Connect with us

Uudised

Kui hambaarstile ei saa, tuleks hambavaluga minna EMOsse

Kui hambavalu piinab ja hambaarst parajasti vastu ei võta, saab abi Hiiumaa haigla erakorralise meditsiini osakonnast.
Hiiumaal oli äsja juhus, kus 88aastasel Koljal (nimi muudetud) hakkas hammas hullusti valutama. Naaber võttis ta auto peale ja koos hakkasid nad Kärdlas otsima hamba­arsti, kes aitaks. Kaks hamba­arsti keeldusid eakat meest abistamast. Üks neist tõi põhjuseks, et kõik töövahendid on parajasti steriliseerimisel. Kolmas halastas vana mehe peale ja kutsus ta mõne tunni pärast uuesti vastuvõtule, kus hädaline ka abi sai.
Hiiu Leht uuris, kas hamba­arst võib keelduda valutava hambaga patsienti abistamast ja kas Hiiumaal võiks olla nn valvehambaarst, kes hambavalu korral aitaks näiteks ka nädalavahetusel?
Terviseameti tervishoiu­teenuste osakonna nõunik Kaisa Kade ütles vastuseks Hiiu Lehe küsimusele, et hamba­ravil ei pea olema igas linnas valvehambaarsti: “Tegemist on äriühingutega, millel on õigus oma lahtioleku­aega reguleerida.”
Ka ei sea haigekassa oma lepingupartneritele piiranguid: “Teenuse osutamise lepingus fikseeritakse peamiselt põhimõtted elektrooniliseks arveldamiseks, lepingu sõlmimise protsess luuakse võimalikult lihtsaks ning lepinguga ei teki hambaarstile kohustusi teenuste mahu, teenuse osutamise ega muu sellise osas,” ütles Kade.
EMOst saab abi
Erakorralise abi saamiseks soovitas Kade pöörduda hoopis erakorralise meditsiini osakonda (EMO), kus kuni hambaarsti visiidini on võimalus määrata valuravi ja vajadusel antibiootiline ravi.
Hiiumaa haigla juhatuse liige Riina Tamm kinnitas, et hambavalus hädaline on EMOsse oodatud: “Anname neile hambaarstide kontakte, määrame valuravi ja vajadusel antibiootikume.”
Siiski soovitas ta hambavalu vältimiseks hambad korras hoida ja regulaarselt hambaarstil käia. “Jah, hambaravi on kallis ja järjekorda tuleb oodata, aga mis teha, tuleb hakkama saada,” ütles Tamm viidates, et riik maksab ka hambaravihüvitist.
Aastane summa täiskasvanud ravikindlustatud isikutele on 40 eurot ja pensionäridele 85 eurot, lisaks saavad pensionärid kolmeks aastaks
260 eurot proteesihüvitist. Laste hambaravi on Eestis aga täiesti tasuta, kuna haige­kassa tasub alla 19aastaste kindlustatute hambaravi eest.
Hüvitis rakendub vaid nende hambaarstide juures, kes on haigekassaga vastava lepingu sõlminud.
Hiiumaal saab nii laste kui täiskasvanute hambaravisoodustust kasutada kolme hambaarsti juures: Heli Mikk Kärdlas, Küllike Tammeveski Käinas ja Liivi Laanemäe Emmastes. Lastele tasuta hambaravi osutamiseks on haigekassaga lepingu sõlminud ka Angela Sivonen ja OÜ Unimed Kliinikud.


Veel lugemist:

Uudised

Hiiumaa jahimehed on rajakaamerate fotode analüüsimisega  jõudnud arusaamisele, et seni arvatud ühe karu asemel, peab neid saarel olema vähemalt kaks. “Meie rahva hulgas on...

Uudised

Juba aprillis hakkas tulema teateid, et Hiiumaa staari staatuses karu on väga liikuv ja läbib pikki teekondi põiki üle saare, kuni mai algul jäädvustas...

Digileht

Hiiu Leht 17.mail Karu jookseb mööda saart nagu pöörane Hiiumaa sai uue piiskopi Hiiu Leht muudab ilmumispäeva ja sagedust Sõdurid päästsid külarahva jalavaevast. Digilehe...

Uudised

Alates 6. juunist hakkab Hiiu Leht paberil ilmuma kord nädalas 20-leheküljelisena neljapäeviti. Kõik paberlehe tellijad saavad võimaluse kolme kuu jooksul veebiuudiseid tasuta lugeda.  Lugeja...