Connect with us

Uudised

Reformierakonna piirkonnajuht kritiseeris erakonna valikuid

Hiiumaa reformierakondlaste juht pole rahul, et nende antud sisend erakonna valimisprogrammis on peaaegu olematu ja ainus kandidaat Aivar Viidik erakonna üld­nimekirjas marginaalsel, 81. kohal.
Hiiu Leheni jõudis Reformierakonna Hiiumaa piirkonna­organisatsiooni esimehe Peep Lillemägi kiri piirkonna juhatuse liikmetele. Kirjas avaldab ta rahulolematust selle üle, kui palju või õigemini kui vähe võeti arvesse nende sisendit erakonna valimisprogrammi. Lillemägi märgib, et nädalavahetusel kinnitatud Reformierakonna valimisprogrammis on Hiiumaad otse märgitud vaid korra, seoses kogukonnapõhiste mahepiirkondadega. Kaudselt saab Hiiumaaga seostada veel mõnda teemat.
Kirjas vaid üks soov
“Mullu, 31. augustil, kui arutasime Hiiumaa piirkonna ettepanekuid valimisprogrammi juhatusega, võtsime vastu seisu­koha, et Hiiumaa piirkond soovib erakonna valimis­programmis näha nelja Hiiumaad puudutavat asja,” tuletab piirkonnajuht meelde.
Need neli olid Lääne-Eesti saarte kaitsevõimekuse tugevdamine sh Hiiumaa rannakaitse arendamine ja saarele NATO väeosa toomine;
Lääne-Eesti saarte (Saaremaa ja Hiiumaa) investeeringuprogrammi rakendamine saarelisusest tingitud turutõrgete silumiseks sarnaselt Ida-Viru ja Kagu-Eesti programmiga;
riik toetab igas maakonnas ühe kultuuri- ja spordikeskuse rajamist ja majandamist;
külavanemate institutsioonile senisest selgema sisu andmine ja selle tugevdamine, tagamaks haldusreformi järel suuremates omavalitsustes paremat sotsiaalset sidusust.
Eelnimetatud nelja teema puhul ütleb Lillemägi, et rahule võib jääda vaid esimese teema kajastusega valimisprogrammis. Nimelt on selles märgitud “…luua Kaitseliidu rannakaitsevõimekus sh Lääne-­Eestis ja saartel”, samuti “Taotleme NATO liitlaste kohaloleku kahekordistamist Eesti territooriumil.” Ülejäänud kolme kohta märgib Lillemägi: “Ei saa rahul olla.”
Kehv koht nimekirjas
Veel avaldab piirkonnajuht rahulolematust Aivar Viidiku enam kui tagasihoidliku, 81. kohaga üleriigilises valimis­nimekirjas. “Erakonna sisevalimistel ei olnud tema tulemus aga oodatud koht, hoolimata kõigile piirkonda­dele saadetud selgitusest, kui oluline on ainsa Hiiumaa kandidaadi edu meile,” märgib Lillemägi. “Ent kui arvestame, et erakonna Hiiumaa piirkonna juhatus kinnitas juba suvel: soovime Hiiumaalt erakonna valimisnimekirja ühte tugevat kandidaati, siis peame tõdema, et Hiiumaa ongi Reformierakonna jaoks täpselt 81 järjekoha olulisusega piirkond.”
Kriitikat pälvib ka erakond tervikuna, mis eelmiste riigikogu valimiste võitjana Hiiumaal (RE sai kõige enam, 35,9% häältest) pole valimistevahelisel ajal saarel toimuva vastu erilist huvi tundnud. “… konkreetseid ja käegakatsutavaid otsuseid Hiiumaa elu edendamiseks liiga palju ei meenu,” nendib piirkonnajuht.
Lillemägi kurdab, et Hiiumaale ei jõua ka seekord üleeestiline valimiseelne bussi­tuur ja annab ka soovituse: “Meil Hiiumaa piirkonna­organisatsioonina jääb üle loota, et valimistel eduka esinemise järel valitsust moodustades on erakond kindlamalt jalgadega maa peal, kui oli neli aastat tagasi, mil valimisvõidu järel võeti ette põnev, kuid raskestimõistetav avantüür presidendivalimistega, lasti end suurima parlamendifraktsioonina suruda opositsiooni ja tehti ebaõnnestunud eksperiment esimehevahetusega erakonna sees vastandudes.”
Piirkonnajuht:
Erimeelsused lubatud
Lillemägi kinnitas, et sellise kirja ta juhatuse liikmetele saatis. “Piirkonnajuht peab ikka liikmetega suhtlema. Ka selgitama asju, millest loodetud paremat.”
Avaldatud erimeelsuste kohta ütles ta, et oma arvamus on Reformierakonna põhi­kirjas täiesti lubatud: “Alati ei olda ühel nõul, aga eesmärgi nimel ollakse ühtsed. Nimekiri ja programm on üldkogu poolt kinnitatud, neid muutma keegi ei hakka.”
Lillemägi, kes Reformierakonnas olnud 23 aastat, ütles, et on veendunud, et nende kava Eesti arendamiseks on parim, et Kaja Kallasest saab hea peaminister ning järgmise valitsuse moodustavad Reformi­erakond ja Keskerakond. Ta kutsus toetama Aivar Viidikut, sest tema hinnangul on tal hiidlaste toetusega täiesti võimalik ringkonnas mandaat võita. “Ka saarlased on tublid, ent päris “oma mees” valitsuskoalitsioonis on Hiiumaa jaoks oluliselt parem asi kui võrgutäis lesta,” ütles RE Hiiumaa piirkonna esimees.

Veel lugemist:

Uudised

Pressinõukogu arutas Kärdla osavalla vanema Aivar Viidiku kaebust Hiiu Lehes 29. detsembril 2023 ilmunud artikli „Arvo Haasma paneb Kärdla muusikakooli juhtimise maha“ peale ja...

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Taskuhääling

Saatekülalise Eiki Nestoriga tuleb muuhulgas jutuks Kõpu radar, osavallad, pasunapuhumine, Riigikogu peokutse, ühistransport ning see miks ta 30 aastat kodust ära oli.