Jälgi meid

Uudised

Rebimine ratsutamissarjas

Hiiumaa talvekarikavõistluste eelviimasel etapil jagus Linnumäe maneeži nii rõõmu kui pisaraid, kuid sarja võitja pole kindel enne finaali.
Kui sel talvisel sisevõistlusel anti 23 starti, siis suvistel võistlustel on neid 40-50 ringis. Arvesse läheb kahe parema etapi tulemus, pluss finaal. “Kõik sõltub nüüd finaalist,” nentis Hiiumaa ratsaspordiklubi juhatuse liige Jaanus Berkmann. “Täna jäi seis veel nii lahtiseks, et sisuliselt on mõlemas arvestuses viiel võistlejal võimalik esikohale pretendeerida – tulemused on nii tasavägised.”
Favoriidid
Laupä ja Kaevandes
Maris Suusteri Viperil ratsutanud Birgit Laupä võidutses madalamas, 70–80 cm parkuuris. Esimeselt etapilt on neil kirjas esikoht, teisel etapil langesid nad neljandaks, kuid nüüd tõestasid taas oma paremust –  veel üks esikoht.
Kui kolmest etapist nõrgim maha arvata, on Laupä tulemuseks 40 punkti, mis annab lootust 22. aprillil toimuvast finaalist karikas koju viia.
Kuigi Getter Kaevandes oli pühapäeval Lembit Lühile kuuluval Zappal kõrgemas, 90–100 cm parkuuris kõigest kuues, on tema võidušansid finaali eel kõige kõrgemad – kahe parema etapi punkte on kokku 38.
Kui finaal õnnestub, võib tulla ka karikavõit, ehkki konkurendid on väga lähedal: Anni Julge vaid kahe punkti kaugusel. Napilt neli punkti lahutab Kaevandest veel kolmest sportlasest.
Kukkumine
on osa ratsaspordist
Kõrgemas parkuuris oli üks kukkumine – Marek Kiiverile kuuluv Oscar oli rajal närviline, ajas maha ühe takistuse teise järel ning lõpuks pillas ka ratsaniku, Johannes Kiiveri seljast. 18aastane Kiiver ütles, et ta püüdis väga hästi sõita ja kõik õigesti teha, aga läks närvi. “Hobune tunneb selle alati ära ja siis läheb tema ka närvi,” selgitas noormees.
Eelmine kukkumine oli tal kolm kuud tagasi. “Kui alustasin, kukkusin rohkem – siis ei osanud veel nii hästi, aga nüüd on need suhteliselt väheks jäänud,” selgitas ta. Noormees on kindel, et juba järgmisel kuul toimuvas finaalis võistleb ta kindlasti.
Sadulast kukkumine sportlast hobuste juurest ei peleta, kinnitas Kiiver: “see on mu lemmikhobi.” Ta kinnitas, et pole Oscari peale pahane, püüab hoopis järgmisel korral paremini ja rahulikumalt sõita.
Alustajaid palju
Treener Ave Kokla käe all harjutavad algajad läbisid 60 cm parkuuri puhtusele st, et tähtis polnud niivõrd raja läbimise aeg kui see, et ükski takistus alla ei kukuks ja takistuste läbimise järjekord oleks õige.
Kes ratsutamisvõistlusi harva näinud, võib ehk oletada, et hobune teab ise, kuhu suund võtta ja millisest takistusest millises järjekorras üle hüpata. Tegelikult jalutavad ratsanikud vahetult enne võistluse algust raja läbi ja õpivad selle pähe. Kui meelde ei jää ja järjekorraga eksid, on see võistlus võisteldud.
Jaanus Berkmanni rõõmustab suur hulk algajaid, kes tänavustel võistlustel, kuigi mitte karikasarjas, esimest korda kaasa teevad. “Kui igal aastal tuleks sama palju ratsaspordiga alustajaid juurde, oleks see Hiiumaa mastaabis suurepärane – tänavu on kuus noort, kes esimese parkuuri sõitnud. Kahjuks igal aastal neid nii palju pole,” ütles Berkmann.
Ka alustajatest üks kukkus hobuse seljast. Tüdrukuke oli päris löödud, kui ema ta maneežist välja talutas, kuid nagu isa teisipäeval ütles – midagi hullu ei juhtunud ja sel spordialal tuleb kukkumisi ikka ette.

Veel lugemist: