Connect with us

Tervis

Puugibuss tuleb ka kordusvaktsineerimisi tegema

OÜ Terviseagentuur korraldab aprillis Saare-, Hiiu- ja Lääne maakonnas kampaania viirusliku puukentsefaliidi ennetamiseks. Hiiumaal on nn puugibuss täna ja homme (vt lisainfo lk 7 teated).
Kuna täielik immuunsus tekib alles pärast kolme süsti, uuris Hiiu Leht, millal tehakse kordussüstid, millest esimene tuleb teha ühe kuni kolme kuu järel ning teine aasta hiljem.
OÜ Terviseagntuur juhatuse liige Madis Tiik ütles, et vaktsineeritute kohta koostatakse elektroonilised vaktsineerimisteatised, mis saadetakse Tervise infosüsteemi. “Inimesel on võimalus seda näha Patsiendiportaali kaudu. Ühtlasi küsime ka kontaktandmeid, et saata meeldetuletusi, kui järgmine vaktsineerimine hakkab kätte jõudma,” lisas ta.
Nii tulebki puugibuss tagasi kuu aja pärast ning aasta hiljem. Ka siis teavitatakse ajalehe kaudu mobiilise vaktsineerimiskeskuse liikumisgraafik. Nendele, kes ise kohale ei tule järgmisele süstile, saadetakse meeldetuletav sõnum või meil.
Kuigi saadetud teade ütleb, et vaktsineerimine on soodsam, maksab näiteks Kärdla ja Kõrgessaare perearstikeskustes puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine vaktsiiniga Encepur täpselt sama palju – 18 eurot. Kallima vaktsiini Ticovac saab Kärdla perearstikesusest 20 euroga.
Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri ütles, et sisulist erinevust kahel vaktsiinil ei ole, on erinevad tootjad, kuid toime üks. “Ette­vaatlikud peaksid olema ja kindlasti oma arstiga nõu pidama inimesed, kellel esineb tundlikust munavalgu suhtes,” soovitas Saluri.
“Soodne on vaktsineerimine seetõttu, et liigume ringi ja peatume kohtades, kus võiks olla huvi vaktsineerimise vastu. Esimene nädal Saaremaal näitas suurt huvi ka väiksemates kohtades,” ütles Madis Tiik. Puugibuss tegi vaktsineerimisi eelmisel nädalal Saaremaal.
Iiris Saluri aga pani inimestele südamele, et entsefaliidi vastu vaktsineerimine ei muuda inimest immuunseks kõikide puukidega edasi kantavate haiguste vastu: “Borrelioosist hoidumiseks tuleb jätkuvalt kasutada kõiki ennetusmeetmeid, millest esmased on korralik riietus metsa või loodusesse minekul, repellentide kasutamine ja keha hoolikas kontroll. Riided raputage pärast metsast saabumist läbi õues, et neile kinnitanud puugid koos ülerõivastega tuppa ei sattuks.”

Veel lugemist:

Uudised

Kärdla sadamas peetaval merenodi laadal saab osta nii paate, purjeid, riideid kui ka ajaloolist merekraami. Laat kestab sadamas kella 17-ni.

Teema

Kahe saarel tegutseva perearsti vaheline erimeelsus suve alguses vabaks jäänud nimistu asendamise üle on viinud olukorrani, kus tohtreid püüavad lepitada nii vallavalitsus kui ka...

Uudised

Aktiivse saunateemalise tegevuse eest andis Eesti Maaturismi Ühing andis neljapäeval Saaremaal peetud turismikonverentsil Hiiumaale üle saunapealinna tiitli. Eesti Maaturismi ühingu poolt veetava üle-eestilise sauna-aasta...

sport

Reedel peeti Kärdlas traditsiooniline heategevuslik teatejooks, millega toetati Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse toetusfondi kaudu liikumisvõime kaotanud lapsi.  Aastast 2008 peetud jooksul oli seekord 13 500...