Connect with us

Uudised

Reformierakondlased pakuvad rolli veel ametisse määramata maavanemale

Eile kogunenud Hiiumaa reformierakondlased pakkusid riigipoolseks läbirääkijaks saare omavalitsuste ühinemise teemal peatselt ametisse astuvat Hiiu maavanemat.
Täna on maavanema kandidaat Riho Rahuoja kohalike omavalitsuste juhtide ees ja minister Siim Kiisler tutvustab teda kui maavanema kandidaati.
Veel enne ametisse määramist pakkusid talle riigipoolse läbirääkija rolli Reformierakonna Hiiumaa maakonnaorganisatsiooni liikmed, kes muude küsimuste hulgas arutasid riigireformi võimalusi saarel.
Rahuoja ütles, et tema arvates on kohalike omavalitsuste ühinemine praegu sellises seisus, et kõik ettepanekud on teretulnud ja arutamist väärt.
Reformierakonna Hiiumaa maakonnajuht Artur Valk meenutas, et saare omavalitsuste ühinemiskõnelused on seni nurjunud. Samas näitas rahvaloendus, et elanike arv saartel järjest väheneb.
“Võib-olla oleks mõistlik, et valitsus nimetab omapoolse läbirääkija, kes omavalitsused ühe laua taha kokku võtab ja ühinemise võimalusi ning vajadust seni selgitab, kuni leitakse ühine keel,” pakkus Valk ja viitas, et nii toimus see näiteks Taani saarel Bornholmil.
Rahuoja leidis, et kindlasti tasub analüüsida ka Bornholmi kogemust, samas eeldab see keskvõimu poolset seisukohavõttu ja selge mandaadi andmist maavanemale. “Võib ju juhtuda, et me ei räägi ainult omavalitsuste ühinemisest, vaid ka osade maavalitsuse ülesannete ülevõtmisest. See annab ühinemisele hoopis uue sisu ja ei tähenda ainult piiride ja volikogude kaotamist,” ütles Rahuoja ning vabandas, et põhjalikuma kommentaari andmiseks olen selle teemaga veel liiga vähe tegelenud.
“Läbirääkija ei peaks kindlasti esindama riigipoolset sundi omavalitsusi iga hinna eest ühendada,” lisas Valk.
Rahuoja andmetel oli Bornholmi omavalitsuste ühinemise näitel siiski tegemist mitte päris, vaid n-ö pool-vabatahtliku ühinemisega.
Tamkivi: Laevaliinid lüüakse lahku
Teise teemana arutati Hiiumaa parvlaevaühenduse teemat. Valk vahendas erakonnakaaslastega kohtunud Reformierakonna riigikogus fraktsiooni juhi Jaanus Tamkivi sõnu, kes kinnitas, et valitsusliidu leppes on kirjas plaan lahutada Hiiumaa ja Saaremaa liinid 2016. aastal, mil praegune Lääne-Eesti saartega ühendust tagav veoleping läbi saab.
Tamkivi ütles erakonnakaaslastele, et täpset kava, mis edasi peaks saama, esitleb majandusminister Juhan Parts sügisel. “Siis peab jääma veel piisavalt aega läbi rääkida ja otsida lõplikke lahendusi, mis hiidlaste huve kõige paremini arvestavad,’’ ütles Jaanus Tamkivi kohtumisel.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Reedel alanud Garmin Purjetamise Eesti karikasarja esimesel etapil olid võistlemas Optimist, Zoom8 ja ILCA4 klassid. Erinevalt eelmisest aastast osalesid sel aastal võistlusel ka olümpiaklassi...