Connect with us

Uudised

Reigi kihelkonna lugu ilukirjanduses

Kesknädalal kogunes paarkümmend huvilist Reigi pastoraati, et ühiselt raamatuid lugeda. Ei olnud niisama lugemine, vaid lood Reigi kihelkonna ja pastoraadihoone rikkalikust ajaloost. “Need on kui väikesed puudutused erinevatest aegadest,” juhatas õhtu sisse Reigi pastoraadi taastaja Maret Kukkur.
Kõrgessaare raamatukogu huvi­klubi liige Ludmilla Träder lisas, et kolmapäevane kirjanduslik lugemine on pühendatud Reigile ja Reigi kirikule, mis augustikuu lõpus tähistas 220. aastapäeva, pastoraadile ja kirikuõpetajatele läbi aastasadade. Põhjusi ajalooliste sündmuste meenutamiseks oli veelgi. Nii toimus 1867 kiriku­õpetaja Gustav Feliks Rinne algatusel Leigri-Murrol Hiiumaa esimene laulupüha, millest tänavu möödus 155 aastat. Immanuel Rinne, kes oli Reigi Jeesuse koguduse õpetaja aastatel 1880–1885 avas Reigi pastoraadihoones 1882 esimese avaliku raamatukogu, sellest sai tänavu 140 aastat.
“Reigi kirik, pastoraat ja tema kirikuõpetajad on leidnud tee ilukirjandusse – need on põhjused, miks tänavusel raamatukogude aastal siin pastoraadis kirjanduslik lugemine korraldada,” ütles Träder.
Kõrgessaare Raamatukogu direktori Leelo Sarapuu sõnul oli “Lõunapaus raamatutega” Reigi pastoraadi ja Kõrgessaare raamatu­kogu ühine ettevõtmine.
Maret Kukkur hindas toimunud lugemise enneolematuks, sest pastoraadimajas on küll olnud näitusi, aga mitte kunagi varem ühtegi n-ö omakeskis üritust. “Minu meelest on see väga tore!” ütles Kukkur. “Reigi kant on olnud värvika ajalooga ja ma loodan, et see värvikas ajalugu ei ole veel sugugi läbi, vaid jätkub samamoodi.”
Ühtlasi jagas ta Tõnu Õnnepalu poolt käibele läinud tõdemust tema jutuõhtutelt, et sellised vanad hooned tahavad külalisi. Õnnepalu põhjendas oma veendumust looga Esna mõisa kogemusest, kus ta mõistis, et majad, mis on olnud varem avatud ja lahti kogukonnale, hakkavad justkui õitsele, kui neis käivad külalised.

Katrin Kivivuori

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Kodanik Jüri Kivi pettus seisnes asjaolus, et ta saatis omavalitsusele pildi endast koos naabri kompostriga. Paar nädalat tagasi riiklikult kehtestatud nõudele, tõestada kompostimisvõimekust pildiga...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Käina poe juurde asuvale kolme meetri kõrgusele reklaampinnale ilmus laupäeval meesterahva pilt, juures õnnitlustekst Tõnu 75-nda juubeli puhul.  Reklaampostritel muhelev mees on Tõnu Sahtel,...