Connect with us

Uudised

Liik kõlab koos Mozarti ja Brahmsiga

Sarjas “Eliitkontserdid” tuleb ettekandele kolm keelpilli­kvintetile kirjutatud pala. Kõrvuti Mozarti ja Brahmsi loominguga kõlab noore Hiiumaa helilooja Marianna Liigi (23) looming.
Kontsert algab teisipäeval, 22. septembril kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis ja seda kannab üle Klassikaraadio. Musitseerivad Arvo Leibur (viiul), Harry Traksmann (viiul), Toomas Nestor (vioola), Johanna Vahermägi (vioola) ja Aare Tammesalu (tšello).
“Tänu tšellist Aare Tammesalule, kelle palvel sai teos kirjutatud, on mul suurepärane võimalus kuulda oma teost Eesti tippinterpreetide esituses,” ütles Marianna Liik. “On väga tervitatav, et kontserdisarjas “Eliitkontserdid” tuleb esitusele nüüdisloomingut ka noortelt autoritelt.”
Kontserdi tutvustuses on öeldud, et ERSO kontsertmeistri Arvo Leiburi eestvedamisel moodustatud ansambel esitab harva ettekantavaid šedöövreid maailma muusikaklassikast. Seekord kõlab kolm vioolakvintetti, st keelpillikvartetti, kuhu on lisatud teise vioola partii. Ettekandele tulevad Mozarti keelpillikvintett g-moll KV 516, Brahmsi keelpillikvintett nr 1 F-duur op 88 ja Marianna Liigi “Kaose ja korra piiril”, originaalpealkiri “On the borderline between chaos and order”.
Eriliseks teevad valiku kolme pala esiettekannete ajavahemikud. Mozarti g-moll kvinteti esiettekanne toimus 16. mail 1787, aasta enne kuulsate Sümfoonia nr 40 ja “Jupiter”-sümfoonia valmimist.
Ligi 100 aastat hiljem Brahmsi komponeeritud vioolakvintett on pühendatud Clara Schumannile. Helilooja pidas sellest teosest ise väga lugu, öeldes: “Te pole iial kuulnud minult kaunimat teost.”
Marianna Liigi teose esiettekanne toimus sel suvel, 16. juulil Mustjala muusikafestivalil, kus esitajaiks Arvo Leibur (viiul), Maano Männi (viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Helena Altmanis (vioola).
“Olen mõelnud selle teose loomisel kahe äärmuse peale. Ühelt poolt korrapärased rütmimustrid, teiselt poolt kontrollitud aleatoorika. Teoses esinevad kõlapildid tunduvad tihti kompavat kaose ja korra vahelist ala. Sama muusikalist materjali võib ühel hetkel tajuda korrana, teisel hetkel kaosena. See sõltub kuulajast, keskkonnast, vaatenurgast, hetkest…,” kirjeldas looja muusikapala, mille esituspäeva võiks juba nüüd kalendrisse märkida, et õigel päeval ja kellaajal raadionupp Klaasikaraadio lainele keerata.
Liik on praegu Eesti muusika- ja teatriakadeemia kompositsioonieriala magistrant. Ta on öelnud, et talle pakub eriliselt huvi kõlamaailm, mis tekib akustiliste instrumentide ja elektrooniliste vahendite ühendamisel.
Marianna Liik on ka Euroopa filmimuusika ja -heli festivali SoundTrack_Cologne 11 laureaat. Rahvusvahelisel heliloojate rostrumil pälvis ta alla 30aastaste kategoorias teise koha elektroonilise teosega “Mets” (2013).

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...