Jälgi meid

UUDISED

Õigusrobot aitab 80 000 inimesel võlgnevused tühistada

5. aprillil aeguvad hinnanguliselt 80 000 inimese täite­menetluse nõuded, kuid nõude aegunuks tunnistamiseks peab võlgnik esitama täiturile sellekohase korrektse juriidilise avalduse.  Idufirma HUGO.legal meeskonna loodud täitemenetluse aegumise õigus­robot aitab kohtutäiturile esitada korrektse avalduse nõude aegumise kohta ning annab juhised, millistel juhtudel saab aegumist kohaldada ja kuidas protsess tervikuna toimub.
HUGO.legal meeskond on viimase paari aasta jooksul ehitanud juba kaheksa õigus­robotit, mis kõik inimesi tasuta abistavad. Lisaks on eestlaste ehitatud robotid inimesi aitamas ka Lätis, Leedus ja Poolas.
HUGO.legal peajuristi Erki Pisukese sõnul on õigus­robotid väga õigel ajal inimesi abistamas – ajal, mil riik on lukku keeratud ja enamus asju tuleb koduseinte vahel ajada. “Võlgnevustest vabanemine on praegusel keerulisel ajal kindlasti väga suur kergendus inimestele, näiteks meie inkassoabi robot on aidanud alusetutele nõuetele vastu vaielda juba 3700 inimesel. Möödunud aastal ehitasime töövaidlusroboti ning kuna töövaidlusi tuleb oluliste ette­võtluspiirangute tõttu aina tihedamini ette, siis on tasuta töötava õigusroboti nõudlus pidevalt kasvav. Täna aga tulime välja täitemenetluse aegumise õigusrobotiga, mis võiks järgnevate kuude jooksul abistada kuni 80 000 inimest, kelle täitemenetluse nõuded 5. aprillil aeguvad. Õigusrobot on välja töötatud koos kogenud juristidega ning roboti abil koostatud avalduse puhul võib inimene kindel olla, et kohtutäiturile edastatav avaldus on juriidiliselt korrektne,” sõnas Pisuke.
Võlanõustajate liidu juhatuse liige ning HUGO.legal jurist Raivo Kiisk, kes täitemenetluse õigusroboti ehitamisel aktiivselt osales, soovitab kasutada roboti abi juba enne aprillikuud. “Avalduse aegumise kohaldamiseks saab esitada alates 6. aprillist, kuid õigusroboti abi saab kasutada juba täna – robot teeb avalduse valmis ning vajadusel vaadatakse see ka juristide poolt üle. Seejärel saadab robot korrektse avalduse inimesele tagasi ning palub see digiallkirjastatult saata 6. aprillil kohtutäiturile – selline käitumine garanteerib võimalikult kiire tulemuse. Loodame õigus­roboti panusega abistada võimalikult paljusid inimesi, sest sellealane vajadus on suur. Samuti peame oluliseks, et õigusroboti kasutamine hoiab kokku inimeste raha õigusabikuludelt,” lisas Kiisk.
Täitemenetluse õigusroboti ehitasid HUGO.legal juristid Raivo Kiisk ning Laureana Telk koostöös idufirma HUGO.legal meeskonnaga.
Täitemenetluse õigusrobot alustas tööd üleeile, 17. märtsil ning on leitav aadressil: www.hugo.legal/taitemenetluse-aegumine/
Miks aeguvad ligikaudu 80 000 inimese nõuded just tänavu 5. aprillil?
2011. aasta 5. aprillil jõustus seadusemuudatus, millega nähti ette, et jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude ning muude täitedokumentidest tulenevate nõuete aegumis­tähtaeg on senise 30 aasta asemel 10 aastat. Tänavu 5. aprillil möödubki
10 aastat selle seaduse­muudatuse jõustumisest ning kõik inimesed, kelle täite­menetluse võlgnevus on tekkinud enne 2011. aasta 5. aprilli, saavad tänavu alates 6. aprillist taotleda nõude aegumist.
Millised eeldused peavad olema täidetud aegumise kohaldamiseks?
1) Võlgnik on esitanud sellekohase avalduse;
2) Tegemist on tsiviil­nõudega, mille osas on esimest korda täitmisele esitamisest möödas 10 aastat;
3) Sissenõudja ei vaidle avaldusele vastu.

Veel lugemist:

UUDISED

Ettevõtjate Vjatšeslav Leedo, Olav Miili ja Richard Tomingasega seotud osaühingud Dagenhart ja Paxton Assets, mis prahtisid parvlaevu Saaremaa ja Muhumaa, taotlevad Harju maakohtus pankroti väljakuulutamist....