Jälgi meid

KULTUUR

VIRTUAALNE KELDER | KIVIKE avab akna Hiiumaa ajaloo ja pärimuse loosse

Hiljuti Hiiumaa Muuseumis tutvustatud kogukonnaportaalist KIVIKE leiab muuhulgas Hiiumaalt kogutud lugusid, muinasjutte, muistendeid ja ülestähendusi alates 19. sajandist. 

Hiiu kandle mängija Jüri (Georg) Bruus 1908. aastal Helsingis. | Otto Andersson. Sibelius-museo, 5892

KIVIKE on Eesti Kirjandusmuuseumi virtuaalne kelder, mis sisaldab Eesti rahvaluule, kirjakultuuri ja kultuuriloo materjale. Eesti Rahvaluule Arhiivi teadur Risto Järv selgitab, et vanasti olid arhiivid tavapäraselt keldrites, kuigi praegusel ajal vajavad varad suuri hooneid, et ära mahtuda. Kivike on tegelikult tohutu suur varamu, mis loodi juba 2010. aastal. Portaal koondab erinevate arhiivide materjale, käsikirju, pilte ja helifaile ning järjest rohkem on hakatud kogukonna portaali lisama eri piirkondade ja teemade faile. 

Suulist pärimust koguti Eestis peamiselt kahes laines: 1880ndatel Jakob Hurda eestvedamisel ja 1920–1930ndatel, kus teiste hulgas käis pärimuse korjel ka Paul Ariste. Hurda üheks viljakamaks kaastööliseks oli Hiiumaalt pärit aednik Gustav Tikerpuu, kelle eesmärk oli üles tähendada Hiiumaa lugusid. Lugeda saab kolhooside pärimustest, kuradi lugusid, kurja silma lugusid ja palju muud.

Veel lugemist:

SUVI

Nii ääretult armas on Hiiumaa sel korral. Olen Käina tüdruk. Kõik saare rajad peaksid olema justkui tuttavad, kohati ehk isegi kulunud. Siiski tasub aeg-ajalt...

KIRI SAARELT

Pole ammu trehvanud. Ega see pole ka ime. Külla tulla – minna on päris pikk tee. Meie saared on linnulennult teineteisest nii sajaviiekümne kilomeetri...

GALERIID

Täna, 13. juulil toimus Kärdlas Vabrikuväljakul suvine käsitö- ja omatoodangu laat.

GALERIID

Reedel, 12. juulil, toimus traditsiooniline Hiiumaa Kalurite päev, kus said kokku maitsvad toiduelamused, huvitav meelelahtus, kui ka kodumaa parima muusika!