Connect with us

Uudised

Hiiumaa purjetajaid tabas koduvetel ebaõnn

Harda Roosna | Hiiu Leht
Koduse Heltermaa ringilt ei saanud tulemust kirja ükski neljast alusest, kellele toimetus pöialt pidas: ORC1 klassis purjetav Amserv, LYS 2 klassi alused Marie ja Grass­hopper ning folkbootide klassis sõitev Kerttu.
55. Muhu Väina regati neljandale etapile, Heltermaa ringile startisid jahid kolmapäeva, 11. juuli hommikul kell 10. Ilm oli purjetamiseks suurepärane, samas jäi purjede purunemise, rooli kadumise või mõne muu materiaalosa katkemise tõttu mitmetel jahtidel etapp läbimata. Kokku katkestas või otsustas Muhu väina regati neljandale etapile võistlema mitte minna 20 jahti.
Nii nagu päev varem, puhus ka kolmapäeval valdavalt loode- või läänetuul kuni 13 m sekundis. Meetrikõrgused lained tegid mere vahuvalgeks ja panid jahid taganttuules kuni 10 sõlmega lainelt lainele lengerdama, samas kui vastutuult sõites tuli kreeni vähendamiseks meeskondadel jahti kõvasti kallutada. Jahid läbisid sõltuvalt arvestusgrupist 24 kuni 43 miili.
Amservil purunes grootfall, Mariel vöörstaak
Siiani üldarvestuses ORC esimeses ehk suurimate jahtide grupis teisel kohal püsinud Amserv Juss Ojala meeskonnaga oli sunnitud u 20 minutit pärast starti sõidu katkestama. Põhjuseks grootfalli purunemine, mis langetas Amservi üldarvestuses teiselt kohalt neljandaks. “Tänu sellele läksid nüüd punktid käest, aga õnneks on veel kolm etappi ees. Pingutame edasi,” ütles Ojala.
See eest kindlustas etapivõiduga oma liidripositsiooni Kalev Jahtklubi jaht Forte EST475 Jaak Jõgi meeskonnaga.
LYS2 arvestuses sõitnud Mariel Mart Rätsepa meeskonnaga, purunes masti hoidev vöörstaak ja alus langes seniselt kolmandalt kohalt üheksandaks. “Tross läks kolmandas märgis katki, oli lihtsalt vana, aga tuult oli ka parajalt, see aitas kaasa,” nentis Rätsep.
Kapten ütles, et lootust heale tulemusele on sellegipoolest: “Kas just esikohale, aga esikolmikusse tahame pääseda – anname selleks endast kõik võimaliku.”
LYS teises grupis kindlustas etapivõiduga liidripositsiooni Kalev Jahtklubi jaht Kristi Olle Tischleri meeskonnaga.
Ebameeldivus tabas ka Folkbootide klassis sõitnud Kerttut Ivar Simmeri meeskonnaga – neil purunes puri.
LYS2 klassis Grasshopperi kapten Teet Laja meeskonnaga ei väljunud üldse sadamast ning katkestas regati.
Halualaeva ehitajatega mehitatud ja kapten Mart Jüssi juhtimisel purjetav Pytheas, mis võistleb LYS 1 klassis, läbis siiski etapi ja sai kirja tulemuse – Heltermaa ringilt 15. koht – kokkuvõttes on Pytheas 19 jahi arvestuses 17.
Valik äpardusi
Jahtlaev Põhjakonn sõitis Bossanovale sisse. Laevakere sai viga, ent tõsisemaid kahjustusi laeval ei olnud.
Peagi pärast starti saabus teade ka laeva kohta, mis oli kaotanud juhitavuse – ORC neljandas grupis sõitev Merihunt oli vigastanud rooli.
Peterburi jahil Kvartet murdus mast koguni kolmest kohast. Muhu Väina regati ja Kalev Jahtklubi infojuht Piret Salmistu meenutas, et sama jaht murdis masti ka eelnise aasta regatil.
Gamajonil, millel seilab hiidlasest kapten Indrek Orav meeskonnaga, purunes omatehtud roolilaba.
Purjetajail ees on veel kolm etappi seitsmest: Heltermaa-Haapsalu, Haapsalu-Tallinn ja Tallinna ring. Kõige kehvema etapi tulemuse saab lõpparvestusest välja jätta.
Muhu Väina regatil, mis on ühtlasi ka EJL avamerepurjetamise Eesti karika kolmas regatt, selguvad avamerepurjetamise Eesti meistrid klassides ORC, ESTLYS ja Folkboot.
55. Muhu väina regatil läks rekordilise 114 jahi pardal nädalaks merele peaaegu 700 purjetajat.

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...