Connect with us

Uudised

Noored emad korraldasid lapsekandmishommiku

Kärolyn Kivistik | Hiiu Leht
Eile kogunes kümme­kond noort ema Kärdlas Moe Muusa stuudios, et vahetada lapsekandmise kogemusi ja rääkida viisidest, kuidas seda õigesti teha.
Kui minu kolmas laps möödunud aastal sündis, polnud ma midagi kuulnud ergonoomilistest lapsekandmise­kottidest. Kahe vanema lapsega osutusid valituks esimesed ettejuhtuvad kõhukotid ja kuna need olid nii ebamugavad, siis viimase lapsega ei olnud mul plaanis seda isegi mitte osta.
Sotsiaalmeedias aga on väga populaarsed kõiksugu beebigrupid ja sattusin minagi ühte neist. Paljud soetasid oma beebile ergonoomilised kõhukotid ja kiitsid lapsekandmis­linu taevani. Esialgu jättis see kõik mind külmaks, aga kui nägin, kuidas nende vaimustus teiste lapsevanemate seas muudkui kasvas, otsustasin ka proovida. Kokkuvõttes kandsin pea terve möödunud suve oma beebit kõhukotis ja vanker leidis vähe kasutust, lisaks sain, laps linas või kandekotis, tehtud kõiksugu aia- ja kodutööd.
Kui möödunud suvel panin Kärdlas tähele peale enda vaid kahte noort ema, kes samuti last kõhukotis kanda otsustasid, siis sel suvel oli tänavapildis juba hoopis rohkem lapsekandjaid.
Lapsekandmis­hommikul 11 ema
Lapsekandmise populaarsuse kasvu Hiiumaal näitab ka see, et kui aastase poja ema Kadri Latik sotsiaalmeedia grupis üleskutse tegi, et kõik saare lapsekandmishuvilised võiksid kokku saada, oma kotid ja linad kaasa võtta, oli huvi väga suur. Kohale tuli 11 ema oma beebidega ja kaasa võeti kõikvõimalikke ergonoomilisi kandmisvahendeid. Kõigil oli võimalus katsuda ja vaadata ning juba kogenud lapsekandja Laura Jääger näitas kohaletulnuile, kuidas siduda kootud kandelina.
Mari Orgusaare kolmekuusele tütrele meeldis esimest korda kandelinas olla suisa niipalju, et jäi selles kohe magama. Orgusaar oli varasemalt proovinud ka mitte­ergonoomilist kõhukotti ja selles tema beebile olla ei meeldinud. “Sain lapsekandmis­hommikult väga palju nippe ja uusi teadmisi,” oli ta rahul.
Kadri Randmaa sõnul oli lapsekandmishommik väga hea võimalus tutvuda teiste kandmisvahenditega. “Väga hea on teada, mis võimalusi veel on ja katsuda erinevad kõhukotte ja linu näiteks enne endale e-poest tellimist,” märkis ta.
Noored emad jäid ette­võtmisega nii rahule, et juba on mõttes uus kohtumine ja peetakse plaani kohale kutsuda kogenud lapsekandmis­nõustaja.
Miks on ergonoomiline oluline
Ergonoomilised kandekotid on valmistatud nii, et need hoiaksid nii lapse kui ka kandja tervist ning oleksid mugavad ka pikemat aega kasutades. Selleks, et korralik kandekott valmiks, on vaja lastearstide abi ning täpset ja põhjalikku planeerimist. Lisaks kasutatakse ergonoomiliste kandekottide puhul ka paremaid materjale, mis väldivad higistamist ega ole lapsele mürgised, kui ta juhuslikult kandekotti pisut närida tahaks.
Kandekott peab võimaldama lapse selgrool võtta selle loomulik kuju. Ergonoomiline kandekott on materjalist, mis ei hoia lapse selga kunstlikult sirgena, vaid võimaldab selgrool järgida lapse arengut. Mida väiksem on laps, seda enam võib selga kunstlikult sirgelt hoidev kandekott beebit kahjustada.
Ka kandjal põhjustab halb kandekott vale asendit – kui lapse koguraskus lasub ainult kandja õlgadel, võtab kandja selg nõgusa kuju. See aga põhjustab pikemal või regulaarsemal kandmisel seljavalu.
Kandekoti lai põhi peab toetama last põlveõndlast põlveõndlani. Õige on, kui laps kandekotis istub, mitte ei ripu. Vales kandekotis rippudes lasub kogu beebi keharaskus jalgevahel, koti kõige kitsamal kohal, mis on eriti halb poistele.

 

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...