Jälgi meid

UUDISED

Jaanus Nõgisto: Olen mõelnud, mida isa ütleks

Muusik ja telerežissöör Jaanus Nõgisto ütles, et presidendi tunnustusest teada­saamine oli tema jaoks  ehmatav ja tõi meelde isa.
Hiiumaalt pärit muusiku ja telerežissööri teeneid Eesti riigi ees tunnustab Vabariigi president Valgetähe V klassi teenetemärgiga.
“Tund aega tagasi sain teada. Esialgu mõtlesin, et see on nali. Nüüd olen tund aega mõtelnud, mida mu isa ütleks. Aga ei saa enam küsida,” ütles Nõgisto pärast Hiiu Lehe õnnesoovide vastuvõtmist.
Ta tunnistas, et ta ei oska arvata, mille eest presidendilt tunnustuse pälvib. “Küllap president teab, keda ja mille eest tunnustab. Õnneks ma ei pea häbenema seda, mida ma elu jooksul teinud olen – elu on mind säästnud tegelemast sellega, mida ma teha ei taha.” Ta lisas, et muidugi on ka ette tulnud üht-teist mida kahetseda.
“Suurusehullustust ma ei põe. Ma tean, et Eestis on kitarriste, kes mängivad palju paremini kui mina, kuid mul on kohutavalt vedanud – olen sattunud sellisesse vaimsesse keskkonda, mis on minu arengule tohutult kaasa aidanud. Selle eest olen ka kohutavalt tänulik.”
Muusikule meenus seik mulluselt Helsingi raamatumessilt, kus nad koos Jaak Tuksami ja Riho Sibulaga musitseerisid. President Toomas Hendrik Ilves oli nende juurde astunud ja neil kätt surunud. “Võib olla talle meeldis ja tunnustus tuli selle eest?” oletas Nõgisto.
Helle Mare Kõmmus: Olin sõnatu
Hiiu maakonna rahvakultuuri spetsialist Helle-Mare Kõmmus rääkis, et kui teade presidendi tunnustusest reporter Tenno Telviku suu läbi temani jõudis, küsis ta vastu: “Kas see on tõsi või teema fantaasiamaailmast?”.
“Sellise asja peale ei oska kohe alati isegi emotsioone välja näidata ja esimese hooga olin sõnatu. Rõõm aga oli suur nagu ma pärast teleris enda nägu vaadates järeldasin,” ütles ta. Kui ta keskpäeval internetist ametlikku teadet nägi, julges ta ka rõõmsat uudist kolleegidele teatada ja helistas abikaasa Ain Tähistele.
Kui Kõmmus luges, et teda tunnustatakse folkloori uurimise ja kogumise ning rahvatantsurühmade juhendamise eest, mõtles ta: “Appi, ma olen folklooriuurijana alles teel!”.
Ta on küll hoolega üritanud üles otsida ja kokku noppida iga raasukest, mida kusagil Hiiumaa rahvatantsu kohta kirja pandud. Vanu tantse on päris vähe säilinud, kuna meri oli vahel ning nii pole ammuste aegade uurijad ja kogujad saarele jõudnudki. Just seepärast on iga leitud ja talletatud hiiu tants väga väärtuslik.
“Olen püüdnud oma tööd teha täpselt nii nagu ma arvan, et on õige, ja nii ausalt ja siiralt kui olen osanud,” ütles Kõmmus ja tunnistas, et ta on väga õnnelik inimene: “Olen pärandiks saanud kaks tantsurühma, kes kõik leitu ja loodu aitavad selgeks õppida ja rahvale näha tuua.”
Segarühma Taidelaid võttis ta üle Jüri Padult ja naisrühma Kohvilähkrid Daimi Tulbilt. See on 28 tantsijast koosnev tore seltskond, kellega Helle Mare Kõmmus tahaks tunnustuse sära jagada. Neid, keda abi ja toetuse eest tänada on muidugi veelgi rohkem.
Helle-Mare Kõmmus on pärit kultuuriinimeste perest – kultuurielus aktiivsed kaasalööjad olid juba tema vanavanemad. Ema Virve Maret Kõmmus oli eluaeg kultuuritöötaja ja kõrge eani rahvatantsurühmade juhendaja. Tema oma tehtu eest nii kõrget tunnustust ei saanud. Tütar kavatses eile emale juhtunust teatama minna ega osanud veel arvata, mida ema sellest arvab.

 

Tänavu saab Vabariigi presidendilt teenetemärgi 99 lugupeetud inimest, hiidlasi on nende seas kaks. Valgetähe V klassi teentemärgi saavad muusik ja telerežissöör Jaanus Nõgisto ning rahvakultuuri edendaja Helle-Mare Kõmmus.

Veel lugemist: