Connect with us

Persoon

Meenutades Virve Aruoja

Pühapäeval suri 91aastasena Eesti telefilmi teerajaja, Eesti filmilavastaja Virve Aruoja, aastast 1978 Hellström, kes oma viimased aastad veetis Hiiumaal.
Aruoja lõpetas 1941. aastal Tartu Õpetajate seminari, 1947. aastal Draamastuudio eriklassi ja jätkas filmiõpinguid Moskvas GITISes, mille lõpetas 1953. aastal näitlejana.
Aruoja töötas nii Vanemuises kui Tallinna Draamateatris näitlejana. Alates 1956. aastast oli Aruoja Eesti televisioonis ja Tallinnfilmis režissöör.
Alates 1978. aastast elas ta koos tütre Kristiinaga 16 aastat Rootsis. Seal omandas ta 1984. aastal  Uppsala ülikoolis filoloogiamagistri kraadi. Naastes 1994. aastal Eestisse, kolisid nad tütrega elama Hiiumaale Sarve külla.
Aruoja lavastatud telemängufilm “Näitleja Joller” oli stuudio Eesti Telefilm jaoks esimene. Tema rohkem kui kolmekümnest teosest koosnev filmograafia sisaldab nii mängu- kui ka dokumentaalfilme. Mõnigi neist, nagu “Ühe suve akvarellid” või lastefilm “Värvilised unenäod”, on saanud meie filmiklassika osaks. Viimane muuseas, on filmitud 1974. aastal Hiiumaal Kõpus, Ülendi ja Hirmuste külas, ning Kassaris.
Aruoja tuntumate filmide hulka kuuluvad veel “Romantikud”, “Kolme katku vahel”, ”Tädi Rose”,    “Lõppematu päev” ja “Minu naine on vanaema”.
President Lennart Meri tunnustas Virve Aruoja teeneid 2001. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgiga.

Veel lugemist:

Digileht

Hiiu Leht 23.veebruaril Transpordiamet esitas aastaid valeandmeid Kärdla kool vajab klaverit Hiidlased panid narvakad hümni laulma Sündinud Eesti riigi sünnipäeval Lugu poolsaare moodi saarest...

Uudised

Hooandjas käima lükatud kampaaniaga soovib Kärdla kool kokku saada 6500 eurot, et soetada uus klaver, mille maksumuseks on 9900 eurot.  Kärdla kooli õpetaja Raili...

Uudised

Hiljuti Transpordiameti poolt välja antud pressiteatest lähtub, nagu oleks Kõpu tuletorni külastatavus aastaga kukkunud 7000 inimese võrra. Peale Hiiu Lehe eelmise nädala artiklit selgus,...

Uudised

Reedel anti Käinas toimunud Eesti Vabariigi 106. sünnipäeva pidulikul aktusel üle Hiiumaa valla teenetemärgid ja tänukirjad. Teenetemärgid said Aili Kibuspuu, Tõnu Otsason, Helle Nittim...