Jälgi meid

Kultuur

KUNSTIAASTA | Suuremõisa lapsed maalisid Köleri jälgedes

Hiiumaa kunstiaasta 2024 raames viisid kassarlane Riho Lutter ja Suuremõisa kooli õpetaja Jaana Omann koolilastega läbi projekti Johann Köleri teemadel, kus võeti aluseks kunstniku maalid “Truu valvur” ja “Ketraja” ning maaliti nende põhjal oma tundeid ja mõtteid. Projekt oli jätk Riho Lutteri ja Helgi Põllo loengule, mille nad viisid läbi jaanuaris Kassari Külaülikoolis ning kus nad tutvustasid Johann Köleri seost Hiiumaaga.

Vasakpoolne pilt “TRUU VALVUR”- autor Pauliine Amanda Martin, 2. klass (9-aastane) Parempoolne pilt “KETRAJA”- autor Kaarel Kivi, 5. klass (12-aastane).

Jaana Omanni sõnul lastele taoline töö meeldis. See oli hoopis uutmoodi lähenemine, omamoodi maali sisse minek. Samuti said nad tänu sellele väga palju uusi teadmisi kunstistiilidest ja -suundadest nagu näiteks akademism, sümbolism, romantism, abstraktsionism, sõnas ta.

Riho Lutteri sõnul kaasati kunstiaastasse lapsed, et anda ka nendele võimalus näidata oma võimeid ning särada suurkunstnike kõrval. 

Köleri maalidest valiti välja “Ketraja” ning “Truu valvur”, mis inspireeris lapsi emotsioone paberile maalima. 

Maal “Ketraja” valiti  seosest Hiiumaaga. Maalil on kujutatud voki taga ketravat naist, kelle seljas võib ära tunda Hiiumaa rahvarõivad. Ehkki pildi sõnum on kurb, sest maali tagaplaanil on näha noormeest püsside vahel ära viidavat, on see väga väärtuslik pilguheit kohalikule rahvarõiva kultuurile. “Peaksime olema uhked, kui palju Köler jäädvustas meie inimesi, tegevusi ja rahvarõivaid, sellel on täna hindamatu kultuurilooline ja kunstiline väärtus, lausus Lutter. “Truu valvur” sai valituks emotsioonirikkuse ja detailirohkuse tõttu. 

Tänase seisuga on valminud 20 maali, millest valmib näitus, mida saab näha juuli alguses Kassari Rahvamajas. Maalide juurde tulevad laste selgitused, miks nad just antud maali või detaili valisid.

Lisa kommentaar

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Veel lugemist: