Connect with us

Uudised

Ministeerium toetas kolme Hiiumaa objekti

| Hiiu Leht
Siseministeerium toetas regionaalsete investeeringute programmi eelmise aasta teises voorus kolme meie maakonna projekti veidi üle 83 000 euroga.
Suurima summa, ligi 32 000 eurot ehk küsitud toetuse täismahus, sai Käina vallavalitsus Käina huvi- ja kultuurikeskuse rekonstrueerimiseks. Käina valla­vanem Omar Jõpiselg ütles, et vald on lepingu EASiga juba sõlminud ja vastavad vahendid eelarve projektis ette näinud. Seega alustatakse kogu hoone projektipärast väljaehitamist etapi kaupa.
Abivallavanem Tiivi Lipp lisas, et vallavalitsus esitab taotluse kindlasti ka järgmisse taotlusvooru ja enne suve ehitustöid tegema ei hakata. Lipp ütles, et neil on olemas LEADERi abil valminud maja tervikprojekt. EASilt taotleti ja saadi toetust esimese etapi töödeks, mille kogumaksumuseks on ligi 180 000 eurot. Selle abil paraneb suure saali kasutus ja tantsuosakonna tegevustingimused.
“Esimene etapp hõlmab sisetöid suures saalis, kus vajavad uuendamist kõik tehnosüsteemid, nagu küte, ventilatsioon, elekter,” selgitas Lipp. Tema sõnul jääb saali sisekujundus samaks, viimistlust vaid värskendatakse. Teine etapp hõlmab saali kõrvalruume ja kunsti­osakonna töötingimuste parandamist.
Päevakeskus ja kino said toetust
Hiiu vallavalitsus sai 26 000 eurot Kõrgessaare endise vallamaja hoone esimese korruse rekonstrueerimiseks Lauka päevakeskuse ruumideks. Raha on vaja selleks, et kunagi kaheks ruumiks, vallavanema kabinetiks ja volikogu saaliks, jagatud ruum endistes mõõtmetes taastada.
Lauka päevakeskus kolis vallamajja mullu septembris. Pärast seda kui Kõrgessaare vald ja Kärdla linn ühinesid Hiiu vallaks kolis vallakeskus Kärdlasse ja endine vallamaja jäi tühjaks.
MTÜ Hiiumaa Kino sai
25 000 eurot Kärdla kinosaali sisustuse kaasajastamiseks ehk uute toolide soetamiseks.
Toetuseta jäi sihtasutuse Tuuru 19 000eurone taotlus, mida küsiti Tuuru maja trepi rekonstrueerimistöödeks. EAS otsustas projekti mitte toetada põhjendusega, et puudub nõuetele vastav ehitusprojekt, samuti viidati taotluse vigadele.
Rahuldamata jäi seekord ka Hiiumaa käsitööseltsi taotlus saada maksimaalne võimalik, ligi 32 000 eurone toetus Kärdla meistrite maja renoveerimiseks. Enam kui 80 liikmega selts esitas Vabrikuväljakuäärse muinsuskaitsealuse maja renoveerimiseks toetusetaotluse juba teist korda.
Seltsi juhatuse liige Ain Jepišov sai järelpärimisele EASist vastuseks, et esmalt peab nende projekt tõusma maakondlikus prioriteetide loetelus. Jepišov lisas, et taotletud summa on vaid väike osa maja täies ulatuses renoveerimiseks vajaminevast, mis küündib 350 000 euroni.
Aasta esimeses etapis sai samast programmist Hiiumaalt ainsana toetust Pühalepa vald: 31 000 euroga toetati Palade kooli rekonstrueerimistöid.
2014. aasta teise vooru teises etapis menetleti kokku 72 üleriigilise ja kohaliku tähtsusega projekti, millega taotleti toetust üle 2 miljoni euro. Taotlusi hindas siseministeeriumi juurde moodustatud komisjon, kes otsustas toetada 63 projekti kogusummas 1,73 miljonit eurot.
Esitatud projekte hindab esmalt Hiiu maavanema moodustatud maakondlik komisjon, kes esitab pingerea siseministeeriumi komisjonile otsustamiseks. Komisjoni liikme Kaja Sõrmuse sõnul oli maakondlikus pingereas esimene Käina huvi- ja kultuurikeskus, teine Tuuru trepp, kolmas Kõrgessaare vallamaja, neljas Kärdla kino­saal ja viies käsitööseltsi meistrite maja.
Taotluste esitamise järgmine tähtaeg on 15. veebruar. Lisainfot toetuste taotlemise kohta leiab siseministeeriumi koduleheküljelt.

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...