Connect with us

Uudised

Pootsmani taguots kipub tuulega laperdama

Kalju Orro
Lavastaja Jaanus Rohumaa tänavuse Hiiumaa suvelavastuse “Väike Tjorven” üks põnevamaid kostüüme on koer Pootsmani voldiline rüü, milles oma rolli täidab Kärdla nukuteatri näitleja Tõnu Tamm.
Tõnu Tamm (16) on andekas noor näitleja, kes sai n-ö käe valgeks Kärdla nukuteatris lavastajate Lea Sibul Poola, Mart Aia ja Piret Põllu käe all.
Kärdla nukuteatri üks lavastajaid Piret Põllu ütles, et Tõnus on nii paipoissi kui koerustükkide tegijat: “Lavapartnerina on Tõnu hästi kohusetundlik, väga iseseisev, aga ta on ka hästi hakkaja, lennukate ideedega. Koer- poiss ilmutab end temas väljaspool teatrit. No nagu noortel inimestel ikka.”
Pootsmani roll “Väikeses Tjorvenis” on Tamme esimene lavatükk, kus ta mängib kõrvuti professionaalsete näitlejatega. Tamm ütles, et see võimalus meeldib talle väga: “Kui tegemist pole professionaalidega, kipuvad kõik, ka näitlejad, lavastama. Siin aga kuulavad kõik lavastajat ja see mulle väga meeldib,” ütles Tamm.
Tamme koerakostüüm kaalub päris palju ning selles tuleb tal ligi poolteist tundi olla küürakil. “Proovi lõpuks on selg ikka päris väsinud,” tunnistas Tamm eile, kui järjekordne proov taas käimas oli.
Rollitäitmise teeb natuke keeruliseks ka tuuline ilm. Tamm rääkis, et siis võtab Pootsmani taguots tuule alla ja kipub veidi laperdama.
Ita Ever teeb proua Sjöblomi
Eteneduse kuulsaim rollitegija on Eesti teatri grand old lady Ita Ever (81), kes ütles Õhtulehele, et kavatseb suvel vaid puhata ja näpuotsaga tööd teha. Niinimetatud näpuotsatäis ongi proua Sjöblomi osa lavastuses “Väike Tjorven”.
Ever selgitas, et nõustus näidendis kaasa tegema, kuna puhkab nagunii Hiiumaal ja näidendi tegevus toimub Kalana sadamas, mis nende Kõpu suvekodule väga lähedal.
Kärdla nukumuuseumi vanim nukk
Lavastuses teeb kaasa 17 eri eas näitlejat. Lavaloo seadnud Jaanus Rohumaa on enda kanda võtnud Melker Melkersoni rolli. Peaosas  on Kirke Selirand, tema sõpra Pellet mängib Jens-Patrick Rand ja Stinat Emili Rohumaa, lemmiklooma Pootsmani Tõnu Tamm.
Näidendis teeb muulhulgas kaasa ka Hiiumaa nukumuuseumi vanim nukk – üle 60 aasta tagasi Lea Sibula (84) valmistatud jänesenahast koerake Muri. Kärdla nukuteatri asutaja ja nukumeister Lea Sibul Poola tunnistas, et tal on väga hea meel, et Tõnu Tamm tema väärikas eas nuku taas “laia maailma” ja lavale viib.
“Väikese Tjorveni” kujundab kunstnik Mae Kivilo, näitejuht on Kalju Orro.

Veel lugemist:

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...

Uudised

Hiiumaa huvide paremaks kaitsmiseks ja esindamiseks asutas 16 saadikut teisipäeval riigikogu Hiiumaa toetusrühma ja valis selle esimeheks Reili Ranna ning aseesimeheks Enn Eesmaa. Toetusrühma...