Connect with us

Uudised

Lapsendamine – see on äratundmine

Aasa Saarna
Reedel räägiti kõigis Eesti maavalitsustes lapsendamisest – teemast, mis on ühteaegu rõõmus, salapärane ja delikaatne.
Hiiu maavalitsuse perekonnaseisutoimingute saalis jagas lapsendamise tunnil oma kogemust väikelapse lapsendanud pere. Nad rääkisid, et on väga rahul ja õnnelikud, elades oma igapäevast elu. Lapse ja pere omavaheline kohanemine on läinud üllatavalt hästi, lisatuge ega nõustamisi ei ole vaja läinud. Tõdeti, et keeruline oli pigem lapsendamise eelne protsess – vaja oli koguda palju infot, dokumente, läbida koolitus, pereuuring.
Perele andis sellel paariaastasel rännakul jõudu kindel tahtmine teha õnnelikuks laps, kellel ei ole oma kodu. Lapsendamisest ei ole pere saladust teinud ega kavatse seda varjata ka kasvava lapse eest. Samas nähakse ennast täiesti tavalise perena ja soovitakse, et neid ka nii võetaks. Lapsendajapere lähivõrgustik on lapsendamisse suhtunud positiivselt ja toetavalt. Pere soovib veel ühele lapsele päris oma kodu pakkuda.
Vestlusringis osalesid Kärdla ühisgümnaasiumi õpilased Alondra Mäetagas ja Irene Kallas, kes teevad koolis uurimistööd “Lastekodu ja lapsendatud lapsed”. Mäetagas põhjendas teemavalikut sellega, et talle meeldivad lapsed. Kallas nimetas, et tal on tuttavaid, kes on lapsendatud ja kelle positiivsest kogemusest ta on osa saanud. Tüdrukud plaanivad peatselt külastada ka Haapsalu väikelastekodu, et anda oma uurimistööle kogemusel rajanevat sisu.
Kui elus võib tulla ette tõdemust – Ups! Me saame lapse! – siis lapsendamises ei ole midagi juhuslikku. Olen kogenud oma töös lapsendada soovijate läbimõeldud, tunnetatud ja planeeritud soovi vanemliku hoolitsuseta jäänud last kasvatada, talle parimat oma elust jagada. Seda, kas lapsendajapere on sobiv ja lapse parimaid huve tagav, otsustab lapse elukohajärgne kohus.
Hiiu maavalitsuses on registreerunud seitse peret, sealhulgas üks pere Hiiumaalt, kes soovib last lapsendada. Hiiumaal esineb lapsendamist harva – keskmiselt üks lapsendamine aastas ja enamjaolt on olnud tegemist peresisese lapsendamisega abikaasa poolt.
Lapsendamise teemanädala raames toimusid Eesti spetsialistide kohtumised Rootsi ja Inglismaa lapsendamise keskustega. Mõlemas riigis on riigijuhid tõstnud lapsendamise tähtsuselt esikohale, kuna kõik teised peres kasvamise võimalused võivad olla lapse jaoks ajutised.
Teemanädal vältas 28. septembrist 4. oktoobrini ja selle eestvedaja oli MTÜ Oma Pere.
AASA SAARNA
Hiiu maavalitsuse haridus- ja sotsiaal­osakonna juhataja asetäitja
sotsiaaltöö alal

Veel lugemist:

Ahto ilmajutud

Nagu ka eelnevalt mainitud, siis stabiilset talveilma ei paista ega tule ka see nädal. Küll aga on märke stratosfääri soojenemisest, mis viitab polaarpöörise nõrgenemisele...

Uudised

Rahvastikuregistrisse kantud Hiiumaa laste nimed kordavad üleriiklikke nimetrende ühe erandiga, milleks on lemmikuim poisinimi Mattias. Poisinimi Mattias, mida viimase viie aasta jooksul Hiiumaal lastele...

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

Persoon

Kai Kallas (34) töötab Kärdla sadama kail Tareste lahe kaldal. Tema juurde kontorisse pääseb väikesest valgest uksest Yacht Service’i ellingu valges seinas, mida peaaegu...