Connect with us

Uudised

Kontekstist välja rebitud number

See, et kohalikud omavalitsused saavad suurema osa füüsilise isiku tulumaksust, ei tähenda veel, et omavalitsuste tulud ületaks keskvalitsuse omi.
Tänavuseks füüsilise isiku tulumaksu laekumiseks on prognoositud 1,016 miljardit eurot, millest 721 miljonit eurot saavad kohalikud omavalitsused ja 295 miljonit keskvalitsus.
Regionaalminister Siim Kiisleri sõnul arvatakse tihti, et suur osa inimeste makstavast tulumaksust läheb keskvalitsusele ja vaid väike osa jääb omavalitsuste eelarvesse. “Tegelikult läheb automaatselt omavalitsuste eelarvesse üle poole tulumaksust ehk 11,57 protsenti seal elavate inimeste teenitud tulust ning lisaks arvestatakse kõik maksuvabastused maha riigile jäävast osast,” selgitas Kiisler.
Kui enne majanduskriisi oli omavalitsuse eelarvetesse laekuva tulumaksu osakaal oluliselt väiksem, siis kriisi ajal tõusis see kuni 80 protsendini.
Viimastel aastatel ja prognoosi järgi ka järgnevatel jääb see osakaal samasse suurusjärku tänavusega ehk 70 protsenti või pisut enam.
Hiiumaa omavalitsuste liidu esimees Jaanus Valk ütles regionaalministri saadetud numbreid kommenteerides, et füüsilise isiku tulumaksu jagamise proportsioon on olnud kogu aeg samasugune, kõvasti üle poole läheb kohalikele omavalitsustele.
“Aga üht maksu ei saa kogu kontekstist välja käristada,” leidis Valk. Ta loetles, et keskvalitsusele läheb peaaegu kogu aktsiisitulu, vaid viis protsenti sellest saavad omavalitsused teehoiuks, kesk­valitsus saab ka kogu ettevõtete tulumaksu, laekuva sotsiaalmaksu jne.
Omavalitsuste tulu moodustub tulumaksust, millest 11,57 protsenti laekub omavalitsusele, maamaksust, mis tervenisti laekub omavalitsustele, ressursimaksust ja tasandusfondist. See omakorda koosneb kahest osast: tasandus- ja toetusfondist, mille moodustavad haridus-, teede-, toimetuleku- jms toetused. Lisaks omavalitsuse omatulud, mis tulevad peamiselt teenuste ja vara müügist.
Valk selgitas, et tasandusfond kompenseerib omavalitsuste saamata tulusid, kuid vaid juhul, kui omavalitsuse eelarve on miinuses. Hiiumaa omavalitsused tasandusfondist makseid ei saa, kuigi näiteks tänu maamaksust vabastatud looduskaitsealadele on saamatajääv maamaksu summa päris suur. Tasandusfondist saab suhteliselt sümboolse summa vaid Kõrgessaare vald.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...