Jälgi meid

Uudised

Sõbralaadal uuendati Virolahti ja Hiiumaa sõprust

Erakogu
Hiidlaste delegatsioon käis uuendamas sõprus­suhteid Virolahti vallaga, augusti algul on oodata vastukülaskäiku.
Virolahti valda väisas nelja­liikmeline esindus: Ain Tähiste MTÜst Halulaev, rahva­muusik Helen Kõmmus, Regina Jõeleht Hiiumaa käsi­tööseltsist ja SA Hiiumaa sadamad juhatuse liige Liina Härm.
Ain Tähiste käis 1988. aasta detsembris Virolahtis kahepäevasel mitteametlikul visiidil. “Mina sain kutse Virolahti vallalt – tol ajal sai ju välismaa viisa ainult kutse alusel – Veli Klami pani mind siitpoolt bussi ja Virolahti vallasekretär Seppo Pirttimäki võttis Soomes vastu,” rääkis Tähiste. Ajakirjanikuna kajastas ta sündmusi tollases ajalehes Hiiumaa ja Virolahtis mäletati teda veel praegugi. Tähiste sai seekordki Pirttimäkiga kokku.
“Kohtusime mitme inimesega, kes valdade sõprus­suhete algust mäletavad, palju küsiti Hiiumaa poole tollaste esindajate käekäigu järele ja suhtlemise jätkumist peetakse oluliseks,” vahendas reisimuljeid Liina Härm.

Liina Härm
Klamila sadamas 9. juulil peetud Sõbralaadal läks hiidlastel hästi ja käsitööseltsi müügileti toodetel oli menu. “Sadamate tutvustamine õnnestus kõige paremini väikesaarte seltsidele ja kohalikule jahtklubile, aga mõned paadiomanikud sattusid ka meie leti äärde,” märkis Härm, kelle sõnul meelitasid ostjaid ja vestlejaid ka Helen Kõmmuse muusikalised vahe­palad. “Hiiumaa vastu tunti huvi ja paljud on ise korduvalt meie saarel käinud või plaanivad külastust lähiajal.” Jätkub koguduste­vaheline koostöö.
Liina Härm pakkus välja ka mõned koostööideed. Näiteks õpetatakse kohalikus ameti­koolis, mis on samuti mõisa­kool, hobusekasvatajaid, aednikke, loodusgiide jt ning osa erialasid on väga sarnased Hiiumaa ametikoolile.
Koostööd saaks teha ka militaarajaloo ja vanalaevade valdkonnas – Ain Tähiste külastas muu hulgas kohalikku militaarmuuseumi ja laadalistele pakkus lõbusõitu kohalik ajalooline purjelaev.
Kogu nädala vältas kammermuusikafestival Kaakon Kamarimusiikki, millel võiks olla mõtteline seos Pühalepa muusikafestivali või kammermuusikafestivaliga Hiiumaa Homecoming.
Härm ütles lehe vahendusel edasi tänusõnad Aivi Telvikule reisi organiseerimise eest ja reisikaaslastele hea selts­konna eest.
Kutse Sõbralaadale – Sepramarkkinoille saatis Hiiumaa vallale sõprusvalla Virolahti projektispetsialist Siru Ahopelto. Tema juhtimisel tuleb Virolahti delegatsioon Hiiumaale vastukülaskäigule reedel, 5. augustil ja lahkub esmas­päeval, 8. augustil. Muuhulgas võtab külalised sõprusvallast vastu Hiiumaa vallavanem.

REIMARI.FI
Virolahti ja Hiiumaa sõprus sai ametliku alguse 1988. aastal, kui Hiiumaad külastas 40liikmeline delegatsioon Soomest. Enam kui 33 aastat tagasi, 20. veebruaril 1989 allkirjastati pidulikult Hiiumaa ja Virolahti sõprus- ja koostööleping.

 

Sõbralaat – Sepramarkkinat
Sõbrakaubandus on ajalooliselt Soome põhjaranniku ja Eesti põhjaranniku elanike kaubavahetus üle Soome lahe. Peamiseks vahetuskaubaks Soome poolt kala, Eesti poolt teravili ja kartulid. Soomes ulatus sõbrakaubanduse piirkond Koivistost Uusimaa Sipoo valla ja Eestis Viru rannikul Jõelähtmest Narva-Jõesuuni. Sõbrakaubanduse traditsiooni kanti edasi umbes 700 aastat, kuni teise maailmasõjani.
Aastal 2000 leidis aset sõbrakaubanduse uuestisünd – sõbrakaubandus turumajanduse moodi.
Esimene sõjajärgne Sõbralaat – Sepramarkkinat peeti aastal 2000 Eestis, Kundas ja Mahus. Sellest ajast alates on laata korraldatud iga kahe aasta tagant vaheldumisi Soomes ja Eestis. Sõbralaada uuendusmeelne idee oli taaselustada kultuuri­sündmus, mis ühendab naabreid Soomet ja Eestit. Sõbralaat on pühendatud esivanemaile ning ellu kutsutud austamaks nende julgust ja avatust üksteise kultuuri suhtes, meenutamaks ühist elurõõmu. Sõbralaat on rahvusvaheline rannakultuurisündmus, kus elav kauplemine ühineb tõeliseks peoks tantsu, laulu, maitsva kohaliku söögi ja mõnusa meelelahutusega.
seda korraldab Virolahti vald.
Eelmisel, aastal 2018 peetud, Sõbralaadal esindas Hiiumaad Tuuli Tammla fotonäitus. Seekordset sõitu toetas Hiiumaa arenduskeskus.

Allikas: Virolahti valla kutse

Veel lugemist: