Connect with us

Tervis

Kohus: koroonaviiruse antikehad ei anna vaktsineeritutega samu õigusi

Terviseamet
Tallinna Ringkonna­kohus tegi neljapäeval kolm olulist lahendit valitsuse kehtestatud piirangute õigsuse kontrollimisel.
Ringkonnakohus otsustas, et antikehadega isikute võrdsustamine vaktsineeritud isikutega on põhjendamatu ning koroonaviiruse anti­kehadega inimestele ajutist erandit piirangute kohta ei tehta.
Tallinna Halduskohus andis esialgse õiguskaitse paari­kümnele inimesele, kellel olid tuvastatud koroona­viiruse läbipõdemist tõendavad antikehad, vabastades need isikud koroonapassi esitamise kohustusest.
Vabariigi valitsus on pidanud selliseid kohtu­määrusi ebaõigeks ja kõik need vaidlustanud ning saavutas eelmisel nädalal erandite tühistamise.
Vabariigi valitsust kohtus esindanud Ellex Raidla Advokaadibüroo vande­advokaat Ants Nõmper ja teda abistanud jurist Regina Getter Maajärv selgitasid, et ringkonnakohtul oli kolm peamist argumenti.
Esiteks selgitab kohus üldlevinud soovitustele tuginedes, et ka läbipõdenud isikutel on soovitatav ennast vaktsineerida, mis annab nii täiendava kaitse tervisele kui ka koroonapassi.
Teiseks soovitab kohus lähtuda teiste riikide näidete ja teadusuudiste asemel
Eesti teadusnõukoja ja rahvus­vaheliste organisatsioonide poolt avaldatud seisu­kohtadest, mis kinnitavad, et vaktsineerimine on parem viis viiruse kontrolli alla saamiseks kui läbi­põdemine.
Kolmandaks hindas kohus koroonakaebuste eduvälja­vaateid pigem nõrgaks, mistõttu tuleb lähtuda ettevaatus­põhimõttest ja olulisemaks pidada avalikkuse huve uudse ohtliku nakkushaiguse tõrjumisel.
“Kuigi ringkonnakohtu lahendid puudutavad otseselt ainult paari kaebajat, võib siiski julgelt ennustada, et ka teised sarnased haldus­kohtu määrused tühistatakse peatselt ning Terviseameti väljastatud ajutised tõendid kaotavad lähiajal kehtivuse,” selgitas Nõmper.
Tallinna Ringkonnakohtu määrus on lõplik ja seda ei saa rohkem vaidlustada. Üldse on Vabariigi Valitsuse üldkorraldusi, millega on kehtestatud koroonaviiruse leviku tõkestamise piirangud, vaidlustatud ligi poolsada korda ning kaebajaid on kokku neljasaja ringis. Vabariigi Valitsus on kõikidele kaebustele vastu vaielnud. Esimesi sisulisi lahendeid piirangute õiguspärasuse kohta on oodata uue aasta alguses.
Toimetaja
HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...