Connect with us

Persoon

Soome ema kiidab Eestit, eestlasi ja Hiiu saart

erakogu
33aastane Vantaa ettevõtja Anu Saarto on tõeline Eesti ja Hiiumaa fänn, kes kiitnud eesti meelt ja eesti keelt ning Hiiu saare võlusid menukas Soome telesaates.
Saarto sattus osalema populaarsesse Soome seriaali “Emade sõda”, millel näiteks märtsi algul oli u 60 000 vaatajat.
Saade räägib üksikemade elust ja Anu Saarto jagas seal kogemusi sellest, kuidas ta kasvatab oma poega Mircot. Nii näiteks luges ta telesaates Mircole ette eestikeelset lasteraamatut suurest sääsest ja väikesest elevandist, mille poisi eestlasest tädi oli talle kinkinud.
Mirco isa on eestlane ja kuigi vanemad elavad nüüd lahus, jagub Anul eestlaste kohta vaid kiidusõnu: “Rääkisin, kui head lastekasvatajad eestlased on, hindan neid kasvatajatena väga kõrgelt. Lisaks sellele on minu meelest eestlastel ka üldisemas mõttes romantilisem suhe ellu kui soomlastel ja seda on näha ka laste kasvatuses.”
Anu rõhutas saates ka seda kui oluline on säilitada Mirco eesti keelt, kuigi ta ei ela enam lapse eestlasest isaga koos. Ka tema enda vanemad aitavad teda ja õpivad, selleks et Mircoga tema isa keeles kõnelda, õhtukoolis eesti keelt!
Anu ettevõte Suomen TurvaHaka Oy müüb ehitusplatside jaoks esmaabivahendeid ning ostjate seas on nii
soomlasi kui eestlasi. Ka klientide võrdluses tunduvad eestlased Anu Saarto jaoks toredamad. “Minu meelest on eestlased paremad ostjad kui soomlased, sest nad ei nuta kogu aeg oma raha pärast,” leiab Anu. Ja teda võib uskuda, sest antud valdkonnas on tal enam kui 12aastane kogemus.
Hiiu saar jäi südamesse
Seriaalis elab Anu koos oma pojaga Eestist ostetud haagissuvilas Barösundi saarel, mis on otse mereteed pidi Eestist 70 km kaugusel. “Olen küsinud ka mitmete Eesti televaatajate arvamust selle kohta, et seriaalis elame haagissuvilas.  Nad on olnud vaimustatud, et mul on pakkuda elamut oma väiksele pojale keset saart ja loodust,” rääkis Saarto.
“Armastan väga Hiiumaa loodust – see võlus mind väikse tüdrukuna kui ma koos sõprade perega saart külastasin,” selgitas Saarto, et tema armastus looduse vastu sai alguse just siin. “Minu sõbra isa oli ärimees, kes tegi Läänemere ümber erinevaid reisivideoid. Ükskord kaheksa­aastasena jälle sõprade perega Hiiumaal olles sain inspireeritud hobustest ja ratsutamisest ning kui tulin Soome tagasi, alustasin kohe ratsutamisega,” meenutas Saarto.
Just siis sündis ka otsus, et kui ta ükskord suureks saab, tahab ta ka endale suvilat saarel, mis oleks sama ilus ja võluv kui Hiiumaa. “Seetõttu ostsin kaks aastat tagasi Eestist haagissuvila ja panin selle sel Soome saarel Eestile võimalikult lähedale, aga minu tulevikuunistuseks on soetada suvekodu Hiiumaal või siis elada seal oma haagissuvilaga,” kinnitas Saarto.
“Hiiumaa on jäänud lapse­põlvest minu südamesse. Seal on fantastiline, inimesed on Hiiumaal siirad ning külalislahked. Sealtki oleks meil, soomlastel, palju õppida. Muidugi võib Hiiumaaltki leida uue armastuse ja usu elusse, nii kauaks kui elu on alles!” usub Anu Saarto.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...