna jahiselts võõrustas Soome peaministrit

commons.wikimedia.org
Soome peaminister Jyrki Katainen pidas kaks päeva Hiiumaal metsseajahti ja tabas suure kuldi – esimese oma elus.
Soome peaministril oli jahiõnne, laupäeva õhtul laskis ta kahe ja poole aastase kuldi.
Jyrki Kataineni võõrustanud Tahkuna jahiseltsi esimees Harri Kattel rääkis, et Soomes on seajahist lugupidavad jahimehed mitmest jahiseltsist koondunud üheks sõpruskonnaks, klubiks. Klubi liikmeks saavad need, kes on lasknud villisika ehk metsanotsut ja nüüd pääses ka peaminister klubisse. “Sain olla tseremoonia juures, kui peaminister vannutati selle klubi liikmeks,” rääkis Kattel.
Seal võeti nahk maha ja liha võeti kaasa. Peaminister pakkis kaasa ka omalastud sea maksa ja südame.
Peaministril oli kaasas tavaline Sako vintrelv, mida kasutavad ka Hiiumaa jahimehed. “Siiski, optika relva peal oli väga hea ja maksis ilmselt rohkem kui püss,” märkis Kattel.
Kokku jäi soome jahimeeste püsside ette viis metssiga ja kaks hirvevasikat. “Nad ise olid selle saagiga väga rahul,” ütles Kattel.
Peaminister saabus reede õhtul ja lahkus pühapäeval, teised klubiliikmed jõudsid Hiiumaale juba neljapäeval ja lahkusid peaministrist päev hiljem.
Sõpruskond seajahil
Nädalavahetuse jahiseltskond koosnes veerandsajast mehest, kellest soomlasi üheksa. Õhtul istus kogu seltskond koos jahimajas ühise laua ääres. 42aastast Jyrki Kataineni, kes ilmselt on Euroopa noorim peaminister, iseloomustas Kattel kui väga lihtsat inimest. Laupäeva õhtul helistas peaministrile ka Soome president Sauli Niinistö, uuris, kus ta on ja palus kohalolijaid tervitada.
Kattel kinnitas, et jahimeeste seas on inimesi igasugustelt elualadelt: pensionäridest ja keevitajatest kuni peaministrite ja miljonärideni. “Neid kohti, kus kõik on võrdsed, ikka leidub,” ütles Kattel. “Üks nendest on jaht ja ka saunalaval on kõik ühe pulga peal ning pärast ühe laua ääres juttu ajades ja õlut juues.”
Jahilkäik oli peaministri eravisiit. Ta saabus Hiiumaale ja lahkus siit liinilennukiga ning Tallinnast järgmise lennuga Soome. Kattel rääkis, et peaminister oli üllatunud Kärdla lennujaama ilusast väljanägemisest ja heast tasemest. Kuopios on umbes 80 000 elanikku, Kattel vahendas peaministri mõtet, et lennujaam seevastu nagu mingi kuur tänava ääres.
Soome peaminister kinkis seltsile pildialbumi, hiidlased omalt poolt talle Tahkuna jahiseltsi särgi.
Kuopio sõbrad
Kattel rääkis, et Tahkuna jahiseltsil on pikaajalised sõprussidemed Soome Kuopio jahimeestega. Kuopios elab ka üks eesti keelt rääkiv Soome ärimees, kes on enda ümber koondanud mitme jahiseltsi liikmeid, kes seajahist huvitatud. Koos on käidud küttimas Ungaris ja ka Eestis. Seltsi liikmed otsisid uusi meelepäraseid metsseajahi kohti ja leidsid Hiiu saare. Tänavu olidki nad Hiiumaal jahil juba kolmandat aastat.
Selle seltsi liige on ka praeguse Soome peaministri isa Yrjo Katainen, kes juba mitu aastat Hiiumaal küttimas käinud. “Ju siis tema jutu järgi tuli ka jahimehest poeg meile jahti pidama,” oletas külalisi võõrustanud Kattel.
“Teistsugune keskkond, kus saavad rahulikult ja turvaliselt puhata, viisakas teenindamine ning korralik majutus ja toitlustus,” loetles Kattel plusse, mida soomlastele siin pakutakse. Ka on Tahkuna jahiseltsil mullu korraliku remondi läbi teinud jahimaja, kus soomlased peatusid ja mille tingimustega nad väga rahul olid.
Kattel ütles, et maja remondiks võetud laen tuleb jahiseltsil tasa teenida ja seepärast on iga jahiturist väga teretulnud. Ta selgitas, et soomlasi huvitab eelkõige metssea- ja hirvejaht, sest neil endil Soomes ei ole sigu ja ulukite populatsioon ongi kehvakene. Kuopios näiteks kütitakse põhiliselt põhjapõtra ja valgesabahirve. Eestisse tulles pikendavad soomlased ühtlasi ka oma jahihooaega.
Siiani on soomlased jahil käinud korra aastas, aga nüüd uurisid nad võimalusi tulla ka mõnel muul ajal küttima. “Ma ei ole üllatunud, kui peaministrit jälle siin näha saab,” ütles Harri Kattel.

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla ja Palade kooli õpilased näitasid kõigis kolmes üle maailma tehtavas ainetestis kõrget taset, loodusteaduste testis aga ületasid teadmistega isegi maailma tipus olevaid Singapuri...

Ahto ilmajutud

Olulist lumelisa viimastel päevadel tulnud pole. Järgnevad päevad tulevad talviselt karged. Igatahes paistab see talveidüll selleks korraks tasapisi lõpule jõudvat, kuna uue nädala algul...

Uudised

Kaks kaitseliitlast viidi Hiiumaalt Tallinna haiglasse pärast õppuse Orkaan käigus autoga kraavi sõitmist.

Uudised

Viscosa kultuuritehase eestvedajad ostsid neljapäeval Kõrgessaare mõisa viinaköögi ning jätkavad seal majutusasutuse pidamist, lootes samas, et hoonest saab ka kogukonnakeskus. Hotell Utoopia hakkab omanike...