Connect with us

Uudised

Pension tõuseb 1. aprillist keskmiselt 24 euro võrra

Indekseerimisega kasvab pensioni baasosa tänavu 1,6 protsendi võrra, sellele lisandub erakorraline pensioni­tõus, mis sel aastal on 16 eurot.
Igaaastase indekseerimisega kasvab pension tänavu 3,8 euro võrra.
Tänavune riikliku pensioni indeksi väärtus on 1,016 ja seda vaatamata mullusele erakordsele aastale. Kui indeksi väärtus oleks koroonapandeemia tõttu jäänud alla ühe, siis seaduse järgi pensioni ei indekseeritaks ehk väheneda pension ei saa, selgitas ERRile sotsiaalministeeriumi nõunik Merle Sumil-Laanemaa. “Sellel aastal on tänu sotsiaalmaksu heale laekumisele indeks positiivne ning pensionid suurenevad.”
Indeksi arvutamisel võetakse arvesse 80 protsendi ulatuses eelmise aasta sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise muutust ning 20 protsendi ulatuses eelmise aasta tarbijahinnaindeksi muutust.
Lisaks indekseerimisele tõuseb pension tänu erakorralisele pensionitõusule. Riigikogu võttis mullu detsembris vastu pensionitõusus seaduse, millega pensioni baasosa tõsteti 16 euro võrra ning iga lapse eest makstakse senisest 3,55 eurot rohkem.
Keskmine 44aastase staažiga inimese vanaduspension suureneb seniselt 528,09 eurolt pärast indekseerimist 536,38 euroni ja pärast täiendavat pensioni baasosa suurenemist 552,38 euroni ehk 24,29 euro võrra, selgitas Sumil-Laanemaa.
Rahvapensioni ehk pensioni, mida makstakse inimestele, kel ei ole õigust vanaduspensionile, suurendatakse pärast indekseerimist 30 euro võrra, millega kasvab rahva­pension 225,17 eurolt 255,17 euroni.
Pensionitõus puudutab 320 908 pensionäri. Vanemapensioni ehk pensionilisa sai mullu veidi üle 200 000 pensionäri.
Puhtalt pensioni indekseerimine 2021. aastal läheb riigile maksma 23,7 miljonit eurot. Kui lisada erakorraline pensionitõus (16 eurot), rahvapensioni tõus 30 euro võrra ning laste eest makstav lisaraha, on kulu kokku 83,8 miljonit eurot.
Oma pensioni suurust saab alates 1. aprillist vaadata riigiportaalist eesti.ee. Sotsiaalkindlustusameti infotelefon on 612 1360.

Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa vallavalitsus määras1 sihtasutuse Hiiumaa Sadamad nõukogu liikmeteks Raido  Randmaa, Omar Jõpiselja, Marko Pruuli, Meelis Pielbergi ja Kadri Tikerpuu. Detsembrist alustavas nõukogus on senise...

Uudised

Ristitee hobusekasvataja- ja rautaja Johannes Mooste (26) hakkas Hiiumaal käima juba kümnendas klassis. Kuni ühel hetkel tundus, et kodu ongi saarel ja pole vaja...

Uudised

SA Hiiumaa Arenduskeskuse ja MTÜ Hiiumaa Ettevõtjate Liidu toel loodud fondi stipendiumi suurus on 300 eurot kuus kuni stipendiaadi õpingute lõpuni. Kolmapäeval toimunud Hiiumaa...