Connect with us

Tervis

Lahke naeratus loeb

Lily Allas
Lily Allas
Lionsklubid algatasid heategevusprojekti “Lahke naeratus loeb”, sest on mures laste hammaste pärast – kuueaastaste piimahammastest olid vaid 28 protsenti terved.
Hiiumaa koolide esimeste klasside õpilastel käisid nädala algul külas lionsklubi Eesti piirkonna ja LC Pärnu Livonia esindajad. Nad tulid, et rääkida lastega hammastest, hambapesust ja tervisest.
Mandrilt tulnud külalised tegid ringi peale tervele Hiiumaale – käidi seitsmes koolis – Suuremõisa lasteaed-põhikoolis, Käina koolis, Emmaste, Lauka, Kärdla ja Palade põhikoolis ning Hiiumaa vabakoolis. Klubi president Margit Kärp oli rõõmus sooja ja südamliku vastuvõtu üle koolides. “Lapsed olid toredad ja energiast pakatavad,” kiitis ta.
Külalistel olid laste jaoks kaasas hammaste hoolitsemiseks vajalike vahendite komplektid – hambahari ja -pasta ning juhised hammaste pesemiseks. Lisaks leidus kingikotis rõõmus lõvihelkur.
Lionsite Eesti piirkonna regioonijuht Lily Allas ütles, et vesteldes sügisel esimest kooliaastat  alustanud lastega selgus, et lapsed teavad väga hästi, mida hammastega teha saab ja kuidas nende eest peab hoolitsema. Tema sõnul on hammaste pesemine ja tervislik toitumine lastel selge. Kui neilt küsiti, mille jaoks meil hambaid vaja on, siis vastasid kõik, et söömiseks, närimiseks, rääkimiseks, limpsimiseks, hambaarsti juures käimiseks, pesemiseks, hammustamiseks ja veel mitmeks muuks tegevuseks.
Lapsed teadsid ka seda, et vee joomine on palju kasulikum kui magusate jookide joomine, sest vesi on puhas ja sellega saab hambad puhtaks loputada. “Ja seda teadsid nad ka, et hambaarsti juures tuleb käia, sest seal saab mänguasju!” naljatas Allas.
Sellise kingituse nagu Hiiumaa lapsed, said ligikaudu 15 000 Eesti poissi ja tüdrukut, kes sel aastal kooli läksid. Kingituse eesmärk oli teadvustada, et terved hambad tagavad lisaks kaunile naeratusele ka hea tervise.
Külaskäik oli ajendatud Lahkuse päevast, mida 13. novembril ülemaailmselt tähistati. Sellega soovitakse panna inimesi mõtlema, kas ja kuidas saame abivajajaid toetada.
Kingituse üleeestilise jagamise õnnestumiseks andsid oma panuse 62 lionsklubi, mille liikmed toimetasid
8. kuni 12. novembrini kingipakid ligi 500 kooli.
Projekt sai teoks tänu Suukoolile, Eesti Punasele Ristile ja Lions Eesti hea­tegevusorganisatsioonile.
Haridus- ja teadusministeerium kiitis heaks algatuse, pöörata tähelepanu laste suuhügieenile ning tuletada meelde, et laste hambaid ravitakse Eestis kuni 19. eluaastani tasuta.
Eelmisel aastal alustas Lions Eesti piirkond Lahkuse päeva aktiivsemat teavitamist ka Eestis, kus lionsklubid korraldasid heategevussündmusi. Eelmise aasta kohta valmis video, mida saab vaadata kodu­lehel lions.ee ja selles kõlab ka lionsite patrooni Elina Nechayeva tervitus.
Hiiumaal Lions klubi ei ole. Küll aga 2017. aastal kinkisid lionsid siinsetele lastele 46 paari jalgpallisaapaid.

Veel lugemist:

Uudised

Esimene sündmusterohke nädalavahetus Hiiumaal tõi kohe kaasa nelja ja poole tunnised ooteajad Heltermaa sadamas, kuna vedaja ei osanud nii suurt külastajahuvi oodata. Kella poole...

Digileht

Hiiu Leht 28.mail Pühapäevane Heltermaa: 5 tundi praamijärjekorda Riho Sibula kitarrikeeltest said ehted Tuulekala festival tegi rekordi Sõrul hoitakse rannarahva juuri elus Digilehe saab...

Politsei

Eelmisel nädalal pidi Hiiumaal politsei roolist eemaldama koguni viis juhti, kes olid enne rooli istumist vägijooki mekkinud. Kärdla politseijaoskonna juht Moonika Raudsepp ütles, et...

Uudised

Kuigi 14. Tuulekala trollingul kogusaak läbi aastate kõige kehvem polnudki, siis osalejate arvuga võrreldes kala ikkagi nappis.  Tänavune Orjakus toimunud Tuulekala festival kirjutas ennast...