Connect with us

Persoon

Meenutades Virve Aruoja

Pühapäeval suri 91aastasena Eesti telefilmi teerajaja, Eesti filmilavastaja Virve Aruoja, aastast 1978 Hellström, kes oma viimased aastad veetis Hiiumaal.
Aruoja lõpetas 1941. aastal Tartu Õpetajate seminari, 1947. aastal Draamastuudio eriklassi ja jätkas filmiõpinguid Moskvas GITISes, mille lõpetas 1953. aastal näitlejana.
Aruoja töötas nii Vanemuises kui Tallinna Draamateatris näitlejana. Alates 1956. aastast oli Aruoja Eesti televisioonis ja Tallinnfilmis režissöör.
Alates 1978. aastast elas ta koos tütre Kristiinaga 16 aastat Rootsis. Seal omandas ta 1984. aastal  Uppsala ülikoolis filoloogiamagistri kraadi. Naastes 1994. aastal Eestisse, kolisid nad tütrega elama Hiiumaale Sarve külla.
Aruoja lavastatud telemängufilm “Näitleja Joller” oli stuudio Eesti Telefilm jaoks esimene. Tema rohkem kui kolmekümnest teosest koosnev filmograafia sisaldab nii mängu- kui ka dokumentaalfilme. Mõnigi neist, nagu “Ühe suve akvarellid” või lastefilm “Värvilised unenäod”, on saanud meie filmiklassika osaks. Viimane muuseas, on filmitud 1974. aastal Hiiumaal Kõpus, Ülendi ja Hirmuste külas, ning Kassaris.
Aruoja tuntumate filmide hulka kuuluvad veel “Romantikud”, “Kolme katku vahel”, ”Tädi Rose”,    “Lõppematu päev” ja “Minu naine on vanaema”.
President Lennart Meri tunnustas Virve Aruoja teeneid 2001. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgiga.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...