Connect with us

Uudised

Reigi kihelkonna lugu ilukirjanduses

Kesknädalal kogunes paarkümmend huvilist Reigi pastoraati, et ühiselt raamatuid lugeda. Ei olnud niisama lugemine, vaid lood Reigi kihelkonna ja pastoraadihoone rikkalikust ajaloost. “Need on kui väikesed puudutused erinevatest aegadest,” juhatas õhtu sisse Reigi pastoraadi taastaja Maret Kukkur.
Kõrgessaare raamatukogu huvi­klubi liige Ludmilla Träder lisas, et kolmapäevane kirjanduslik lugemine on pühendatud Reigile ja Reigi kirikule, mis augustikuu lõpus tähistas 220. aastapäeva, pastoraadile ja kirikuõpetajatele läbi aastasadade. Põhjusi ajalooliste sündmuste meenutamiseks oli veelgi. Nii toimus 1867 kiriku­õpetaja Gustav Feliks Rinne algatusel Leigri-Murrol Hiiumaa esimene laulupüha, millest tänavu möödus 155 aastat. Immanuel Rinne, kes oli Reigi Jeesuse koguduse õpetaja aastatel 1880–1885 avas Reigi pastoraadihoones 1882 esimese avaliku raamatukogu, sellest sai tänavu 140 aastat.
“Reigi kirik, pastoraat ja tema kirikuõpetajad on leidnud tee ilukirjandusse – need on põhjused, miks tänavusel raamatukogude aastal siin pastoraadis kirjanduslik lugemine korraldada,” ütles Träder.
Kõrgessaare Raamatukogu direktori Leelo Sarapuu sõnul oli “Lõunapaus raamatutega” Reigi pastoraadi ja Kõrgessaare raamatu­kogu ühine ettevõtmine.
Maret Kukkur hindas toimunud lugemise enneolematuks, sest pastoraadimajas on küll olnud näitusi, aga mitte kunagi varem ühtegi n-ö omakeskis üritust. “Minu meelest on see väga tore!” ütles Kukkur. “Reigi kant on olnud värvika ajalooga ja ma loodan, et see värvikas ajalugu ei ole veel sugugi läbi, vaid jätkub samamoodi.”
Ühtlasi jagas ta Tõnu Õnnepalu poolt käibele läinud tõdemust tema jutuõhtutelt, et sellised vanad hooned tahavad külalisi. Õnnepalu põhjendas oma veendumust looga Esna mõisa kogemusest, kus ta mõistis, et majad, mis on olnud varem avatud ja lahti kogukonnale, hakkavad justkui õitsele, kui neis käivad külalised.

Katrin Kivivuori

Veel lugemist:

Uudised

Märtsist alustab sihtasutuse Hiiumaa sadamad juhatuse liikmena tööd merendustaustaga Romet Keskla, kelle nõukogu kutsus kandideerima peale 15 kandidaadiga konkursi lõppu. SA Hiiumaa Sadamad nõukogu...

Digileht

Hiiu Leht 20.veebruaril Sadamaid juhib Romet Keskla Kas radar oleks sõjas sihtmärk? Vajatakse löökaukude hingeelu eksperti Kaitseliitlased avaldasid muljet Digilehe saab tellida siit

Uudised

Kodutütarde ja Noorte Kotkaste Tänupeol tunnustasime silmapaistvamaid noori, noortejuhte ning tänasime toetajaid. Tunnustusi jagasime erinevates kategooriates, kuid siinkohal tooks välja kõige kõrgemad tunnustused. Kodutütardele...

sport

50. korda sõidetud Tartu maratonil osalenud 5200 suusataja seas oli 29 neid, kes stardiprotokolli märkisid, et esindavad Hiiu maakonda. Neist 20, kõik mehed, läksid...